Powrót

Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Szczytno

Nadleśnictwa Szczytno zachęca wszystkich zainteresowanych wiedzą leśną, przyrodniczą i ekologiczną do udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych na:

  • leśnej ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej pn.„Droga do przyrody” zlokalizowanej na  terenie leśnictwa Lipnik,
  • sali edukacji i tradycji leśnej,
  • terenie obiektu-rekreacyjno-sportowego tzw. zajęcia w „Zielonej klasie”,
  • zajęcia z leśnikiem w szkole, przedszkolu, w lesie.

Czas trwania oraz stopień trudności zajęć edukacyjnych zależą od indywidualnych ustaleń i potrzeb grupy:

Przejście po leśnej ścieżce edukacyjnej (czas od 30 do 60 min.)

Ścieżka zlokalizowana jest na terenie leśnictwa Lipnik. W trakcie spaceru po ścieżce uczestnicy poznają zagadnienia związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody, zjawiskami zachodzącymi w lesie oraz pracą leśnika. Najmłodsi uczestnicy uczą się prawidłowych zachowań podczas leśnych wypraw.  

Zajęcia na Sali edukacji i tradycji leśnej (czas od 45 do 90 min.)

W ramach zajęć na Sali ich uczestnicy mają do dyspozycji  salę narad wyposażoną w sprzęt multimedialny (projektor, nagłośnienie, ekran) oraz salę edukacyjną na której znajdują materiały pomocnicze (gabloty, mikroskop, kącik leśnych zwierząt, narzędzia związane z pracą leśnika, gry, przybory do malowania). Podczas zajęć w sali aktywizujemy dzieci i młodzież do zgłębiania tajemnic lasu poprzez rozwiązywania zagadek, krzyżówek, malowania, wycinania i stemplowania.

„Zielona klasa"- wiata edukacyjna

„Zielona klasa” to zadaszona drewniana wiata ze stołami i ławami na terenie obiektu-rekreacyjno-sportowego w leśnictwie Lipnik umożliwiająca uczestnikom wycieczek integrację, odpoczynek i zjedzenie posiłku. Obok usytuowane jest miejsce ogniskowe w formie ruchomego rusztu oraz grill pozwalające na atrakcyjne zakończenie pobytu. Nadleśnictwo zapewnia drewno na ognisko. Prowiant oraz akcesoria do grillowania (węgiel, tacki, sztućce, serwetki itp.) dla uczestników wycieczki zabezpiecza opiekun grupy.

Zajęcia edukacyjne w nadleśnictwie są przeprowadzane bezpłatnie. Rezerwacji terminu należy dokonać najpóźniej na dwa tygodnie przed planowaną datą zajęć edukacyjnych. Maksymalna liczba uczestników w grupie to 30 osób.

Ponadto oferta edukacyjna obejmuje zajęcia prowadzone przez służbę leśną  w placówkach oświatowych lub na terenie poszczególnych leśnictw. Dla zainteresowanych jednostek organizujemy spotkania z naturą - w lesie w formie spacerów, pogadanek, akcji sprzątania i sadzenia lasu.

 W celu ustalenia dogodnego dla obu stron terminu oraz szczegółów zajęć prosimy o kontakt telefoniczny z osobą odpowiedzialną za edukację. Po dokonaniu stosownych uzgodnień niezbędne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie na adres e-mail nadleśnictwa.

 

Dane kontaktowe edukatora:

Anna Boruszewska-Cudak

tel.: 600123668/89 623 18 79