Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Położenie

Nadleśnictwo Szczytno jest jednym z trzydziestu dwóch nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Jednostka leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie szczycieńskim.

Nadleśnictwo Szczytno gospodaruje na 17 984,24 ha gruntów Skarbu Państwa wraz z gruntami we współwłasności położonych w powiecie szczycieńskim, w następujących gminach:

Szczytno miasto    0,81 ha

Szczytno          7 636,02 ha

Wielbark          3 489,80 ha

Jedwabno        6 657,01 ha

Rozogi               200,60 ha

Lasy stanowią: 16 932,75 ha, powierzchnia nieleśna to: 1 051,49 ha.

Grunty te położone są w 1413 działkach ewidencyjnych, w 50 wsiach (obrębach ewidencyjnych), wszystkie działki mają założone księgi wieczyste, prowadzone przez Sąd Rejonowy w Szczytnie.

Rejestr gruntów Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Szczytno wg stanu na dzień 31.12.2024r.

 

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne

Nadleśnictwo Szczytno zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących aktualizacji powierzchni referencyjnych i ochronnych, prowadzonych w terminie od 03.06 do 03.07.2015 r.

Ekosystemy referencyjne oraz powierzchnie wodochronne i glebochronne w Nadleśnictwie Szczytno

 

Aktualizacja powierzchni referencyjnych i ochronnych podyktowana została opracowaniem nowego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Szczytno na lata 2015-2024. W związku ze zmianą Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC, Nadleśnictwo prowadzi konsultacje społeczne dotyczące zaktualizowanego wykazu ekosystemów referencyjnych i ochronnych.

Ekosystemy referencyjne to obszary skrajnie rzadkie zachowane w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego, silnie zróżnicowane biologiczne i mające szczególne znaczenie dla zachowania cennych fragmentów rodzimej przyrody. Do ekosystemów referencyjnych zaliczamy: rezerwaty (HCVF 1.1), ekosystemy skrajnie rzadkie (HCVF 3.1) oraz drzewostany w ekstremalnych warunkach wzrostu.

Lasy wodochronne to lasy chroniące zasoby wodne na siedliskach wilgotnych i bagiennych a także znajdujące się na powierzchniach okresowo zalewanych. Obecność tych drzewostanów jest kluczowa dla przetrwania niektórych gatunków roślin i zwierząt.

Lasy glebochronne pełnią głównie funkcję przeciwerozyjną, zapewniają odpowiednią stabilizację podłoża, zapobiegają przemieszczaniu i osuwaniu się gleby. Szczególnie istotne jest ich występowanie na powierzchniach gdzie dominują gleby luźne oraz na terenach o dużym stopniu nachylenia.

Uwagi do zaktualizowanego wykazu powierzchni prosimy przesyłać wraz z formularzem zgłoszeniowym (załączniki do pobrania) drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną w terminie do 03.07.2015 r.

e-mail: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl

Adres siedziby Nadleśnictwa: ul. Zbigniewa Sobieszczańskiego 4, 12-100 Szczytno

Szczegółowe informacje dostępne także w biurze Nadleśnictwa Szczytno.

Osoba do kontaktu: Mariusz Karpiński

Tel. kontaktowy: 600 292 770