Wydawca treści Wydawca treści

Leśna edukacja

Wilczy Szaniec - uczymy się od najlepszych.

Pracownicy służby leśnej z Nadleśnictwa Szczytno odbyli w kwietniu wyjazd szkoleniowy z zakresu edukacji leśnej. Szkolili się u najlepszych - leśników z Nadleśnictwa Srokowo, którzy obsługują ruch turystyczny w Wilczym Szańcu. Koledzy po fachu poświęcili nam kilka intensywnych godzin, by zaprezentować metody swojej pracy. Łączą oni edukację leśną z historią. Wilczy Szaniec cieszy się dużą popularnością wśród turystów, rocznie wojenną siedzibę Hitlera odwiedza ok. 300 tysięcy osób.

Odkąd Wilczy Szaniec przeszedł w ręce Lasów Państwowych wykonano tu szereg niezbędnych prac modernizacyjnych, poprawiono infrastrukturę techniczną utwardzono ścieżki na trasie zwiedzania, ustawiono ławki  i oświetlenie.

Wybudowano również nowy budynek obsługi turysty, powiększono parking i zaplecze gospodarcze. Obecnie trwa remont obiektu hotelowego i restauracji.

Byliśmy pod wrażeniem pełnego profesjonalizmu pracowników obsługujących ruch turystyczny, ich wiedzy, zaangażowania, znajomości tematu i sposobu przekazywania wiedzy.

Wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci. Polecamy wszystkim zainteresowanym  lasem, przyrodą i historią tych terenów do odwiedzenia siedziby Hitlera w Gierłoży.

 


Akcja sadzenia lasu - Łączą nas drzewa

Posadziliśmy las Jana Pawła II

W dniu 19 kwietnia uczniowie i nauczyciele ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z lokalną społecznością mieszkańców okolicznych wsi posadzili przy udziale szczycieńskich leśników las Pamięci Jana Pawła II. Akcja odbyła się pod hasłem #łącząnasdrzewa. Sadzenie miało miejsce na terenie leśnictwa Ciemna Dąbrowa. Uczestnicy akcji posadzili młode sosny, brzozy i lipy na przygotowanej wcześniej powierzchni w pobliżu miejscowości Zabiele. Akcję uświetniono ustawieniem kamienia pamiątkowego. 

 

 

500 000 podpisów w obronie polskich lasów

Ponad pół miliona Polaków chce bronić polskich lasów. Listy z podpisami osób, które popierają nowelizację ustawy o lasach trafiły dziś do Sejmu. A to jeszcze nie koniec, bo zbieranie podpisów jeszcze się nie zakończyło.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „W obronie polskich lasów” w ciągu tylko dwóch tygodni zebrał w całej Polsce pół miliona podpisów osób, które chcą bronić polskich lasów. Do tego sukcesu w dużej mierze dołożyli też mieszkańcy terenów położonych w zasięgu administracyjnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Dziś listy z podpisami trafiły do Sejmu.


Będziemy pomagać tak długo, jak pomoc będzie potrzebna

Olsztyńscy leśnicy po raz kolejny wsparli swoich ukraińskich kolegów. Tym razem podarowali im 20 agregatów prądotwórczych.

Od początku wojny pomagamy naszym ukraińskim kolegom – przypomina Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Wsłuchujemy się w ich aktualne potrzeby i staramy się reagować.

Tym razem leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przekazali leśnikom z Ukrainy dwadzieścia agregatów prądotwórczych. Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się tuż przy granicy polsko-ukraińskiej na terenie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. W uroczystości wzięli udział m.in. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Dyrektor Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy Jurij Bołochowiec. Jednym z elementów spotkania, które odbyło się 17 marca br. było też złożenie kwiatów pod tablicę upamiętniającą zamordowanych i zesłanych polskich leśników. Przypomnijmy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od początku napadu Rosji na Ukrainę wspiera ukraińskich leśników. Olsztyńscy leśnicy przekazali swoim kolegom z Ukrainy m.in. samochody terenowe, 120 kompletnie wyposażonych plecaków, czy też środki czystości. – A to oczywiście nie koniec pomocy. Będzie pomagać, tak długo, jak będzie to potrzebne – zapowiada Dyrektor RDLP w Olsztynie Adam Roczniak.

Tekst: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Foto: Nadleśnictwo Tomaszów


W obronie polskich lasów

Na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynął wczoraj wniosek w sprawie rejestracji komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”.

Obrona kompetencji Polski w zakresie leśnictwa – to cel, który przyświeca założycielom komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”. Inicjatorzy akcji zapowiadają, że po formalnej rejestracji komitetu, rozpoczną zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma zapewnić, że to Polacy mają wyłączną kompetencję do tego, by decydować, jak prowadzona jest w Polsce gospodarka leśna. Pomysłodawcy chcą między innymi, aby jakiekolwiek zmiany, dotyczące ograniczenia kompetencji Polski w zakresie leśnictwa na rzecz UE, musiałaby być zatwierdzane przez polski Parlament. Zgoda taka musiałaby być udzielona przez 2/3 polskiego parlamentu przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.


Prace gospodarcze w leśnictwie Gizewo

Przecinki drzew przy ścieżce Nordic Walking

Nadleśnictwo Szczytno rozpoczęło okres wykonywania prac pielęgnacyjnych w okolicach ścieżki NORDIC WALKING na terenie leśnictwa Gizewo. Zima to odpowiedni moment na zrealizowanie w lesie niezbędnych robót związanych z pozyskaniem surowca drzewnego.

W leśnictwie Gizewo część drzewostanów potrzebuje pilnie przecięcia, by pozostające drzewa miały więcej przestrzeni, pokarmu i słońca.

Niestety nasze prace mogą utrudnić dostęp do pieszego szlaku turystycznego Nordic Walking. Prosimy o wyrozumiałość.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i uwzględnienie zakazów wstępu w miejscach objętych robotami.

Przecinki będziemy prowadzić do wiosny, by zdążyć przed okresem wegetacyjnym i sezonem turystycznym.


Sprzedaż pelletu

Zapraszamy po pellet drzewny do ZPUH Olsztyn.



318307646_636090914970089_1934935748843847153_n.jpg (Wersja 1.0)

Miniaturka Dodany przez Anna Katarzyna Boruszewska-Cudak, 05.12.22 10:31
Kategorie zawartości: Informacje » Aktualności

Wersja 1.0

Ostatnio aktualizowane przez Anna Katarzyna Boruszewska-Cudak
05.12.22 10:31
Status: Zatwierdzony
Pobierz (161k) Get URL.
Historia wersji
Wersja Data Rozmiar  
1.0 6 Miesiące temu 161k Pobierz

Cietrzewie na wolności

Monitorujemy aktywność ptaków w terenie

Młode cietrzewie zostały pomyślnie wypuszczone na wolność. Spotykane są regurlarnie na terenie Nadleśnictwa Szczytno jak również w leśnictwach sąsiednich nadleśnictw. Leśnicy porządkują teren, rozbierają woliery, które zostana wykorzystane do adaptacji ptaków w przyszłym roku.

Obecnie ptaki są jeszcze dokarmiane przez pracowników nadleśnictwa. 

Jeśli uda się Państwu zaobserwować cietrzewie w okolicy prosimy o podzielenie się tą informacją, gdyż prowadzimy stały monitoring ich obecności w rewirze.

Część z ptaków ma założone nadajniki telemetryczne, pozwala nam to na monitoring ich aktywności biologicznej.


Nowy Plan Urządzenia Lasu

Zapraszamy na obrady Komisji Założeń Planu

W Nadleśnictwie Szczytno rozpoczęto prace nad PUL (Pan Urządzenia Lasu) kolejnej rewizji na lata 2025-2034.

Posiedzenie Komisji Założeń Planu odbędzie się w dniu 10.11.2022 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Szczytno.

Wszystkich chętnych zapraszamy do osobistego udziału  w  posiedzeniu Komisji Założeń Planu.


Młode cietrzewie ponownie w Nadleśnictwie Szczytno

Do Nadleśnictwa Szczytno podobnie jak w ubiegłym roku przyjechały młode cietrzewie. Od kilku lat prowadzimy dziłania mające na celu przywrócenie tych leśnych kuraków do życia w środowisku naturalnym. Jednym z dziłań projektowych jest wsiedlanie ptaków wyhodowanych w Ośrodku Hodowli Cietrzewia w Spychowie, tzw. metodą BORN TO BE FREE. Od 30 sierpnia w wolierach adaptacyjnych na terenie leśnictwa Piduń mieszka 27 sztuk tych cennych ptaków. Po okresie adaptacji zostaną one wypuszczone do lasu. 

PROGRAM "ZANOCUJ W LESIE"

"DZIEWIĘĆ JEZIOR"

Zapraszamy do nocowania w lasach Nadleśnictwa Szczytno.

Wyznaczony przez nas teren pn.: „Dziewięć jezior” to najpiękniejsze dziewicze zakątki położone w bardzo urozmaiconym terenie nad dziewięcioma malowniczymi śródleśnymi jeziorami obrębu Szczytno. Amatorzy biwakowania na dziko odnajdą u nas to, co w sercu Mazur najpiękniejsze: puszczańskie lasy, czyste jeziora a przede wszystkim spokój i ciszę. Tereny przeznaczone na potrzeby programu „Zanocuj w lesie” położone są w dogodnej lokalizacji między drogą krajową DK 58 z miejscowości Dzieżki do miejscowości Narty a drogą wojewódzką nr 508 z miejscowości Piduń do Miejscowości Rekownica. Zapraszamy do pozostawienia pojazdów przy drogach asfaltowych lub na wyznaczonych miejscach postoju pojazdów, zabrania ekwipunku i przeniesienia się w świat natury. 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl ANDROID lub IOS, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru 

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

    1. Nadleśnictwo Szczytno dopuszcza rozpalenie ogniska w miejscach przeznaczonych pod obozowiska harcerskie po uprzednim uzyskaniu zgody nadleśniczego poza okresem, kiedy tereny te są najmowane przez harcerzy.

  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu 

  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnich tych obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.

  6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

    1. terminy polowań zbiorowych w kołach łowieckich "Knieja" Nidzica i "Łoś" Olsztyn,

  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 600123668

 Nadleśnictwo Szczytno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.


PROGRAM "ZANOCUJ W LESIE"

"DZIEWIĘĆ JEZIOR"

Zapraszamy do nocowania w lasach Nadleśnictwa Szczytno.

Wyznaczony przez nas teren pn.: „Dziewięć jezior” to najpiękniejsze dziewicze zakątki położone w bardzo urozmaiconym terenie nad dziewięcioma malowniczymi śródleśnymi jeziorami obrębu Szczytno. Amatorzy biwakowania na dziko odnajdą u nas to, co w sercu Mazur najpiękniejsze: puszczańskie lasy, czyste jeziora a przede wszystkim spokój i ciszę. Tereny przeznaczone na potrzeby programu „Zanocuj w lesie” położone są w dogodnej lokalizacji między drogą krajową DK 58 z miejscowości Dzieżki do miejscowości Narty a drogą wojewódzką nr 508 z miejscowości Piduń do Miejscowości Rekownica. Zapraszamy do pozostawienia pojazdów przy drogach asfaltowych lub na wyznaczonych miejscach postoju pojazdów, zabrania ekwipunku i przeniesienia się w świat natury. 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl ANDROID lub IOS, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru 

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

    1. Nadleśnictwo Szczytno dopuszcza rozpalenie ogniska w miejscach przeznaczonych pod obozowiska harcerskie po uprzednim uzyskaniu zgody nadleśniczego poza okresem, kiedy tereny te są najmowane przez harcerzy.

  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu 

  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnich tych obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.

  6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

    1. terminy polowań zbiorowych w kołach łowieckich "Knieja" Nidzica i "Łoś" Olsztyn,

  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 600123668

 Nadleśnictwo Szczytno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.


Nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Szczytno

Zgłoszone przez leśniczego leśnictwa Wesoły Grunt drzewa - pomnikami przyrody!

Zgłoszenia  drzew dokonał Leśniczy leśnictwa Wesoły Grunt- Sławomir Jędrzejczyk. Pomniki przeszły pozytywną weryfikację Rady Gminy Szczytno i uzyskały status drzew chronionych. 

Dąb szypułkowy nazwany imieniem Karol i wiąz szypułkowy – Marcin rosną w okolicach Lipowca.

„Karol” usytuowany jest przy drodze pożarowej  nr 1 oraz przy drodze powiatowej Lipowiec - Zabiele. Jego lokalizacja sprawia, że jest dobrze widoczny i łatwo dostępny dla turystów. Wpływa decydująco  na walory krajobrazowe okolicy, gdyż rośnie otoczony młodnikami i pięknie prezentuje się na tle młodszego pokolenia drzew.

Wiąz szypułkowy - Marcin to jedynym wiąz o pomnikowych rozmiarach usytuowany w Nadleśnictwie Szczytno. Cechuje go nietypowy pokrój, masywny pień o obwodzie równym 320cm i regularna, nisko osadzona korona. Wiąz mierzy 26m wysokości. Jest drzewem dojrzałym i w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. 


Czekamy na cietrzewie

Już w krótce młode cietrzewie ze Spychowa zasilą populację tych cennych kuraków na terenie Nadleśnictwa Szczytno.

Już za kilka tygodni w Nadleśnictwie Szczytno ponownie pojawią się młode cietrzewie. Na razie przygotowujemy tzw. biotop, tj. kosimy okoliczne łąki, usuwamy zakrzaczenia terenów otwartych i usuwamy czeremchę. Kolejnym etapem będzie budowa wolier przystosowawczych.

Cietrzew w Polsce został objęty ścisłą ochroną gatunkową a jego tokowiska ochroną strefową. Obecnie kurak ten jest wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” jako gatunek zagrożony (EN) oraz wymieniony jest w I, II i III załączniku Dyrektywy Ptasiej.

Nasze działania mają na celu zwiększenie liczebności cietrzewi na naszym terenie.

Realizujemy je w oparciu o ogólnopolski projekt pod nazwą: Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce.

Projekt został zaplanowany na lata 2017–22. Na jego realizację przewidziano budżet w wysokości 32 mln zł z funduszu leśnego. Bierze w nim udział 17 nadleśnictw z pięciu RDLP: Białystok (Drygały, Krynki, Waliły), Lublin (Sobibór, Włodawa), Olsztyn (Jedwabno, Spychowo, Szczytno), Radom (Barycz) oraz Wrocław (Chocianów, Kamienna Góra, Przemków, Ruszów, Szklarska Poręba, Śnieżka, Świeradów i Świętoszów).

W Nadleśnictwie Szczytno czynną ochronę biotopu cietrzewia, finansowaną z EFRR oraz NFOŚiGW, rozpoczęliśmy już w 2010 roku. Nasze  działania sprowadzały się wówczas do powstrzymywania procesów sukcesyjnych. Szczęśliwym trafem konieczne dla realizacji zadania finansowe wsparcie zapewniła także spółka budująca Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach. Środki na kompensację przyrodniczą inwestycji zostały skierowane na kształtowanie siedliska cietrzewi.

Teren został przygotowany do wsiedleń, które zaczęliśmy realizować w zeszłym roku.

W 2021 roku wypuściliśmy do środowiska 29 młodych cietrzewi. Są one spotykane na dość rozległym obszarze graniczącym z nadleśnictwem.


Posadziliśmy las z harcerzami

Odnowienia w leśnictwie Gizewo wsparła ekipa szczycieńskich harcerzy

Harcerze z #ZHPSZCZYTNO odnowili fragment lasu w leśnictwie Gizewo. Akcja była sporym wyzwaniem szczególnie dla świeżo upieczonych zuchów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczytnie.

Młodzież już wczesnym rankiem wyruszyła piechotą ze Szczytna do miejscowości Sędańsk. Po przybyciu na miejsce sadzenia i odbyciu krótkiego instruktażu, harcerze ruszyli dziarsko do pracy. Większość uczestników sadzenia po raz pierwszy w życiu  sadziła drzewa w lesie. Byli zaskoczeni tym jak ważne jest przy odnawianiu lasu wykonanie otworu o odpowiedniej głębokości, odpowiednie rozmieszczenie korzeni sadzonego drzewka oraz staranne udeptanie ziemi wokół sadzonki. Mimo początkowych trudności poradzili sobie świetnie z zadaniem i obsadzili całą wytyczoną przez leśniczego lipową kwaterę. Spotkanie zakończyło się integracyjnym spotkaniem wszystkich drużyn przy ognisku. Jesteśmy dumni i wdzięczni harcerzom za pomoc!!!


Dzień Mokradeł

2 luty świętem terenów podmokłych

W lutym obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest hasło: „Tereny podmokłe na rzecz ludzi i przyrody” (ang. Wetlands Action for People and Nature).

Na terenie Polski w mokradłach retencjonowane jest 14 460,14 mln metrów sześciennych wody. Rola mokradeł w ograniczaniu skutków powodzi i suszy, kształtowaniu odpowiednich warunków klimatycznych, czy magazynowaniu węgla np. przez torfowiska jest bezcenna.

 

Nadleśnictwo Szczytno od 2011 r. w ramach projektu "Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" wybudowało 339 urządzeń retencyjnych i piętrzących  takich jak: progi, zastawki, bystrotoki, groble, oczka wodne, których wartości stanowi blisko 11 milionów złotych. Budowa sytemu urządzeń retencyjnych umożliwiła szczycieńskim leśnikom zgromadzenie 7 mln m3  wody oraz podniesienie poziomu wód gruntowych na obszarach leśnych przyległych do cieków wodnych na cennych przyrodniczo terenach Puszcza Piskiej i Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

 

 


Prace gospodarcze na ścieżce MTB

Do końca lutego będą utrudnienia na ścieżce rowerowej

Konieczność realizowania bieżących prac gospodarczych powoduje, że jesteśmy zmuszeni ruszyć z cięciami trzebieżowymi w okolicach ścieżki rowerowej MTB (oddział leśny 31 h, Leśnictwo Gizewo). Będzie to przecinka, która zahacza częściowo o "Sznoder" w jego wschodniej części. Wszystkich rowerzystów prosimy o rozwagę i zastosowanie się do czasowego ZAKAZU WSTĘPU. Już w marcu będzie można ponownie jeździć po obu pętlach ścieżki. Na chwilę obecną można korzystać z trasy alternatywnej zaznaczonej na mapie kolorem różowym.


Cietrzewie czują się dobrze

Wsiedlone ptaki zaaklimatyzowały się w lasach Nadleśnictwa Szczytno.

Dzięki zainstalowanej w lesie kamerze, możemy monitorować zachowanie wypuszczonych na wolność cietrzewi.

Przywróciliśmy te wspaniałe ptaki naturze realizując projektowe działania, które trwają  w naszym nadleśnictwie już od kilku lat.

Młode cietrzewie wracają w okolice wybudowanej woliery, bo są nadal podkarmiane, poza tym do niedawna przebywała tu jeszcze ich mama. Kwoka uczyła kurczęta czujności wydawanymi przez siebie dźwiękami i zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.

Ale tzw. woliera adaptacyjna została już uprzątnięta, a kura-matka powróciła do Ośrodka Hodowli Cietrzewi w Spychowie.  Nasi wspaniali podopieczni ruszyli w świat.

Wsiedlone przez szczycieńskich leśników cietrzewie widywane są ostatnio w sąsiednich nadleśnictwach. Ptaki pokazują się m.in. w okolicach Wesołowa, tj. teren Nadleśnictwa Wielbark. Kamery regularnie rejestrują też ich obecność przy karmnikach w leśnictwie Piduń. Cietrzewiowe nadajniki telemetryczne wysyłają sygnały z odległych zakątków nadleśnictwa.

Cieszy nas fakt, że te rzadkie chronione kuraki odnalazły się w naszych lasach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zasady korzystania z obiektów turystycznych

Zasady korzystania z obiektów turystycznych

REGULAMIN

KORZYSTANIA Z SALI EDUKACJI I TRADYCJI LEŚNEJ W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

  1. Osoby korzystające z sali edukacji i tradycji leśnej, zwanej dalej „Salą”, wyrażają zgodą na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązują się do jego przestrzegania.
  2. Zajęcia w Sali odbywają się wyłącznie na podstawie pisemnego zgłoszenia.
  3. Zgłoszenie grupy wysyła się mailem na adres: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą
    na adres siedziby Nadleśnictwa Szczytno.
  4. Sala przyjmuje grupy w dniach: od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 13:00.
  5. Zajęcia w Sali adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
    W uzasadnionych przypadkach zajęcia mogą zostać przeprowadzone dla osób dorosłych.
  6. Maksymalna liczba uczestników w zajęciach wynosi 30 osób. W przypadku zgłoszenia grup większych niż 30 osób, uczestnicy zostaną podzieleni na 2 mniejsze grupy.
  7. W ciągu dnia, zajęcia w Sali prowadzone są maksymalnie dla 2 grup.
  8. Zajęcia edukacyjne trwają maksymalnie 2 godz.
  9. Opiekunowie uczestników zajęć na Sali potwierdzają zapoznanie się z niniejszym regulaminem i podpisują oświadczenie o zapoznaniu się z „Regulaminem uczestnictwa
    w zajęciach edukacji leśnej”.
  10. Prowadzący zajęcia zapoznaje uczestników z zasadami i regułami bezpieczeństwa obowiązującymi w Nadleśnictwie Szczytno.
  11. Przed wejściem do Sali okrycie wierzchnie należy zostawić w miejscu do tego wyznaczonym.
  12. Wszelkie nieprawidłowości oraz sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu uczestnicy zgłaszają prowadzącemu zajęcia.
  13. We wszystkich sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem, należy konsultować
    się z prowadzącym zajęcia.
  14. Wszystkie osoby korzystające z pomieszczeń Sali muszą bezwzględnie podporządkować się postanowieniom niniejszego regulaminu oraz poleceniom prowadzącego zajęcia.
  15. Ze względu na realizację podstawowych ustawowych zadań, Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo odwołania zarezerwowanych zajęć lub przerwania zajęć rozpoczętych.
  16. Za bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć w Sali edukacyjnej odpowiadają opiekunowie.
  17. Za celowe zniszczenie przedmiotów i urządzeń stanowiących wyposażenie Sali odpowiadają opiekunowie.
  18. Za wypadki i zdarzenia wynikające z nieprzestrzegania regulaminu Sali Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności.
  19. Za osobiste przedmioty wartościowe: gotówkę, karty płatnicze, telefony komórkowe, odzież itp. pozostawione w sali – Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności.
  20. W pomieszczeniach Sali zabrania się palenia tytoniu, spożywania napojów alkoholowych, zażywania narkotyków, środków odurzających oraz uczestniczenia w zajęciach pod wpływem tych środków.
  21. Zabrania się zaśmiecania któregokolwiek z użytkowanych pomieszczeń Sali.
  22. Zabrania się oddalania się od grupy oraz przebywania w innym pomieszczeniu na terenie Nadleśnictwa Szczytno bez wiedzy prowadzącego.
  23. W trakcie zajęć uczestnicy poruszają się w grupach, pod nadzorem opiekunów
    i prowadzącego.
  24. W przypadku zauważenia usterek należy niezwłocznie zgłosić ten fakt prowadzącemu.
  25. Po zakończeniu zajęć wyposażenie pomieszczeń powinno być pozostawione w należytym stanie technicznym i pierwotnym porządku.

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

REGULAMIN
KORZYSTANIA Z POKOJU GOŚCINNEGO W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

 

Prosimy o zapoznanie się z zasadami panującymi w naszych pokojach. Pozwoli to obu stronom uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a my będziemy mogli skoncentrować się na zapewnieniu Państwu miłego pobytu.

 

  1. Gość pokoju gościnnego zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym Regulaminem przed zakwaterowaniem.
  2. Baza noclegowa Nadleśnictwa Szczytno składa się z:
  • 2 pokoi 1-osobowych;
  • wspólnej łazienki z wc i prysznicem, wyposażonej w żelazko i suszarkę do włosów;
  • wspólnego aneksu kuchennego.

Pokoje gościnne wyposażone są w radioodbiornik, komplet pościeli i ręczników, pokój nr 1 w odbiornik TV.

  1. Pokój gościnny wynajmowany jest do użytku gości na doby hotelowe po przedłożeniu dokumentu tożsamości.
  2. Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14.00, a kończy o godzinie 11.00 dnia następnego.
  3. Gość może korzystać bez dodatkowej opłaty z pokoju w godzinach wcześniejszych, jeżeli pokój jest wolny.
  4. Korzystanie z pokoi gościnnych jest odpłatne. Gość otrzymuje do swojej dyspozycji klucze od pokoju oraz pilot do bramy wjazdowej na posesję.
  5. Do nieodpłatnego korzystania z pokoi gościnnych uprawnieni są pracownicy jednostek organizacyjnych LP, prowadzący kontrole instytucjonalną w biurze i na terenie Nadleśnictwa Szczytno.
  6. Cennik opłat za korzystanie z pokoi gościnnych ustalany jest decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Szczytno.
  7. Należność pobierana jest w ostatnim dniu pobytu gościa gotówką, kartą płatniczą w kasie Nadleśnictwa lub przelewem na konto Nadleśnictwa z terminem płatności 7 dni od dnia wystawienia FV.
  8. Gość korzysta z miejsc postoju swojego środka transportu bezpłatnie na terenie ogrodzonej posesji (niestrzeżonej).
  9. Doraźne sprzątanie pokoju jak również aneksu kuchennego odbywa się samodzielnie przez gościa. Środki do sprzątania pokoi udostępnia nadleśnictwo.
  10. Gość powinien używać pokoju zgodnie z jego przeznaczeniem, to znaczy dla własnych potrzeb zamieszkania i wypoczynku.
  11. Trzymanie zwierząt domowych w pokoju jest niedopuszczalne.
  12. Osoba korzystająca z pokoju gościnnego nie może przyjmować na nocleg osób trzecich.
  13. Gość pokoju gościnnego ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie szkody powstałe z jego winy lub winy odwiedzających.
  14. Osoba zakwaterowana zobowiązana jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, do zachowania czystości i porządku, właściwego użytkowania urządzeń sanitarnych
    i kanalizacyjnych oraz do powiadamiania o wszystkich awariach w użytkowanym pokoju.
  15. W godzinach 22.00 do 7.00 w pokoju należy zachować ciszę.
  16. W pomieszczeniu obowiązuje absolutny zakaz palenia. Miejsce wyznaczone dla palaczy znajduje się przed budynkiem.
  17. Każdorazowo opuszczając pokój należy pamiętać o zamknięciu drzwi zewnętrznych, okien, wyłączeniu urządzeń AGD w aneksie kuchennym i łazience.
  18. Zwalniając wynajęty pokój, gość jest zobowiązany zdać klucze i pilota do bramy wjazdowej jeśli był udostępniony, pozostawiając pomieszczenia w należytym stanie.
  19. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia, utratę samochodu lub innego pojazdu należącego do gościa oraz rzeczy wartościowych bądź pieniędzy, pozostawionych przez gościa w pokoju.
  20. Gość przebywający w pokoju wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla celów związanych z pobytem w pokoju gościnnym nadleśnictwa zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018, poz. 1000 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. ws. ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
  21. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne na stronie internetowej Nadleśnictwa Szczytno http://www.szczytno.olsztyn.lasy.gov.pl/rodo.

 

  • Telefony alarmowe: 112

 

  • Telefony kontaktowe w godzinach pracy biura:

- Nadleśniczy-89 624 34 93

- Z-ca Nadleśniczego-89 624 07 99

- Sekretariat -89 624 32 68

- Sekretarz Nadleśnictwa-89 624 13 72

 

  • Tel. komórkowe:

- Nadleśniczy-+48 600 292 767

- Z-ca Nadleśniczego-+48 600 292 770

- Sekretarz Nadleśnictwa-+48 660 712 985

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

 

REGULAMIN

KORZYSTANIA Z MIEJSC POSTOJU POJAZDÓW (MPP) W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

  1. Osoby korzystające z Miejsc Postoju Pojazdów (MPP) wyrażają zgodą na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązują się do jego przestrzegania.
  2. MPP są dostępne przez wszystkie dni w roku.
  3. MMP nie są strzeżone, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty pojazdu
    lub jego wyposażenia, a także utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe lub na terenie obiektu ponosi osoba korzystające z obiektu.
  4. Podczas wykonywania manewrów pojazdem na terenie MPP należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością  nie większą niż  10 km/h, a także należy bezwzględnie przestrzegać przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo
    o ruchu drogowym (Dz. U. 2019 poz. 60).
  5. W przypadku kolizji lub wypadku na terenie MMP obowiązują zasady i przepisy Ustawy
    z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2019 poz. 60).
  6. Osoby korzystające z MPP zobowiązane są do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.
  7. Osobom korzystającym z MPP zabrania się na jego terenie:
  1. mycia, sprzątania, nie awaryjnej naprawy pojazdu,
  2. zaśmiecania,
  3. wyrzucania odpadów komunalnych do koszy na śmieci znajdujących się na terenie MPP,
  4. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z MPP innym użytkownikom,
  5. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z dróg pożarowych,
  6. prowadzenia działalności usługowej lub handlowej,
  7. puszczania luzem zwierząt domowych,
  8. rozstawiania namiotów,
  9. pozostawiania przyczep kempingowych lub pojazdów turystycznych na czas dłuższy niż 24 godziny,
  10. rozpalania ognisk lub korzystania z otwartego ognia.
  1. Należy korzystać z wyposażenia MPP w sposób zgodny z przeznaczeniem.
  2. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody materialne lub powstałe
    na zdrowiu użytkowników wynikające z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
  3. Wszelkie uwagi użytkowników o MPP przyjmuje miejscowy leśniczy lub pracownicy biura Nadleśnictwa  Szczytno pod nr tel. 89 624 32 68 lub adresem: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl.

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z MIEJSC OBOZOWYCH NA TERENIE NADLEŚNICTWA SZCZYTNO

 

  1. Nadleśnictwo Szczytno nie jest organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży w rozumieniu przepisów prawa, a jedynie wynajmuje teren, na którym obóz może się odbyć.
  2. Niniejszy regulamin wraz ze stosowną umową najmu zawieraną z Organizatorem obozu określa warunki korzystania z terenu, na którym zorganizowane zostało obozowisko na nieruchomości zarządzanej przez Nadleśnictwo Szczytno:
  • Leśnictwo Narty – Obozowisko KRZYWEK
  • Leśnictwo Narty – Obozowisko WARCHAŁY
  • Leśnictwo Galwica – Obozowisko KLIMEK
  • Leśnictwo Galwica – Obozowisko ŚREDNIE
  1. Każda osoba przebywająca na terenie obozu akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do jego przestrzegania oraz do podporządkowania się ewentualnym poleceniom Służby Leśnej.
  2. Obozy są organizowane na terenie nadleśnictwa w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia, a za zgodą Nadleśniczego także w innych terminach.
  3. Za bezpieczeństwo (zdrowie i życie) uczestników obozu oraz osób przebywających na terenie obozowiska odpowiada organizator obozu.
  4. Nadleśnictwo nie odpowiada za mienie ruchome, które jest przywiezione i zgromadzone przez organizatorów i uczestników obozu wypoczynkowego dzieci i młodzieży na terenie obozowiska.
  5. Teren na którym jest organizowany obóz nie jest strzeżony, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub kradzieży mienia uczestników obozu ponoszą organizatorzy oraz jego uczestnicy.
  6. Osobom przebywającym na terenie, na którym zorganizowany został obóz zabrania się:
  • zaśmiecania terenu;
  • zastawiania dróg dojazdowych do obozowiska służących do ewakuacji ludzi oraz bezpiecznego i szybkiego dojazdu służb ratowniczych;
  • hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcie alarmu;
  • korzystania z otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi;
  • wnoszenia lub spożywania na terenie obozu jakichkolwiek środków odurzających lub alkoholu;
  • niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin.
  1. Organizator wypoczynku jest zobowiązany do podpisania stosownej umowy na wywóz odpadów komunalnych oraz zapewnienia sanitariatów ekologicznych.
  2. Gospodarkę odpadami płynnymi i stałymi obozu należy zorganizować w sposób określony          w porozumieniu z wydziałem ochrony środowiska urzędu gminy.
  3.  Nieczystości odprowadzane do dołów chłonnych mają być odkażane odpowiednimi środkami ulegającymi biodegradacji i zasypywane ziemią.
  4. W sytuacji kryzysowej, nadzwyczajnej, wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych prosimy o niezwłoczny kontakt z powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, służbami ratowniczymi lub Nadleśnictwem Szczytno.
  5. Zezwolenie na palenie ogniska wydaje Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno, a miejscowy leśniczy wyznacza odpowiednie miejsce na terenie obozu.
  6. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie skutki wypadków na osobach lub mieniu jakie mogą powstać u osób korzystających z gruntów leśnych (w tym za szkody powstałe na skutek pożaru lasu, wiatrołomów, wywrotów drzew oraz oddziaływania flory i fauny leśnej).
  7. Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności za negatywne zdarzenia, które mogą zaistnieć w przypadku nieostrożności osób korzystających z terenu obozu harcerskiego lub nieprzestrzegania niniejszego regulaminu oraz zasad ogólnych BHP.
  8. Wjazd na teren obozowiska dozwolony jest tylko pojazdami niezbędnymi do obsługi obozowiska, na które uzyskano zezwolenie nadleśnictwa.
  9. Podczas odwiedzin parkowanie samochodów osób odwiedzających dopuszczone jest tylko w wyznaczonych przez nadleśnictwo miejscach.
  10. W uzasadnionych przypadkach Nadleśnictwo Szczytno może wyłączyć teren obozu z użytkowania, w szczególności gdy wystąpią czynniki, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu jego uczestników.
  11. Po zakończeniu użytkowania terenu, na którym znajdował się obóz, najemca ma obowiązek jego uporządkowania i przedstawiania do odbioru miejscowemu leśniczemu.
  12. Szczegółowe zasady korzystania z obozowiska przez uczestników obozu reguluje odrębny regulamin - Regulamin organizatora obozowiska. Znajduje się on w centralnym miejscu obozowiska i nie może on być sprzeczny z niniejszym Regulaminem Nadleśnictwa.
  13. W zakresie spraw nieunormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno.

 

Wykaz ważnych telefonów:

Telefon ratunkowy 112

Nadleśnictwo Szczytno, tel. 89 6243268 lub 698610192

Straż Leśna Nadleśnictwa Szczytno tel. 606916963 lub 606916964

PAD 662697201