Wydawca treści Wydawca treści

Akcje sadzenia drzew.

W przeprowadzonych przez Nadleśnictwo Szczytno akcjach sadzenia drzew w ramach ogólnopolskiej akcji #lasynanowe100lecie wzięło udział ponad 200 osób. Odnowiliśmy powierzchnie w leśnictwach Gizewo, Lesiny, Łuka, Ciemna Dąbrowa. W odpowiedzi na zmiany klimatyczne preferowaliśmy  gatunki liściaste, które szybciej adaptują się do nowych warunków: lipy, graby, dęby, sosny. 

W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 ze Szczytna, Zespół Szkół nr 2, Przedszkolaki z Myszyńca, Pracownicy PUP Szczytno, załoga Cechu Rzemiosł Różnych ze Szczytna, firmy współpracujące z naszą jednostką, mieszkańcy miasta i okolic i nasi pracownicy.

Las w dobie panującej suszy walczy o przetrwanie. Gatunki iglaste, borealne wycofują się pomału z naszych terenów. Za 100lat kolejne pokolenia bedą oglądały zupełnie nowy obraz terenów zadrzewionych.

Sadzilismy las z sadzonek wyhodowanych w szkółkach leśnych, to tzw. metoda sztuczna odnowienia lasu. Przyśpiesza ona naturalnie występujące w przyrodzie procesy, gdyż sadzonki trafiają już odchowane na powierzchnie, które oczyściliśmy na jesieni z gałęzi i ze spulchnioną glebą. 

Staramy się jednak wykorzystywać w jak najszerszym stopniu procesy naturalne i coraz większą część lasów odnawiamy wykorzystując obsiew.  Nie wszędzie i nie wszystkie drzewa można  w sposób naturalny odnowić. Dlatego w leśnictwie tak ważna  jjest praca ludzka. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji odnowieniowej za pomoc. 

Mamy nadzieję, że z wysadzonych sadzonek wyrosną odporne  na negatywny wpływ środowiska, zmieniającego się klimatu wspaniałe, gęste mazurskie lasy. Darz Bór!


Ogłoszenie

Dzień wolny od pracy.

Nadleśnictwo Szczytno informuje, że zgodnie z Decyzją nr 17/2025 Nadleśniczego Nadleśnictwa Szczytno z dnia 27.03.2025r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w zamian za święta przypadające w sobotę 3 maja 2025r. oraz 1 listopada 2025r., dzień 2 maja 2025 roku oraz 10 listopada 2025r.  będą dniami wolnymi od pracy w naszej jednostce. 
W tych dniach biuro i kancelarie leśnictw bedą nieczynne.

Sadzimy Lasy na nowe 100-lecie

Rok 2025 to symboliczny moment wejścia Lasów Państwowych w nowe 100-lecie. Chcemy uczcić go w szczególny sposób i posadzić wspólnie ze społeczeństwem młode pokolenie drzew. Jeśli są Państwo zainteresowani spotkaniem się z leśnikami i poznaniem tajników gospodarki leśnej oraz zaangażowaniem się w prace odnowieniowe zapraszamy w piątek lub sobotę do Nadleśnictwa Szczytno.

Zachęcamy wszystkich: jednostki oświatowe, zakłady pracy, harcerzy i osoby prywatne wraz całymi rodzinami do włączenia się w tę wspaniałą inicjatywę. Jeśli zdecydujecie się na udział w sadzeniu prosimy o wypełnienie załączonego poniżej formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl.

Spotykamy się 11 i 12 kwietnia (piątek i sobota) o godzinie 09:00 w Leśnictwie  Gizewo, oddział 30.

Mapa z trasą dojazdu znajduje się w pliku poniżej.

Umieszczamy również link do pinezki map google: https://maps.app.goo.gl/M1rdf4w3yeRpYKDX7

 

 


Mapa - lokalizacja sadzenia 2025 (Wersja 1.0)

Miniaturka Dodany przez Anna Katarzyna Boruszewska-Cudak, 26.03.25 12:58
Mapa - lokalizacja sadzenia 2025
Kategorie zawartości: Informacje » Aktualności Kategorie zawartości: Aktualności Aktualności » Wyróżnione Informacje
Generowanie podglądu może zająć kilka minut.

Wersja 1.0

Ostatnio aktualizowane przez Anna Katarzyna Boruszewska-Cudak
26.03.25 12:58
Status: Zatwierdzony
Mapa - lokalizacja sadzenia 2025
Pobierz (2,6MB) Get URL.
Historia wersji
Wersja Data Rozmiar  
1.0 1 Miesiąc temu 2,6MB Pobierz

Prace gospodarcze w Leśnictwie Gizewo

Uwaga ścinka drzew przy ścieżce Nordic Walking!

Prosimy o dostosowanie się do zakazów wstępu, gdyż rozpoczynamy w Nadleśnictwie Szczytno zimowe prace pozyskaniowe. Od dnia 17.01.2025 przez kilka następnych tygodni będziemy przerzedzać las w okolicach ścieżki Nordic Walking na terenie leśnictwa Gizewo. Roboty będą wykonywane ciężkim sprzętem. Należy w tej sytuacji zachować maksimum ostrożności.

Prace związane z pozyskaniem drewna należą do szczególnie niebezpiecznych. Dlatego też na powierzchni, na której trwa ścinka drzew zabronione jest przebywanie osób nieuprawnionych. Gdy wędrując po lesie usłyszycie Państwo odgłos pilarek lub pracującego harvestera i zobaczycie tablicę "ZAKAZ WSTĘPU - ŚCINKA DRZEW" powinniście się oddalić, aby nie ulec wypadkowi.

Postaramy się wykonać przecinki w tym rejonie przed sezonem turystycznym, tak żebyście mogli Państwo już na wiosnę bezpiecznie korzystać ze ścieżek. Dziękujemy za wyrozumiałość.


Pozyskanie piasku i żwiru

Masz swój las? Nie wykopuj nielegalnie piasku i żwiru!

Wydobywanie kopalin, w tym pozyskiwanie piasków i żwirów z własnych nieruchomości bez niezbędnych formalności (uzyskania koncesji na eksploatację z udokumentowanego złoża, zgłoszenie zamiaru wydobycia na tzw. własne potrzeby do OUG) może skutkować wysokimi karami!

Ruszyła właśnie kampania informacyjna Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB prowadzona w ramach działalności edukacyjno-informacyjnej związanej z wydobywaniem kopalin.                       

Ponieważ Nadleśnictwo Szczytno prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych położonych na terenie naszego powiatu, pragniemy Państwa poinformować o zasadach prawnych związanych z pozyskiwaniem kopalin. Wiele nielegalnych żwirowni, powstaje właśnie w lasach należących do prywatnych właścicieli.

Pozyskanie kopalin odbywa się często ze szkodą dla środowiska i krajobrazu. Dlatego prosimy o zapoznanie się  z załączonymi materiałami  informacyjnymi.

 


Uznano rezerwat przyrody "Uroczysko Korea"

Nowy rezerwat torfowiskowy w Nadleśnictwie Szczytno.

Ponad 50 ha powierzchni ma powołany 4 grudnia 2024 roku nowy rezerwat na terenie Nadleśnictwa Szczytno. Nazwany został „Uroczyskiem Korea” ze względu na swój niedostępny, dziki charakter.  Rezerwat powstał w ramach akcji pod hasłem „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, w której leśnicy zgłaszali ustanowienie 100 nowych rezerwatów by uczcić okrągły jubileusz funkcjonowania LP.

86% z ponad 1500 polskich rezerwatów znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Zajmują powierzchnię równą kilku parkom narodowym.

Jesteśmy dumni z tego wspaniałego bogactwa. To prawdziwe perełki przyrodnicze, które należy chronić i pielęgnować. Propozycję zasięgu przedstawił KLUB PRZYRODNIKÓW. Opracowanie szczegółów przebiegu granic oraz nadzór nad rezerwatem leży w gestii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Rezerwat powołano w celu zachowania torfowiska alkalicznego. Torfowiska alkaliczne należą do jednych z najcenniejszych i najbardziej interesujących pod względem ekologicznym obszarów mokrałowych w Polsce. Dobrze zachowane fragmenty tych ekosystemów są miejscem życia nadzwyczaj dużej liczby zagrożonych i chronionych gatunków flory.

Cechą tych miejsc jest trwałe, stabilne zasilanie ruchliwymi wodami podziemnymi. Rzadziej większy udział w zasilaniu mają wody stagnujące w jeziorach i zagłębieniach terenu. Torfowiska zasilane wodami podziemnymi, zwane także torfowiskami soligenicznymi, wykształcają się w miejscach wypływu wód podziemnych. Najbardziej znane torfowiska alkaliczne w Polsce to mechowiska w dolinie Biebrzy i Rospudy. (Klub Przyrodników)

Nowy rezerwat jest zlokalizowany w okolicach jeziora Sasek Mały na terenie leśnictwa Witówko, w obrębie czterech oddziałów leśnych: 195, 196, 223 i 224. Wraz z otuliną „Uroczysko Korea” zajmuje obszar 68,69 ha. Administracyjnie rezerwat położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno.

 


OGŁOSZENIE

Likwidacja kasy.

 

UWAGA! LIKWIDACJA KASY W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

 

Nadleśnictwo Szczytno informuje, że z dniem 01.01.2025 r. zgodnie z Zarządzeniem nr 26/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Szczytno z dnia 20.12.2024 r. zostanie zlikwidowana kasa w Biurze Nadleśnictwa.

Od tego dnia płatność w biurze będzie możliwa kartą płatniczą lub przelewem na rachunek bankowy.

 

Numer rachunku bankowego

Bank Millennium S.A.

93 1160 2202 0000 0000 6195 6716

 

 

 

Numer rachunku bankowego wpłaty:

wadium, zabezpieczenia, kaucje

Bank Millennium S.A.

02 1160 2202 0000 0004 6482 1470

 


Lasy Państwowe transparentnie przed gminami i województwami

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych.

 

W Polsce są regiony, gdzie lasy pokrywają ponad 80 % powierzchni gminy. Tak jest np. w Cisnej - 88%, w Białowieży 88%, czy w Osiecznicy 84%. Lasy Państwowe często zarządzają terenami pełniącymi funkcję „zielonych płuc” gmin i najważniejszych miejsc rekreacji, a często są jednym z największych pracodawców w gminie czy powiecie. Jedno nadleśnictwo może obejmować swoim zasięgiem nawet kilkadziesiąt gmin.

Dlatego zgodnie z nowymi zasadami (Zarządzenie nr 115 z 18 września 2024 r.), nadleśniczowie oraz dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych będą raportować swoje działania bezpośrednio radom gmin i sejmikom województw. W gminach, gdzie lasy lub tereny przeznaczone do zalesienia zajmują ponad 100 hektarów od dziś nadleśniczy będą mieli obowiązek udziału w sesjach rad gmin.

 „Celem tej decyzji jest zwiększenie transparentności oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi a samorządami. Udział w tych spotkaniach to okazja do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i przedstawicielami wspólnot lokalnych, a także rozmów na temat, ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki leśnej, edukacji, turystyki czy poprawy infrastruktury komunikacyjnej”- mówi Witold Koss- dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Dzień poświęcony współpracy z samorządami

Wspomniane wyżej zarządzenie było głównym tematem spotkania w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich, urzędów marszałkowskich i wojewodów z Kierownictwem Lasów Państwowych.  W spotkaniu z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska wziął także udział Aleksander Jakubowski dyrektor Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa.

Samorządowcy doceniali wagę wydanego zarządzenia, zaznaczając, że jako organy władzy w terenie potrzebują stałych narzędzi do rewizji postanowień władzy centralnej. Zwracali też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy o lasach tak, aby była kompatybilna z innymi aktami prawnymi ochrony przyrody.

Konieczność współdziałania z uwzględnieniem ładu przestrzennego, a także wspólne inicjatywy dotyczące infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej oraz zatrzymywanie wody w lesie – to kolejne tematy, które wybrzmiały podczas rozmów.

„Ustawa o Lasach pochodzi z 1991 roku i zarówno leśnicy jak i samorządowcy są zgodni, że nie przystaje ona do dzisiejszej rzeczywistości. Czekając na jej zmianę podejmujemy decyzje, które w ramach obowiązującego prawa pozwolą nam na ścisłą współpracę z samorządami i spójne zarządzanie przestrzenią po to by zachować bioróżnorodność i sprostać wyzwaniom klimatycznym”- dodaje dyrektor Koss.

Leśnicy doskonale wiedzą że działania na rzecz klimatu, takie jak np. mała retencja w lasach,  wymagają dużych nakładów finansowych. Dlatego tego dnia odbyło się jeszcze jedno spotkanie kierownictwa PGL LP z Jackiem Karnowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, na temat  współpracy przy pozyskiwaniu środków europejskich na projekty ekologiczne.

Zwiększenie transparentności działań nadleśnictw oraz regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych to krok w kierunku zwiększania świadomości społecznej dotyczącej działań, celów i problemów jakimi zajmują się Lasy Państwowe, a także możliwość lepszej współpracy samorządów z nadleśnictwami i regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych.

 

Monitoring przyrodniczy

W Nadleśnictwie Szczytno zinwentaryzowano nowe stanowiska ptaków objętych ochroną strefową.

Jesień to w Nadleśnictwie Szczytno czas podsumowań prac urządzeniowych jak i prac monitoringowych. W ramach wykonanych obserwacji sprawdziliśmy stan zasiedlenia zinwentaryzowanych wcześniej ptasich gniazd oraz zlokalizowaliśmy nowe miejsca występowania: orlików, bielików, kań oraz coraz rzadszego na naszym terenie bociana czarnego.

Prace zlecamy profesjonalistom – pracownikom Komitetu Ochrony Orłów. Są to przyrodnicy, ornitolodzy, którzy najlepiej orientują się w rozpoznawaniu gatunków ptaków oraz miejsc i śladów bytowania tych cennych okazów.

Wszystkie pozyskane informacje zostaną ujęte w planie działań gospodarczych na przyszłe dziesięciolecie.

Jeśli chodzi o dotychczasowe lokalizacje, ku naszej radości, para bocianów czarnych wyprowadziła z sukcesem lęg w leśnictwie Gizewo. Oprócz tego potomstwa doczekały się bieliki z leśnictwa Galwica.

Monitoring stanowisk, tj. obserwacje z punktów widokowych uzupełnione wyszukiwaniem gniazd, pozwoliły ornitologom na potwierdzenie w trakcie dwóch ostatnich  sezonów  istnienia na terenie naszej jednostki 18 nowych rewirów chronionych strefowo ptaków szponiastych i bociana czarnego.

Najwięcej takich rewirów, bo aż 9,  to stanowiska orlika krzykliwego. Ponadto potwierdzono 1 nowy rewir bociana czarnego, 1 kani czarnej, 5 kani rudej i 2 bielika. W 16 z 18 rewirów wykryto lub potwierdzono gniazda.

Cieszy nas ogromnie to bogactwo i różnorodność występujących gatunków. Ptaki szponiaste po prostu czują się dobrze w naszych lasach.

Kolejnym etapem prac będzie ustanowienie stref ochrony dla poszczególnych gatunków i dostosowanie naszych działań gospodarczych do ich potrzeb.

Na posumowanie działań związanych z monitoringiem i ochroną strefowców zorganizowano szkolenie dla służy leśnej połączone z wyjazdem w teren. Dzięki temu nauczyliśmy się, jak rozpoznawać rewiry poszczególnych gatunków oraz kiedy najlepiej przeprowadzać kontrole zasiedlenia gniazd.

Szczególne podziękowania za współpracę należą się ornitologowi Panu Sebastianowi Wrędze, który systematycznie penetrował lasy Nadleśnictwa Szczytno, informował nas na bieżąco o każdej nowej lokalizacji gniazd.  Dzięki jego eksperckiej wiedzy, zaangażowaniu i cennym uwagom leśnicy ze Szczytna mogą realizować nowe zamierzenia gospodarcze w zgodzie  zasadami ochrony różnorodności biologicznej i minimalizacją wpływu naszych działań na środowisko przyrodnicze lasów.


Narada Techniczno-Gospodarcza

Nowy Plan Urządzenia w Nadleśnictwie Szczytno.

Na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach oraz z ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, dla każdego Nadleśnictwa raz na 10 lat sporządza się  Plan Urządzenia Lasu (tzw. PUL) podlegający Strategicznej Ocenie Oddziaływania na Środowisko.

Jednym z etapów powstawania tego dokumentu jest Narada Techniczno-Gospodarcza, która jest zwoływana w poszczególnych jednostkach przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.

Zgodnie z harmonogram posiedzeń poszczególnych Komisji podsumowujących kolejne etapy sporządzania PUL oraz terminami zakończenia prac urządzeniowych, Narada Techniczno-Gospodarcza w Nadleśnictwie Szczytno odbyła się w dniu 24 października 2024.

Przedmiotem narady była:

  • analiza gospodarki leśnej poprzedniego dziesięciolecia wraz z oceną jej wpływu na stan lasu oraz sformułowanie wniosków na przyszły okres gospodarczy,
  • końcowe ustalenia dotyczące prac urządzeniowych,
  • omówienie projektu planu urządzenia lasu.

Z ustaleń narady powstał „Projekt Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Szczytno”, który wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został przekazany do ustawowych organów, z wnioskiem o wydanie opinii.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, przedstawiciele Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Olsztyna oraz zaproszeni goście ze współpracujących z naszą jednostką instytucji i firm. Narada ma charakter otwarty.

Nowy Plan Urządzenia Lasu będzie obowiązywał w Nadleśnictwie Szczytno w latach 2025-2034.

 

 


Turniej piłkarski o Puchar Lata 2024

Osiem drużyn piłkarskich wystartowało w dorocznej edycji Turnieju o Puchar Lata zorganizowanej przez Nadleśnictwo Szczytno.

 Rozgrywki odbyły się na obiekcie rekreacyjno-sportowym w leśnictwie Lipnik. Na murawie spotkali się zawodnicy m.in. z Urzędu Miasta Szczytno, Nadleśnictwa Korpele, BUiGL z Olsztyna, Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury i E-EGGER Biskupiec. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna naszego kontrahenta - EEGGER. Turniej miał formę pikniku rodzinnego. Integracją i sportowymi zmaganiami w stylu fair play podsumowaliśmy mijający sezon letni. Nie obyło się bez małej porcji edukacji leśnej. Zorganizowaliśmy stoisko promocyjno-edukacyjne i myśliwskie. Zaproszenie goście mogli wziąć udział w konkursach i quizach leśnych oraz poznać kulturę łowiecką.
 

Dużą niespodzianką dla wszystkich była prezentacja modułu gaśniczego oraz umiejętności naprowadzania samolotu gaśniczego i wykonania tzw. zrzutu wody z powietrza.
 

Dziękujemy wszystkim przybyłym, w tym: sędziom, strażakom z OSP Szczytno, piłkarzom i ich rodzinom za udział i wspaniałe sportowe wrażenia.

 


Zmiany w Nadleśnictwie Szczytno

Okres wakacyjny to dla Nadleśnictwa Szczytno czas ważnych zmian kadrowych.

W dniu 16 maja w trakcie uroczystej narady gospodarczej podziękowaliśmy za długie lata pracy, odchodzącemu na zasłużoną emeryturę, Panu Nadleśniczemu Januszowi Kleszczewskiemu.  Na jego stanowisko powołano dotychczasowego zastępcę – Pana Mariusza Karpińskiego.

W międzyczasie powitaliśmy również nowego zastępcę nadleśniczego – Pana Adama Wiśniewskiego oraz pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę specjalistkę ds. kadrowych – Panią Annę Szoll.

To trudny moment dla naszej jednostki, szczególnie ze względów organizacyjnych. Pojawiło się wiele nowych wyzwań, musimy przeorganizować swoją pracę a jednocześnie to moment pożegnań i wzruszających chwil.  

Zmiana szefa to dla każdej załogi spore wyzwanie. Dlatego chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować i przypomnieć osobę naszego dotychczasowego nadleśniczego – Pana Janusza Kleszczewskiego. Pan Janusz Kleszczewski przepracował w Lasach Państwowych aż czterdzieści długich lat. Przez cały okres zatrudnienia był  związany z naszą jednostką. Przeszedł wszystkie szczeble leśnej kariery. Pracę rozpoczął po ukończeniu studiów leśnych w dniu 15 maja 1984 roku na stanowisku leśniczego w leśnictwie Wesoły Grunt. Siedziba tego leśnictwa nie zmieniła się do dnia dzisiejszego. Leśniczówka, w której zamieszkał ówczesny leśniczy Kleszczewski wraz z rodziną, usytuowana jest w miejscowości Łysak – Gmina Wielbark.

Po niespełna trzech latach były Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno awansował na stanowisko adiunkta, a następnie nadleśniczego terenowego ds. gospodarki drewnem. Siedziba biura Nadleśnictwa Szczytno mieściła się wówczas w Korpelach.

Kiedy podzielono naszą jednostkę na dwa niezależne nadleśnictwa – Nadleśnictwo Szczytno i Nadleśnictwo Korpele, Janusz Kleszczewski, objął w 1991roku stanowisko Nadleśniczego terenowego obrębu Szczytno.

Przez wiele lat Pan Janusz był typowym terenowcem, zafascynowanym przyrodą, lasem i łowiectwem. Przeszedł w tym czasie kolejne szczeble leśnej kariery poprzez starszego specjalistę, inżyniera nadzoru, aż po stanowisko Nadleśniczego, które objął w dniu 01.04.2004r. po swoim poprzedniku – Panu Jerzym Gałązce.

Nadleśniczy Kleszczewski to wspaniały, kompetentny, doświadczony leśnik, niezastąpiony współpracownik i dbający o dobro lasu oraz członków swojej załogi nadleśniczy.

Zdobył wiele wyróżnień i nagród za swoje osiągnięcia. Nasze Nadleśnictwo zostało m.in. wyróżnione statuetką EKO-LIDERA za realizację na szeroką skalę projektu związanego z zatrzymywaniem wody w lesie, czyli małą retencją nizinną. Nadleśniczego uhonorowano także najwyższym leśnym odznaczeniem – kordelasem leśniczego.

Nadleśniczy Kleszczewski zapisał się w naszej pamięci jako spokojna, bardzo skrupulatna, skromna osoba o wielkim sercu i niesamowicie błyskotliwym umyśle. Jego konikiem zawodowym było „nawigowanie” pozyskaniem surowca drzewnego oraz marketingiem. Jednocześnie wyróżniał się dużą wrażliwością na walory przyrodnicze lasu. Chętnie realizował projekty rozwojowe Lasów Państwowych i angażował w różne inicjatywy kulturalne.

Jeszcze raz pragniemy naszemu dotychczasowemu szefowi z całego serca gorąco podziękować. Był to dla nas ogromny  zaszczyt i wyróżnienie z Panem pracować.


Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Leśnicy ze Szczytna przekazali 1500 sadzonek drzew w szóstej edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY.

 12 kwietnia odbyła się szósta edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY, czyli wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych przygotowaliśmy aż milion sadzonek do przekazania tym, którzy chcą się zaangażować w sadzenie drzew.

Nadleśnictwo Szczytno rozdało ponad 1500 szt. sadzonek grabów, buków, sosen, świerków i innych gatunków drzew i krzewów roznących w naszych lasach.

Mamy nadzieję, że wasze drzewka zostały posadzone w przepieknych miejscach i wszystkie wyrosną na okazałe drzewa.

FILM - https://www.youtube.com/embed/lODsib-AFro?si=_MSzkCl89RtTNZ5o"

Pamietajcie, żeby zabezpieczyć korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed posadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 


Ćwiczenia wojskowe DRAGON-24

W I połowie 2024 r. NATO prowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbywają się głównie w Europie Środkowej, uczestniczy ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Manewry można obserwować obecnie we wschodniej części kraju, w tym na terenach leśnych. Lasy Państwowe współpracują z wojskiem.

W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpoczęło się 26 lutego br.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku.

Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak DRAGON-24 czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie DEFENDER-24, stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry.

Ćwiczenie DR-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.

W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy  Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani  sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk
w cyberprzestrzeni.

Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydziela 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie są także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej
i obrony terytorialnej.

W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence). W DR-24 uczestniczą również elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej.

Zasadniczo ćwiczenie podzielone jest na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej −  w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w tzw. terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznaczać to będzie m.in.,  że zarówno kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą się przemieszczać także po drogach publicznych na całym terytorium RP.


Obozowiska harcerskie zarezerwowane

Mazurskie lasy Nadleśnictwa Szczytno cieszą się ogromną popularnością wśród środowisk harcerskich z całej Polski.

Miejsca udostępniane pod obozowiska na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Szczytno zostały już rozdysponowane pod koniec 2023 roku. Sezon wakacyjny jeszcze daleko, jednak przełom roku jest okresem intensywnych poszukiwań terenów, gdzie harcerze mogliby zorganizować swoje zgrupowania.

Od wielu lat współpracujemy ze środowiskami harcerskimi z całej Polski. Przyjeżdżają do nas druhowie i druhny z okolic Warszawy, Legionowa, Krakowa, Lublina, należący do różnych jednostek, m. in.  ZHP, ZHR, Skauci Europy. Nadleśnictwo Szczytno przygotowało cztery miejsca obozowe, ale zainteresowanie i potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. 

Harcerze interesują się szczególnie terminami lipcowymi, w terenie usytuowanym nad brzegiem zbiornika wodnego, z dala od osiedli ludzkich. 

Proponujemy im pobyt w lesie na terenie leśnictw: Narty i Galwica, nad jeziorami: Klimek Krzywek, Warchały i Średnie.

Są to niezwykle urokliwe obszary, gdzie wakacje spędzają grupy po sto młodych fanów letniej przygody.

Dzieciaki wracają do domów wypoczęte i pełne wrażeń. Szczycieńskie lasy, czyste powietrze i malowniczo usytuowane jeziora, sprawiają, że młodzież czuje się tu wspaniale i chętnie powraca na kolejne wakacje.


Powstaje zagroda pokazowa żubrów

W Nadleśnictwie Dwukoły zobaczycie żubry.

Trwają ostatnie prace przygotowawcze wokół pokazowej zagrody żubrów w Krajewie koło Mławy. Właśnie zamieszkali w niej nowi mieszkańcy - cztery żubry, jeden byk i trzy krowy. Wiosną zagroda zostanie udostępniona zwiedzającym.

Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wizytował kilka dni temu pokazową zagrodę żubrów w Krajewie koło Mławy. Inwestycja, która powstała na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, wchodzącego w skład RDLP w Olsztynie, przechodzi właśnie ostatnie szlify. Trwają jeszcze niektóre prace gospodarcze wokół zagrody. Wszystko z myślą o jak najszybszym udostępnieniu jej zwiedzającym. – Nie mam wątpliwości, że będzie prawdziwa atrakcja turystyczna północnego Mazowsza – podkreśla Dyrektor Roczniak.

W zagrodzie już mieszkają pierwsi lokatorzy – cztery żubry, wśród nich trzy krowy i jeden byk. Docelowo licząca prawie 9 hektarów zagroda pomieści 12 żubrów. Jej udostępnienie zwiedzającym planowane jest na wiosnę.


Turniej piłkarski z okazji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Drużyna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wystartuje w turnieju piłkarskim w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przedstawiciele służb mundurowych, urzędów, czy miejskich instytucji zmierzą się w najbliższą niedzielę w halowym turnieju piłki nożnej. To jeden z elementów obchodów olsztyńskiego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Turniej odbędzie się w hali V LO w Olsztynie przy ul. Krasickiego.

- Zapraszamy do kibicowania drużynie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i oczywiście wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zachęca Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.

Najnowsze aktualności


Leśnicy wesprą WOŚP

28 stycznia odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizację olsztyńskiej odsłony Finału wspiera w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie i podległe jej nadleśnictwa.

Organizatorem olsztyńskiego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzone przez Związek Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie".

9 stycznia w siedzibie RDLP  przedstawiciele „Razem w Olsztynie” podpisali umowy z nadleśnictwami RDLP w Olsztynie w sprawie finansowego wsparcia organizacji finału WOŚP.

– Cieszymy się, że możemy w ten sposób wesprzeć tę szlachetną inicjatywę – podkreśla Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Oprócz finansowego wsparcia olsztyńscy leśnicy wesprą także WOŚP organizacyjnie. W hali Urania, w której 28 stycznia br. odbędzie się olsztyńska odsłona 32. Finału WOŚP przygotujemy stoisko promocyjno-edukacyjne.


Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze przekazali leśnikom symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Otrzymaliśmy dziś od harcerzy z Hufca ZHP Mazurskiego Betlejemskie Światło Pokoju. Hasłem tegorocznej akcji BŚP jest zawołanie: „Czyńmy pokój”.

Historia światełka zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Dziś miejsce to ponownie stało się świadkiem działań wojennych. W Betlejem w Ziemi Świętej w związku z konfliktem palestyńsko-izraelskim odwołano praktycznie wszystkie uroczystości związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

To ciężki czas dla obu stron konfliktu.

Dziękujemy harcerzom za pamięć i ten wspaniały dar - symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Pragniemy by przyniosło nam ono nadzieję na spokojniejsze jutro i pokój na świecie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zasady korzystania z obiektów turystycznych

Zasady korzystania z obiektów turystycznych

REGULAMIN

KORZYSTANIA Z SALI EDUKACJI I TRADYCJI LEŚNEJ W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

  1. Osoby korzystające z sali edukacji i tradycji leśnej, zwanej dalej „Salą”, wyrażają zgodą na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązują się do jego przestrzegania.
  2. Zajęcia w Sali odbywają się wyłącznie na podstawie pisemnego zgłoszenia.
  3. Zgłoszenie grupy wysyła się mailem na adres: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą
    na adres siedziby Nadleśnictwa Szczytno.
  4. Sala przyjmuje grupy w dniach: od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 13:00.
  5. Zajęcia w Sali adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
    W uzasadnionych przypadkach zajęcia mogą zostać przeprowadzone dla osób dorosłych.
  6. Maksymalna liczba uczestników w zajęciach wynosi 30 osób. W przypadku zgłoszenia grup większych niż 30 osób, uczestnicy zostaną podzieleni na 2 mniejsze grupy.
  7. W ciągu dnia, zajęcia w Sali prowadzone są maksymalnie dla 2 grup.
  8. Zajęcia edukacyjne trwają maksymalnie 2 godz.
  9. Opiekunowie uczestników zajęć na Sali potwierdzają zapoznanie się z niniejszym regulaminem i podpisują oświadczenie o zapoznaniu się z „Regulaminem uczestnictwa
    w zajęciach edukacji leśnej”.
  10. Prowadzący zajęcia zapoznaje uczestników z zasadami i regułami bezpieczeństwa obowiązującymi w Nadleśnictwie Szczytno.
  11. Przed wejściem do Sali okrycie wierzchnie należy zostawić w miejscu do tego wyznaczonym.
  12. Wszelkie nieprawidłowości oraz sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu uczestnicy zgłaszają prowadzącemu zajęcia.
  13. We wszystkich sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem, należy konsultować
    się z prowadzącym zajęcia.
  14. Wszystkie osoby korzystające z pomieszczeń Sali muszą bezwzględnie podporządkować się postanowieniom niniejszego regulaminu oraz poleceniom prowadzącego zajęcia.
  15. Ze względu na realizację podstawowych ustawowych zadań, Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo odwołania zarezerwowanych zajęć lub przerwania zajęć rozpoczętych.
  16. Za bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć w Sali edukacyjnej odpowiadają opiekunowie.
  17. Za celowe zniszczenie przedmiotów i urządzeń stanowiących wyposażenie Sali odpowiadają opiekunowie.
  18. Za wypadki i zdarzenia wynikające z nieprzestrzegania regulaminu Sali Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności.
  19. Za osobiste przedmioty wartościowe: gotówkę, karty płatnicze, telefony komórkowe, odzież itp. pozostawione w sali – Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności.
  20. W pomieszczeniach Sali zabrania się palenia tytoniu, spożywania napojów alkoholowych, zażywania narkotyków, środków odurzających oraz uczestniczenia w zajęciach pod wpływem tych środków.
  21. Zabrania się zaśmiecania któregokolwiek z użytkowanych pomieszczeń Sali.
  22. Zabrania się oddalania się od grupy oraz przebywania w innym pomieszczeniu na terenie Nadleśnictwa Szczytno bez wiedzy prowadzącego.
  23. W trakcie zajęć uczestnicy poruszają się w grupach, pod nadzorem opiekunów
    i prowadzącego.
  24. W przypadku zauważenia usterek należy niezwłocznie zgłosić ten fakt prowadzącemu.
  25. Po zakończeniu zajęć wyposażenie pomieszczeń powinno być pozostawione w należytym stanie technicznym i pierwotnym porządku.

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

REGULAMIN
KORZYSTANIA Z POKOJU GOŚCINNEGO W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

 

Prosimy o zapoznanie się z zasadami panującymi w naszych pokojach. Pozwoli to obu stronom uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a my będziemy mogli skoncentrować się na zapewnieniu Państwu miłego pobytu.

 

  1. Gość pokoju gościnnego zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym Regulaminem przed zakwaterowaniem.
  2. Baza noclegowa Nadleśnictwa Szczytno składa się z:
  • 2 pokoi 1-osobowych;
  • wspólnej łazienki z wc i prysznicem, wyposażonej w żelazko i suszarkę do włosów;
  • wspólnego aneksu kuchennego.

Pokoje gościnne wyposażone są w radioodbiornik, komplet pościeli i ręczników, pokój nr 1 w odbiornik TV.

  1. Pokój gościnny wynajmowany jest do użytku gości na doby hotelowe po przedłożeniu dokumentu tożsamości.
  2. Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14.00, a kończy o godzinie 11.00 dnia następnego.
  3. Gość może korzystać bez dodatkowej opłaty z pokoju w godzinach wcześniejszych, jeżeli pokój jest wolny.
  4. Korzystanie z pokoi gościnnych jest odpłatne. Gość otrzymuje do swojej dyspozycji klucze od pokoju oraz pilot do bramy wjazdowej na posesję.
  5. Do nieodpłatnego korzystania z pokoi gościnnych uprawnieni są pracownicy jednostek organizacyjnych LP, prowadzący kontrole instytucjonalną w biurze i na terenie Nadleśnictwa Szczytno.
  6. Cennik opłat za korzystanie z pokoi gościnnych ustalany jest decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Szczytno.
  7. Należność pobierana jest w ostatnim dniu pobytu gościa gotówką, kartą płatniczą w kasie Nadleśnictwa lub przelewem na konto Nadleśnictwa z terminem płatności 7 dni od dnia wystawienia FV.
  8. Gość korzysta z miejsc postoju swojego środka transportu bezpłatnie na terenie ogrodzonej posesji (niestrzeżonej).
  9. Doraźne sprzątanie pokoju jak również aneksu kuchennego odbywa się samodzielnie przez gościa. Środki do sprzątania pokoi udostępnia nadleśnictwo.
  10. Gość powinien używać pokoju zgodnie z jego przeznaczeniem, to znaczy dla własnych potrzeb zamieszkania i wypoczynku.
  11. Trzymanie zwierząt domowych w pokoju jest niedopuszczalne.
  12. Osoba korzystająca z pokoju gościnnego nie może przyjmować na nocleg osób trzecich.
  13. Gość pokoju gościnnego ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie szkody powstałe z jego winy lub winy odwiedzających.
  14. Osoba zakwaterowana zobowiązana jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, do zachowania czystości i porządku, właściwego użytkowania urządzeń sanitarnych
    i kanalizacyjnych oraz do powiadamiania o wszystkich awariach w użytkowanym pokoju.
  15. W godzinach 22.00 do 7.00 w pokoju należy zachować ciszę.
  16. W pomieszczeniu obowiązuje absolutny zakaz palenia. Miejsce wyznaczone dla palaczy znajduje się przed budynkiem.
  17. Każdorazowo opuszczając pokój należy pamiętać o zamknięciu drzwi zewnętrznych, okien, wyłączeniu urządzeń AGD w aneksie kuchennym i łazience.
  18. Zwalniając wynajęty pokój, gość jest zobowiązany zdać klucze i pilota do bramy wjazdowej jeśli był udostępniony, pozostawiając pomieszczenia w należytym stanie.
  19. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia, utratę samochodu lub innego pojazdu należącego do gościa oraz rzeczy wartościowych bądź pieniędzy, pozostawionych przez gościa w pokoju.
  20. Gość przebywający w pokoju wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla celów związanych z pobytem w pokoju gościnnym nadleśnictwa zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018, poz. 1000 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. ws. ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
  21. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne na stronie internetowej Nadleśnictwa Szczytno http://www.szczytno.olsztyn.lasy.gov.pl/rodo.

 

  • Telefony alarmowe: 112

 

  • Telefony kontaktowe w godzinach pracy biura:

- Nadleśniczy-89 624 34 93

- Z-ca Nadleśniczego-89 624 07 99

- Sekretariat -89 624 32 68

- Sekretarz Nadleśnictwa-89 624 13 72

 

  • Tel. komórkowe:

- Nadleśniczy-+48 600 292 767

- Z-ca Nadleśniczego-+48 600 292 770

- Sekretarz Nadleśnictwa-+48 660 712 985

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

 

REGULAMIN

KORZYSTANIA Z MIEJSC POSTOJU POJAZDÓW (MPP) W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

  1. Osoby korzystające z Miejsc Postoju Pojazdów (MPP) wyrażają zgodą na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązują się do jego przestrzegania.
  2. MPP są dostępne przez wszystkie dni w roku.
  3. MMP nie są strzeżone, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty pojazdu
    lub jego wyposażenia, a także utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe lub na terenie obiektu ponosi osoba korzystające z obiektu.
  4. Podczas wykonywania manewrów pojazdem na terenie MPP należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością  nie większą niż  10 km/h, a także należy bezwzględnie przestrzegać przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo
    o ruchu drogowym (Dz. U. 2019 poz. 60).
  5. W przypadku kolizji lub wypadku na terenie MMP obowiązują zasady i przepisy Ustawy
    z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2019 poz. 60).
  6. Osoby korzystające z MPP zobowiązane są do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.
  7. Osobom korzystającym z MPP zabrania się na jego terenie:
  1. mycia, sprzątania, nie awaryjnej naprawy pojazdu,
  2. zaśmiecania,
  3. wyrzucania odpadów komunalnych do koszy na śmieci znajdujących się na terenie MPP,
  4. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z MPP innym użytkownikom,
  5. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z dróg pożarowych,
  6. prowadzenia działalności usługowej lub handlowej,
  7. puszczania luzem zwierząt domowych,
  8. rozstawiania namiotów,
  9. pozostawiania przyczep kempingowych lub pojazdów turystycznych na czas dłuższy niż 24 godziny,
  10. rozpalania ognisk lub korzystania z otwartego ognia.
  1. Należy korzystać z wyposażenia MPP w sposób zgodny z przeznaczeniem.
  2. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody materialne lub powstałe
    na zdrowiu użytkowników wynikające z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
  3. Wszelkie uwagi użytkowników o MPP przyjmuje miejscowy leśniczy lub pracownicy biura Nadleśnictwa  Szczytno pod nr tel. 89 624 32 68 lub adresem: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl.

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z MIEJSC OBOZOWYCH NA TERENIE NADLEŚNICTWA SZCZYTNO

 

  1. Nadleśnictwo Szczytno nie jest organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży w rozumieniu przepisów prawa, a jedynie wynajmuje teren, na którym obóz może się odbyć.
  2. Niniejszy regulamin wraz ze stosowną umową najmu zawieraną z Organizatorem obozu określa warunki korzystania z terenu, na którym zorganizowane zostało obozowisko na nieruchomości zarządzanej przez Nadleśnictwo Szczytno:
  • Leśnictwo Narty – Obozowisko KRZYWEK
  • Leśnictwo Narty – Obozowisko WARCHAŁY
  • Leśnictwo Galwica – Obozowisko KLIMEK
  • Leśnictwo Galwica – Obozowisko ŚREDNIE
  1. Każda osoba przebywająca na terenie obozu akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do jego przestrzegania oraz do podporządkowania się ewentualnym poleceniom Służby Leśnej.
  2. Obozy są organizowane na terenie nadleśnictwa w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia, a za zgodą Nadleśniczego także w innych terminach.
  3. Za bezpieczeństwo (zdrowie i życie) uczestników obozu oraz osób przebywających na terenie obozowiska odpowiada organizator obozu.
  4. Nadleśnictwo nie odpowiada za mienie ruchome, które jest przywiezione i zgromadzone przez organizatorów i uczestników obozu wypoczynkowego dzieci i młodzieży na terenie obozowiska.
  5. Teren na którym jest organizowany obóz nie jest strzeżony, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub kradzieży mienia uczestników obozu ponoszą organizatorzy oraz jego uczestnicy.
  6. Osobom przebywającym na terenie, na którym zorganizowany został obóz zabrania się:
  • zaśmiecania terenu;
  • zastawiania dróg dojazdowych do obozowiska służących do ewakuacji ludzi oraz bezpiecznego i szybkiego dojazdu służb ratowniczych;
  • hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcie alarmu;
  • korzystania z otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi;
  • wnoszenia lub spożywania na terenie obozu jakichkolwiek środków odurzających lub alkoholu;
  • niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin.
  1. Organizator wypoczynku jest zobowiązany do podpisania stosownej umowy na wywóz odpadów komunalnych oraz zapewnienia sanitariatów ekologicznych.
  2. Gospodarkę odpadami płynnymi i stałymi obozu należy zorganizować w sposób określony          w porozumieniu z wydziałem ochrony środowiska urzędu gminy.
  3.  Nieczystości odprowadzane do dołów chłonnych mają być odkażane odpowiednimi środkami ulegającymi biodegradacji i zasypywane ziemią.
  4. W sytuacji kryzysowej, nadzwyczajnej, wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych prosimy o niezwłoczny kontakt z powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, służbami ratowniczymi lub Nadleśnictwem Szczytno.
  5. Zezwolenie na palenie ogniska wydaje Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno, a miejscowy leśniczy wyznacza odpowiednie miejsce na terenie obozu.
  6. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie skutki wypadków na osobach lub mieniu jakie mogą powstać u osób korzystających z gruntów leśnych (w tym za szkody powstałe na skutek pożaru lasu, wiatrołomów, wywrotów drzew oraz oddziaływania flory i fauny leśnej).
  7. Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności za negatywne zdarzenia, które mogą zaistnieć w przypadku nieostrożności osób korzystających z terenu obozu harcerskiego lub nieprzestrzegania niniejszego regulaminu oraz zasad ogólnych BHP.
  8. Wjazd na teren obozowiska dozwolony jest tylko pojazdami niezbędnymi do obsługi obozowiska, na które uzyskano zezwolenie nadleśnictwa.
  9. Podczas odwiedzin parkowanie samochodów osób odwiedzających dopuszczone jest tylko w wyznaczonych przez nadleśnictwo miejscach.
  10. W uzasadnionych przypadkach Nadleśnictwo Szczytno może wyłączyć teren obozu z użytkowania, w szczególności gdy wystąpią czynniki, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu jego uczestników.
  11. Po zakończeniu użytkowania terenu, na którym znajdował się obóz, najemca ma obowiązek jego uporządkowania i przedstawiania do odbioru miejscowemu leśniczemu.
  12. Szczegółowe zasady korzystania z obozowiska przez uczestników obozu reguluje odrębny regulamin - Regulamin organizatora obozowiska. Znajduje się on w centralnym miejscu obozowiska i nie może on być sprzeczny z niniejszym Regulaminem Nadleśnictwa.
  13. W zakresie spraw nieunormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno.

 

Wykaz ważnych telefonów:

Telefon ratunkowy 112

Nadleśnictwo Szczytno, tel. 89 6243268 lub 698610192

Straż Leśna Nadleśnictwa Szczytno tel. 606916963 lub 606916964

PAD 662697201