Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa Szczytno
W obecnym kształcie Nadleśnictwo istnieje od 1 lipca 1991 roku i składa się z dwóch obrębów leśnych Małdaniec i Szczytno a pod względem administracyjnym podzielone jest na 12 leśnictw.
Rejon Prus Wschodnich, w obrębie którego leży dzisiejsze Nadleśnictwo Szczytno opanowany był przez Zakon Krzyżacki. Charakteryzował się występowaniem olbrzymich obszarów dzikich puszcz. W wyniku kolonizacji, wiążącej się z karczowaniem i wypalaniem lasów powierzchnia puszczy systematycznie malała. Wraz ze zmianą powierzchni lasów zmieniała się także ich struktura. Zniknęły pierwotne puszcze, a od końca XVIII wieku zaczęto wprowadzać monokultury sosnowe i świerkowe. Gatunki liściaste dąb i buk zostały prawie zupełnie wyparte.
Pierwsze wzmianki o działalności leśnej na terenie Nadleśnictwa Szczytno odnotowano już w 1868 roku (odnoszą się do dzisiejszego obrębu Małdaniec) oraz 1894 roku (dotyczą dzisiejszego obrębu Szczytno).
Lasy tworzące obręb Szczytno były od dawna lasami państwowymi do roku 1915 i wchodziły w skład Nadleśnictwa „ Korpellen "
Od 1915 roku z lasów wschodniej części obrębu wyodrębniona została samodzielna jednostka administracyjna o nazwie „ Gruneberge "a zachodnia część leśnictwa Narty i Piduń należała do majątku „ Lanfenwelle " i była użytkowana rolniczo. W 1945 roku po wyzwoleniu w znacznie zmienionych granicach utworzone zostało Nadleśnictwo Szczytno, w skład którego weszły lasy państwowe dawnego Nadleśnictwa Gruneberge , części Nadleśnictwa Korpellen oraz lasy i słabe grunty porolne byłego majątku Lanfenweller i przyległych wsi. W 1968 roku do Nadleśnictwa przyłączono dwa leśnictwa ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Wesołowo oraz grunty i lasy PFZ. W 1968 roku do nowo utworzonego Nadleśnictwa Wielbark przekazano leśnictwa Sasek Mały I Wesołowo. W 1973 roku w skład Nadleśnictwa Szczytno weszły samodzielne Nadleśnictwa Małdaniec i Korpele. W tym czasie powierzchnia Nadleśnictwa Szczytno wynosiła 29 714,49 ha. W obecnym kształcie Nadleśnictwo istnieje od 1 lipca 1991 roku i składa się z dwóch obrębów leśnych Małdaniec i Szczytno a pod względem administracyjnym podzielone jest na 12 leśnictw.
Najnowsze aktualności
Terenowy Turniej Wiedzy o Lesie
Terenowy Turniej Wiedzy o Lesie
Lejący się z nieba żar nie zniechęcił uczestników do przybycia na Lipnik. W miniony piątek 3 czerwca 2016 roku na terenie obiektu edukacyjno-rekreacyjnego przy leśniczówce Lipnik odbył się V Terenowy Turniej Wiedzy o Lesie.
Turniej skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, utworzono dwie kategorie wiekowe – Szkoła Podstawowa (klasy IV-VI) oraz Gimnazjum. Udział wzięło 13 drużyn ze szkół ze Szczytna i okolic:
- Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczytnie
- Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Szczytnie
- Gimnazjum Sportowe przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Szczytnie
- Zespół Szkół w Lipowcu
- Szkoła Podstawowa w Wawrochach
- Szkoła Podstawowa w Rudce
- Zespół Szkół w Szymanach
- Szkoła Podstawowa w Zabielach
- Zespół Szkół w Jedwabnie
Najlepsza spośród Szkół Podstawowych okazała się Szkoła Podstawowa w Rudce, natomiast I miejsce w kategorii wiekowej Gimnazjum zajęło Gimnazjum w Jedwabnie z Zespołu Szkół w Jedwabnie. Nad przebiegiem turnieju czuwała Komisja w składzie: Zastępca Nadleśniczego Pan Mariusz Karpiński, Przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Pani Małgorzata Gruca oraz Przedstawiciel Gminy Szczytno Pan Mariusz Drężek.
Konkurencje obejmowały tematykę z zakresu m.in. funkcjonowania ekosystemów leśnych, ochrony przyrody, różnorodności biologicznej oraz specyfiki pracy leśnika. Turniej przyjął formę podchodów, uczestnicy przemieszczali się po ścieżce dydaktycznej zmierzając tym samym do stanowisk konkursowych, gdzie zdobywali punkty. Dopełnieniem była konkurencja sportowa oraz plastyczna, w której drużyny oceniane były za przygotowanie pracy pt. „Moje drzewo".
Turniej zakończył pokaz pierwszej pomocy zaprezentowany przez grupę ratowniczą Autrimpus oraz pokaz żywicowania wykonany przez naszego wieloletniego współpracownika Pana Jana Janickiego.