Wydawca treści Wydawca treści

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Leśnicy ze Szczytna przekazali 1500 sadzonek drzew w szóstej edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY.

 12 kwietnia odbyła się szósta edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY, czyli wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych przygotowaliśmy aż milion sadzonek do przekazania tym, którzy chcą się zaangażować w sadzenie drzew.

Nadleśnictwo Szczytno rozdało ponad 1500 szt. sadzonek grabów, buków, sosen, świerków i innych gatunków drzew i krzewów roznących w naszych lasach.

Mamy nadzieję, że wasze drzewka zostały posadzone w przepieknych miejscach i wszystkie wyrosną na okazałe drzewa.

FILM - https://www.youtube.com/embed/lODsib-AFro?si=_MSzkCl89RtTNZ5o"

Pamietajcie, żeby zabezpieczyć korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed posadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 


Ćwiczenia wojskowe DRAGON-24

W I połowie 2024 r. NATO prowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbywają się głównie w Europie Środkowej, uczestniczy ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Manewry można obserwować obecnie we wschodniej części kraju, w tym na terenach leśnych. Lasy Państwowe współpracują z wojskiem.

W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpoczęło się 26 lutego br.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku.

Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak DRAGON-24 czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie DEFENDER-24, stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry.

Ćwiczenie DR-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.

W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy  Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani  sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk
w cyberprzestrzeni.

Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydziela 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie są także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej
i obrony terytorialnej.

W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence). W DR-24 uczestniczą również elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej.

Zasadniczo ćwiczenie podzielone jest na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej −  w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w tzw. terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznaczać to będzie m.in.,  że zarówno kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą się przemieszczać także po drogach publicznych na całym terytorium RP.


Obozowiska harcerskie zarezerwowane

Mazurskie lasy Nadleśnictwa Szczytno cieszą się ogromną popularnością wśród środowisk harcerskich z całej Polski.

Miejsca udostępniane pod obozowiska na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Szczytno zostały już rozdysponowane pod koniec 2023 roku. Sezon wakacyjny jeszcze daleko, jednak przełom roku jest okresem intensywnych poszukiwań terenów, gdzie harcerze mogliby zorganizować swoje zgrupowania.

Od wielu lat współpracujemy ze środowiskami harcerskimi z całej Polski. Przyjeżdżają do nas druhowie i druhny z okolic Warszawy, Legionowa, Krakowa, Lublina, należący do różnych jednostek, m. in.  ZHP, ZHR, Skauci Europy. Nadleśnictwo Szczytno przygotowało cztery miejsca obozowe, ale zainteresowanie i potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. 

Harcerze interesują się szczególnie terminami lipcowymi, w terenie usytuowanym nad brzegiem zbiornika wodnego, z dala od osiedli ludzkich. 

Proponujemy im pobyt w lesie na terenie leśnictw: Narty i Galwica, nad jeziorami: Klimek Krzywek, Warchały i Średnie.

Są to niezwykle urokliwe obszary, gdzie wakacje spędzają grupy po sto młodych fanów letniej przygody.

Dzieciaki wracają do domów wypoczęte i pełne wrażeń. Szczycieńskie lasy, czyste powietrze i malowniczo usytuowane jeziora, sprawiają, że młodzież czuje się tu wspaniale i chętnie powraca na kolejne wakacje.


Powstaje zagroda pokazowa żubrów

W Nadleśnictwie Dwukoły zobaczycie żubry.

Trwają ostatnie prace przygotowawcze wokół pokazowej zagrody żubrów w Krajewie koło Mławy. Właśnie zamieszkali w niej nowi mieszkańcy - cztery żubry, jeden byk i trzy krowy. Wiosną zagroda zostanie udostępniona zwiedzającym.

Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wizytował kilka dni temu pokazową zagrodę żubrów w Krajewie koło Mławy. Inwestycja, która powstała na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, wchodzącego w skład RDLP w Olsztynie, przechodzi właśnie ostatnie szlify. Trwają jeszcze niektóre prace gospodarcze wokół zagrody. Wszystko z myślą o jak najszybszym udostępnieniu jej zwiedzającym. – Nie mam wątpliwości, że będzie prawdziwa atrakcja turystyczna północnego Mazowsza – podkreśla Dyrektor Roczniak.

W zagrodzie już mieszkają pierwsi lokatorzy – cztery żubry, wśród nich trzy krowy i jeden byk. Docelowo licząca prawie 9 hektarów zagroda pomieści 12 żubrów. Jej udostępnienie zwiedzającym planowane jest na wiosnę.


Turniej piłkarski z okazji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Drużyna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wystartuje w turnieju piłkarskim w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przedstawiciele służb mundurowych, urzędów, czy miejskich instytucji zmierzą się w najbliższą niedzielę w halowym turnieju piłki nożnej. To jeden z elementów obchodów olsztyńskiego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Turniej odbędzie się w hali V LO w Olsztynie przy ul. Krasickiego.

- Zapraszamy do kibicowania drużynie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i oczywiście wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zachęca Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.

Najnowsze aktualności


Leśnicy wesprą WOŚP

28 stycznia odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizację olsztyńskiej odsłony Finału wspiera w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie i podległe jej nadleśnictwa.

Organizatorem olsztyńskiego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzone przez Związek Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie".

9 stycznia w siedzibie RDLP  przedstawiciele „Razem w Olsztynie” podpisali umowy z nadleśnictwami RDLP w Olsztynie w sprawie finansowego wsparcia organizacji finału WOŚP.

– Cieszymy się, że możemy w ten sposób wesprzeć tę szlachetną inicjatywę – podkreśla Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Oprócz finansowego wsparcia olsztyńscy leśnicy wesprą także WOŚP organizacyjnie. W hali Urania, w której 28 stycznia br. odbędzie się olsztyńska odsłona 32. Finału WOŚP przygotujemy stoisko promocyjno-edukacyjne.


Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze przekazali leśnikom symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Otrzymaliśmy dziś od harcerzy z Hufca ZHP Mazurskiego Betlejemskie Światło Pokoju. Hasłem tegorocznej akcji BŚP jest zawołanie: „Czyńmy pokój”.

Historia światełka zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Dziś miejsce to ponownie stało się świadkiem działań wojennych. W Betlejem w Ziemi Świętej w związku z konfliktem palestyńsko-izraelskim odwołano praktycznie wszystkie uroczystości związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

To ciężki czas dla obu stron konfliktu.

Dziękujemy harcerzom za pamięć i ten wspaniały dar - symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Pragniemy by przyniosło nam ono nadzieję na spokojniejsze jutro i pokój na świecie.


Dar dla chorych dzieci

Leśnicy ufundowali specjalistyczny sprzęt szpitalowi dziecięcemu

Dzięki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i podległym jej Nadleśnictwom do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafił zestaw nowoczesnych endoskopów wraz z torami wizyjnymi, które są wykorzystywane do przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów laryngologicznych i pulmonologicznych.

Zakup sprzętu był możliwy po przekazaniu przez Lasy Państwowe kwoty prawie 430 tys. zł. Dziś w  szpitalu dziecięcym w Olsztynie w obecności dyrektora RDLP w Olsztynie Adama Roczniaka odbyła się uroczysta prezentacja zakupionej aparatury.

- Cieszymy się bardzo, że mogliśmy w ten sposób pomóc małym pacjentom – powiedział Dyrektor Roczniak.

Podarowane endoskopy już służą pacjentom. Z ich wykorzystaniem przeprowadzane są m.in. zabiegi bronchofiberoskopii, która jest metodą diagnostyczną i terapeutyczną stosowaną w wielu schorzeniach układu oddechowego. Urządzenie umożliwia m. in. pobieranie wycinków, a także usuwanie ciał obcych u dzieci.

Olsztyńscy leśnicy przynieśli też mikołajkowy prezent dla  podopiecznych szpitala – 100 pluszaków reprezentujących faunę polskich lasów.

 


Nabór zewnętrzny na stanowisko operatora harwestera

Nadleśniczy Nadleśnictwa Nidzica ogłasza nabór wewnętrzny na stanowisko operatora harwestera - 2 etaty. Szczegółowa treść ogłoszenia znajduje się w załączniku.


Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy

W związku z przystąpieniem do prac nad Planem Urządzenia Lasu w Nadleśnictwie Szczytno powstanie Zespół Lokalnej Współpracy.

 

ZAPROSZENIE

Osoby i organizacje lokalne zainteresowane problematyką zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej zapraszamy do aktywnej współpracy w charakterze członków wyżej wymienionego zespołu.

Zespół Lokalnej Współpracy (ZLW) jest organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z wyznaczaniem oraz zagospodarowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie nadleśnictwa.

Zadaniem Zespołu jest rozpoznanie potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności w zakresie pozaprodukcyjnych funkcji lasu, wyznaczenie zasięgu obszarów o zwiększonej funkcji społecznej, propagowanie informacji o zrównoważonej wielofunkcyjnej gospodarce leśnej oraz kształtowanie świadomości przyrodniczej (ekologicznej) społeczeństwa.

Informujemy, iż udział w pracach jest dobrowolny i ma charakter nieodpłatny.

Pierwsze spotkanie ZLW odbędzie się 16 listopada o godzinie 16:00 w  siedzibie Nadleśnictwa Szczytno przy ulicy Zbigniewa Sobieszczańskiego 4 w Szczytnie.

Wszystkich zainteresowanych pracą w Zespole Lokalnej Współpracy prosimy o zgłaszanie się do Nadleśnictwa Szczytna e-mail: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl lub pod numer telefonu 600123668 do 13 listopada  2023 r.


REGIONALNE OBCHODY 100-LECIA LASÓW PAŃSTWOWYCH

25 października br. zainaugurowano w Olsztynie regionalne obchody 100-lecia powstania Lasów Państwowych.

Uroczystości związane z inauguracją regionalnych obchodów 100-lecia Lasów Państwowych rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.  Odprawił ją Jego Ekscelencja Metropolita Warmiński Arcybiskup Józef Górzyński. – Dziękuję leśnikom za ich nieustanną troskę o polską przyrodę – mówił podczas mszy arcybiskup Józef Górzyński.

Ludzie z sercem dla lasu

Po mszy świętej odbyło się oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Ozdabia ona elewację siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Tablica poświęcona jest wszystkim ludziom z sercem dla lasu. – Mamy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie prawie 1900 pracowników. Wszyscy z nich mają serce dla lasu. Większość z nich, kiedy  uczestniczymy w dzisiejszej uroczystości, teraz ciężko pracuje w lesie – powiedział podczas uroczystego odsłonięcia tablicy Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Kompetentni ludzie

Po odsłonięciu tablicy, uczestnicy środowych wydarzeń udali się do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii, gdzie odbyła się uroczysta narada. Wzięli w niej udział liczni goście. Samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, czy też przedsiębiorcy z branży drzewnej. – To wielkie święto olsztyńskich leśników i całych Lasów Państwowych. Należą się Państwu wszystkim ogromne podziękowania za waszą codzienną pracę – mówił do zebranych Minister Edward Siarka, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa. Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych także dziękował pracownikom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Podkreślał, że zmieniający się klimat będzie oznaczał w kolejnych dziesięcioleciach wyzwania dla leśników. – Wiem, że im podołamy. W Lasach Państwowych pracują kompetentni ludzie – powiedział Dyrektor Kubica.

Lasy Państwowe to skarb narodowy

Żegnający się z funkcją Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby polski skarb narodowy, jakim są lasy, miał funkcjonować w strukturach innych niż Lasy Państwowe. – Z woli wyborców zostałem obdarzony zaufaniem społecznym i obejmuję mandat Senatora. Zawsze jednak wspierałem i będę wspierać działalność Lasów Państwowych – zapewniał Gustaw Marek Brzezin. Ta dobra współpraca między ustępującym Marszałkiem Województwa a olsztyńskimi leśnikami, została podczas środowych uroczystości oficjalnie podsumowana. Gustaw Marek Brzezin otrzymał z rąk Dyrektora RDLP w Olsztynie Adama Roczniaka Kordelas Leśnika Polskiego – najwyższe odznaczenie, jakim honoruje się osoby szczególnie zasłużone dla Lasów Państwowych.

 

Kordelas za krew

Kordelasy Leśnika Polskiego otrzymali także zasłużeni pracownicy jednostek RDLP w Olsztynie. Wśród nich Janusz Figurski, robotnik z Nadleśnictwa Dwukoły, który jako honorowy krwiodawca oddał już 80 litrów krwi. W gronie wyróżnionych znalazł się także starszy specjalista Służby Leśnej Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo – znawca wilków i propagator bushcraftu. Kordelasy Leśnika Polskiego otrzymali także podleśniczy Zbigniew Szaj (N. Wipsowo), leśniczy Piotr Zdanowicz (N. Wipsowo), leśniczy Michał Rutkowski (N.Kudypy), leśniczy Mirosław Myhan (N. Kudypy), a także Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo Jarosław Błyskun i Zastępca Dyrektora RDLP w Olsztynie ds. gospodarki leśnej Wojciech Matuszak.  Z kolei Minister Edward Siarka, pełnomocnik Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa wręczył odznaczenia państwowe dwóm emerytowanym pracownikom RDLP w Olsztynie. Leon Jarzembowski, emerytowany pracownik Nadleśnictwa Susz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został Henryk Salmanowicz, emerytowany pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Zwieńczeniem tego niezwykle udanego dnia był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.


OPONY W LESIE!!!

Olbrzymi zrzut starych opon w Leśnictwie Lesiny.

Już kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy dokonano zrzutu opon w lasach naszego nadleśnictwa. Mimo nagłośnienia sprawy w mediach społecznościowych, prasie lokalnej i regionalnej telewizji, sprawcy jak dotąd nie udało się ująć. 

W lipcu na terenie leśnictwa Gizewo w okolicach mostu na rzece Struga zlokalizowaliśmy olbrzymią hałdę zużytych opon. Były to opony pochodzące od pojazdów osobowych.  Sytuacja ta powtórzyła się w październiku, tym razem w leśnictwie Lesiny.  Sprawca wywozi również duże ilości starego ogumienia na tereny leśne należące do prywatnych właścicieli. 

Pracownicy leśni widywali białego busa, który przemieszczał się po lasach Nadleśnictwa Szczytno, być może zauważyli Państwo taki pojazd. Prosimy o każdą informację i pomoc w tej  sprawie. 

Stan pozostawionych odpadów wskazuje, że zanim wyrzucono je do lasu, musiały być składowane przez dłuższy czas (nawet szereg lat) w innym miejscu. 

Może ktoś z Państwa ma informację o takich miejscach, gdzie opony zalegały i nagle "zniknęły".

Leśnicy zmagają się nieustająco z problemem zaśmiecania i organizowania nielegalnych składowisk odpadów. 

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok.20 milionów złotych. Wywozimy z polskich lasów około 115 tyś. modpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami!

TEL. STRAŻ LEŚNA 89 623 18 80
KOM. 606 916 963
 

Leśnicy walczą o życie rysia

Ryś pochodzący z lasów Nadleśnictwa Szczytno trafił do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku. Zwierzę jest bardzo osłabione, ale leśnicy walczą o jego zdrowie i życie.

Największy w Polsce dziki kot nie był nigdy dotąd pacjentem „leśnego szpitala” prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. Aż do teraz. Ryś, który trafił pod opiekę olsztyneckich leśników, przyjechał z okolic Wielbarka. Jest skrajnie osłabiony. – Zaczął przyjmować pokarm. Podajemy mu jedzenie w niewielkich porcjach co trzy godziny. Stan rysia jest nadal ciężki, ale robimy wraz z lekarzem weterynarii robimy wszystko, aby go wyleczyć. Mamy nadzieję, że ryś wróci do swojego naturalnego środowiska – relacjonują leśnicy z ośrodka w Napromku.


Pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie uczcili pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę. 84 lata później pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach uczcili symbolicznie Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W samym sercu Lasów Napiwodzko-Ramuckich, w pobliżu kościoła w Orzechowie, rośnie od kilku lat ponad sto dębów. Każdy z nich jest imiennie poświęcony leśnikom i drzewiarzom zamordowanym w Katyniu. I to właśnie w Orzechowie 17 września 2023 Wojewoda, Marszałek i Dyrektor RDLP w Olsztynie oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji.  – Naszym obowiązkiem jest po wsze czasy zachować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za Polskę – powiedział Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki podkreślał z kolei: - To miejsce przypomina nam o tragedii, która była konsekwencją napaści ZSRR 17 września. Nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie naszej ojczyźnie. A Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypominał: - 17 września Związek Radziecki otworzył wiele czarnych kart naszej historii.


Sybiracy uhonorowali olsztyńskich leśników

Pomoc Sybirakom, upamiętnienie historii zesłań i integracja środowiska zesłańców – takie były zadania utworzonego w 1928 roku Związku Sybiraków. W tym roku stowarzyszenie kończy więc już 95 lat. Z tej okazji 19 września w Olsztynie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Sybiracy tego dnia postanowili uhonorować okolicznościowymi medalami ludzi i instytucji, szczególnie zaangażowane we współpracę ze Związkiem Sybiraków. W tym zaszczytnym gronie znalazła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Medal 95-lecia Związku Sybiraków odebrał podczas wtorkowych uroczystości Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Od wielu lat wspieramy działalność Związku Sybiraków. Jako leśnicy uważamy, że to nasz moralny obowiązek – powiedział odbierając medal Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.


UROCZYSTA NARADA OLSZTYŃSKICH LEŚNIKÓW W WILCZYM SZAŃCU

5 września w Ośrodku Edukacji Historyczno-Przyrodniczej w Wilczym Szańcu odbyła się uroczysta narada olsztyńskich leśników połączona z oficjalnym oddaniem do użytku nowych inwestycji.

15 milionów złotych. Taką kwotę z własnych środków Lasy Państwowe zainwestowały w Wilczy Szaniec od czasu, gdy przejęły ten obiekt z rąk prywatnego dzierżawcy – przypominał podczas uroczystej narady olsztyńskich leśników Minister Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – W roku 2024 na inwestycje w Wilczym Szańcu Lasy Państwowe przeznaczą kolejnych 5 milionów złotych. Miło jest patrzeć, jak ten obiekt zmienił się od czasu, gdy jest zarządzany przez leśników.

Za trud wniesiony w zarządzanie Wilczym Szańcem dziękował olsztyńskim leśnikom Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Zarządzanie tym obiektem to też wielka odpowiedzialność. Turyści, którzy odwiedzają to miejsca powinni wyjść z niego ze świadomością, że to tutaj zapadały decyzje, które pochłonęły miliony ludzkich istnień – podkreślał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. W podobnym tonie wypowiedział się Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Wilczy Szaniec co roku odwiedza 300 tys. turystów z całego świata. Podczas wtorkowych uroczystości też ich nie zabrakło – obiekt był przecież cały czas otwarty dla ruchu turystycznego.

- To bardzo ważne miejsce dla całej turystyki na Warmii i Mazurach. Leśnicy doskonale zarządzają tym miejscem, ale i świetnie współpracują z samorządem – podkreślał obecny podczas uroczystości w Wilczym Szańcu Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

 

Podczas uroczystej narady olsztyńskich leśników zaproszeni goście dokonali oficjalnego otwarcia dwóch inwestycji – nowego Budynku Obsługi Turysty i wystawy multimedialnej poświęconej II wojnie światowej.

Uroczysta narada olsztyńskich leśników była też okazją do podziękowania pracownikom Lasów Państwowych za ich zawodowe osiągnięcia. Decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy Złoty Kordelas Leśnika Polskiego, najwyższe odznaczenie przyznawane w Lasach Państwowych, otrzymał Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – To wielkie wyróżnienie, ale i ogromny zaszczyt. To nie jest nagroda tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. To dzięki waszej dobrej pracy jesteśmy, nie boję się tego powiedzieć, najlepszą Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Polsce – podkreślał Dyrektor Roczniak.

„Serce dla lasu”, unikalną statuetkę, przyznawaną przez RDLP w Olsztynie ludziom zasłużonym dla olsztyńskiego leśnictwa otrzymał  z rąk Dyrektora Roczniaka Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica. Kordelasy Leśnika Polskiego, decyzją Dyrektora RDLP w Olsztynie otrzymali z kolei leśnicy szczególnie zasłużeni dla rozwoju Wilczego Szańca. W tym gronie znaleźli się Piotr Czyżyk, emerytowany Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Zenon Piotrowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo i jego zastępca Sebastian Trapik.


Ogromne wsparcie dla Szpitala Dziecięcego w Olsztynie od Lasów Państwowych

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak w imieniu olsztyńskich leśników przekazał dziś czek o wartości 400 tys. zł Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Szpitalowi Dziecięcemu w Olsztynie. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup zestawu nowoczesnych bronchofiberoskopów z torami wizyjnymi, które będą stosowane przez laryngologów i pulmonologów zarówno w Oddziale Otolaryngologii, jak i na Bloku operacyjnym.

Zabieg bronchofiberoskopii stanowi nieocenioną metodę diagnostyczną i terapeutyczną w wielu schorzeniach układu oddechowego i nie tylko – podkreśla lek. Piotr Denisiuk, ordynator Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. - Dzięki zastosowaniu tego urządzenia będziemy mogli m. in. pobierać wycinki lub popłuczyny z dróg oddechowych, a także usuwać ciała obce u dzieci. Ich obecność w drogach oddechowych może stanowić zagrożenie życia.

Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie zaznacza, że przekazanie przez olsztyńskich leśników 400 tys. zł jest bardzo znaczącym wkładem w rozwój szpitala.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym Darczyńcom, że to właśnie nasz szpital został beneficjentem tej darowizny. Sprzęt, który zakupimy za te pieniądze, jest nam bardzo potrzebny, gdyż wchodzimy w coraz większy zakres leczenia pacjentów, leczymy coraz bardziej skomplikowane jednostki chorobowe u dzieci, wchodzimy w leczenie chorób rzadkich, rozwijamy bazę i w związku z tym lekarze specjaliści muszą dysponować nowoczesną aparaturą – mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. - Żeby nadążać za tymi innowacjami musimy bardzo dużo inwestować. Poza dotacjami z Ministerstwa Zdrowia, Organu Założycielskiego czy inwestowania środków własnych, tego typu dotacje wspaniale uzupełniają nasze potrzeby.

 


Olsztyńscy leśnicy: chcieliśmy aby dzieci choć na chwilę zapomniały o koszmarze wojny

17 dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy wypoczywa na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Z inicjatywy Adama Roczniaka, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Związku Leśników Polskich RP regionu olsztyńskiego 17 dzieci z Ukrainy odpoczywa na terenie Mazur i północnego Mazowsza. – To dzieci ukraińskich leśników z miasta Łyman w Obwodzie Donieckim – mówi Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Cieszymy się, że przynajmniej w ten sposób możemy sprawić, że dzieci zapomną choć na chwilę o wojnie, która trwa w Ukrainie.

Mama jednego z dzieci, które wypoczywają na terenie RDLP w Olsztynie: - To była pierwsza od dawna noc, którą dzieci w spokoju przespały.

Łyman to ukraińskie miasto między Charkowem a Donieckiem. W wyniku rosyjskiej napaści 90 procent budynków w Łymanie zostało zniszczonych. Dzięki kontrofensywie ukraińskiej armii Łyman został odbity z rąk rosyjskiego najeźdźcy. W Łymanie działa gospodarstwo leśne, czyli odpowiednik polskiego nadleśnictwa. Młodzi Ukraińcy, którzy przyjechali na zaproszenie olsztyńskich leśników są dziećmi pracowników Łymańskiego Gospodarstwa Leśnego. Z gościny olsztyńskich leśników ukraińskie dzieci (i ich mamy) będą korzystać do 29 lipca. W ramach wizyty ukraińscy goście zwiedzili m.in. Warszawę, ale odwiedzą też m.in. siedzibę Nadleśnictwa Ciechanów.

 

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie nie po raz pierwszy pomagają swoim ukraińskim kolegom. Już na początku rosyjskiego ataku na Ukrainę przekazaliśmy ukraińskim leśnikom ponad sto, w pełni wyposażonych plecaków. Ze sprawą zbiórki zorganizowanej przez RDLP w Olsztynie na Ukrainę trafiło też kilka ton środków czystości, a także m.in. agregaty prądotwórcze.


Leśnicy ze Szczytna najlepsi na murawie w Ostródzie

Rekordowa liczba drużyn wzięła udział w turnieju piłkarskim o Puchar Dyrektora RDLP w Olsztynie. Turniej w tym roku organizowało Nadleśnictwo Stare Jabłonki. A najlepiej na boisku w Ostródzie wypadli leśnicy z Nadleśnictwa Szczytno.

Liczy się zawsze dobra zabawa i integracja załogi. Cieszy, że w tegorocznym turnieju piłkarskim wzięło udział aż 21 drużyn złożonych z leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – tak zakończony właśnie turniej piłkarski podsumowuje Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.

W minioną sobotę (24 czerwca br.) na stadionie miejskim w Ostródzie rywalizowali ze sobą olsztyńscy leśnicy. I choć najważniejsza była dobra, rodzinna zabawa, to emocje czysto sportowe nie były jedynie tłem dla imprezy, która ma już wieloletnią tradycję. Na boisku najlepsi okazali się leśnicy-piłkarze z Nadleśnictwa Szczytno. Tuż za nimi uplasowało się Nadleśnictwo Korpele. Z brązowymi medalami z Ostródy wyjechała ekipa Nadleśnictwa Jedwabno. Koronę króla strzelców turnieju zdobył Adrian Gąsior z Nadleśnictwa Szczytno, który aż 12-krotnie pokonywał bramkarzy rywali. Zaporą niemal nie do przejścia okazał się z kolei Łukasz Ruść z Nadleśnictwa Jedwabno. I to on został wybrany najlepszym golkiperem turnieju. W przyszłym roku organizatorem kolejnego turnieju o Puchar Dyrektora RDLP w Olsztynie będzie Nadleśnictwo Korpele.


AKCJA #SPRZĄTAMY Z PARĄ PREZYDENCKĄ

Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda sprzątali las na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Czwarta edycja popularnej akcji #sprzątaMY odbyła się 20 czerwca w Nadleśnictwie Ostrołęka.

Ponad 350 osób – uczniowie lokalnych szkół podstawowych, harcerze, strażacy ochotnicy, samorządowcy i oczywiście leśnicy – wzięli udział w czwartej edycji akcji #sprzątaMY. Tym razem odbyła się ona na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, a konkretnie w Leśnictwie Goworowo w Nadleśnictwie Ostrołęka. Tradycji stała się zadość – w akcji, jak co roku, uczestniczyła Para Prezydencka – Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. 20 czerwca na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka las sprzątali także m.in. Wiceminister Środowiska Edward Siarka i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

- Czas, żeby przypomnieć, aby szanować las, dbać o nie i zachować je w czystości – podkreślał podczas oficjalnego podsumowania akcji Prezydent RP Andrzej Duda. Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda przypominała z kolei, że zaśmiecanie lasów ma też wymiar ekonomiczny: - Na sprzątanie śmieci Lasy Państwowe wydają co roku wiele milionów złotych – podkreślała Pani Prezydentowa.

Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wręczył Parze Prezydenckiej statuetki „Serce dla Lasu”. – Panie Prezydencie, Pani Prezydentowo jako leśnicy jesteśmy Państwu ogromnie wdzięczni, nie tylko za udział w akcji sprzątamy, ale także za to, że zawsze możemy liczyć od Państwa na dobre słowa o naszej działalności. Statuetki „Serce dla lasu” są naszym wyrazem podziękowań za to, że zawsze wspieracie Państwo polskich leśników – powiedział Dyrektor Adam Roczniak.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zasady korzystania z obiektów turystycznych

Zasady korzystania z obiektów turystycznych

REGULAMIN

KORZYSTANIA Z SALI EDUKACJI I TRADYCJI LEŚNEJ W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

  1. Osoby korzystające z sali edukacji i tradycji leśnej, zwanej dalej „Salą”, wyrażają zgodą na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązują się do jego przestrzegania.
  2. Zajęcia w Sali odbywają się wyłącznie na podstawie pisemnego zgłoszenia.
  3. Zgłoszenie grupy wysyła się mailem na adres: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą
    na adres siedziby Nadleśnictwa Szczytno.
  4. Sala przyjmuje grupy w dniach: od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 13:00.
  5. Zajęcia w Sali adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
    W uzasadnionych przypadkach zajęcia mogą zostać przeprowadzone dla osób dorosłych.
  6. Maksymalna liczba uczestników w zajęciach wynosi 30 osób. W przypadku zgłoszenia grup większych niż 30 osób, uczestnicy zostaną podzieleni na 2 mniejsze grupy.
  7. W ciągu dnia, zajęcia w Sali prowadzone są maksymalnie dla 2 grup.
  8. Zajęcia edukacyjne trwają maksymalnie 2 godz.
  9. Opiekunowie uczestników zajęć na Sali potwierdzają zapoznanie się z niniejszym regulaminem i podpisują oświadczenie o zapoznaniu się z „Regulaminem uczestnictwa
    w zajęciach edukacji leśnej”.
  10. Prowadzący zajęcia zapoznaje uczestników z zasadami i regułami bezpieczeństwa obowiązującymi w Nadleśnictwie Szczytno.
  11. Przed wejściem do Sali okrycie wierzchnie należy zostawić w miejscu do tego wyznaczonym.
  12. Wszelkie nieprawidłowości oraz sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu uczestnicy zgłaszają prowadzącemu zajęcia.
  13. We wszystkich sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem, należy konsultować
    się z prowadzącym zajęcia.
  14. Wszystkie osoby korzystające z pomieszczeń Sali muszą bezwzględnie podporządkować się postanowieniom niniejszego regulaminu oraz poleceniom prowadzącego zajęcia.
  15. Ze względu na realizację podstawowych ustawowych zadań, Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo odwołania zarezerwowanych zajęć lub przerwania zajęć rozpoczętych.
  16. Za bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć w Sali edukacyjnej odpowiadają opiekunowie.
  17. Za celowe zniszczenie przedmiotów i urządzeń stanowiących wyposażenie Sali odpowiadają opiekunowie.
  18. Za wypadki i zdarzenia wynikające z nieprzestrzegania regulaminu Sali Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności.
  19. Za osobiste przedmioty wartościowe: gotówkę, karty płatnicze, telefony komórkowe, odzież itp. pozostawione w sali – Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności.
  20. W pomieszczeniach Sali zabrania się palenia tytoniu, spożywania napojów alkoholowych, zażywania narkotyków, środków odurzających oraz uczestniczenia w zajęciach pod wpływem tych środków.
  21. Zabrania się zaśmiecania któregokolwiek z użytkowanych pomieszczeń Sali.
  22. Zabrania się oddalania się od grupy oraz przebywania w innym pomieszczeniu na terenie Nadleśnictwa Szczytno bez wiedzy prowadzącego.
  23. W trakcie zajęć uczestnicy poruszają się w grupach, pod nadzorem opiekunów
    i prowadzącego.
  24. W przypadku zauważenia usterek należy niezwłocznie zgłosić ten fakt prowadzącemu.
  25. Po zakończeniu zajęć wyposażenie pomieszczeń powinno być pozostawione w należytym stanie technicznym i pierwotnym porządku.

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

REGULAMIN
KORZYSTANIA Z POKOJU GOŚCINNEGO W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

 

Prosimy o zapoznanie się z zasadami panującymi w naszych pokojach. Pozwoli to obu stronom uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a my będziemy mogli skoncentrować się na zapewnieniu Państwu miłego pobytu.

 

  1. Gość pokoju gościnnego zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym Regulaminem przed zakwaterowaniem.
  2. Baza noclegowa Nadleśnictwa Szczytno składa się z:
  • 2 pokoi 1-osobowych;
  • wspólnej łazienki z wc i prysznicem, wyposażonej w żelazko i suszarkę do włosów;
  • wspólnego aneksu kuchennego.

Pokoje gościnne wyposażone są w radioodbiornik, komplet pościeli i ręczników, pokój nr 1 w odbiornik TV.

  1. Pokój gościnny wynajmowany jest do użytku gości na doby hotelowe po przedłożeniu dokumentu tożsamości.
  2. Doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14.00, a kończy o godzinie 11.00 dnia następnego.
  3. Gość może korzystać bez dodatkowej opłaty z pokoju w godzinach wcześniejszych, jeżeli pokój jest wolny.
  4. Korzystanie z pokoi gościnnych jest odpłatne. Gość otrzymuje do swojej dyspozycji klucze od pokoju oraz pilot do bramy wjazdowej na posesję.
  5. Do nieodpłatnego korzystania z pokoi gościnnych uprawnieni są pracownicy jednostek organizacyjnych LP, prowadzący kontrole instytucjonalną w biurze i na terenie Nadleśnictwa Szczytno.
  6. Cennik opłat za korzystanie z pokoi gościnnych ustalany jest decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Szczytno.
  7. Należność pobierana jest w ostatnim dniu pobytu gościa gotówką, kartą płatniczą w kasie Nadleśnictwa lub przelewem na konto Nadleśnictwa z terminem płatności 7 dni od dnia wystawienia FV.
  8. Gość korzysta z miejsc postoju swojego środka transportu bezpłatnie na terenie ogrodzonej posesji (niestrzeżonej).
  9. Doraźne sprzątanie pokoju jak również aneksu kuchennego odbywa się samodzielnie przez gościa. Środki do sprzątania pokoi udostępnia nadleśnictwo.
  10. Gość powinien używać pokoju zgodnie z jego przeznaczeniem, to znaczy dla własnych potrzeb zamieszkania i wypoczynku.
  11. Trzymanie zwierząt domowych w pokoju jest niedopuszczalne.
  12. Osoba korzystająca z pokoju gościnnego nie może przyjmować na nocleg osób trzecich.
  13. Gość pokoju gościnnego ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie szkody powstałe z jego winy lub winy odwiedzających.
  14. Osoba zakwaterowana zobowiązana jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, do zachowania czystości i porządku, właściwego użytkowania urządzeń sanitarnych
    i kanalizacyjnych oraz do powiadamiania o wszystkich awariach w użytkowanym pokoju.
  15. W godzinach 22.00 do 7.00 w pokoju należy zachować ciszę.
  16. W pomieszczeniu obowiązuje absolutny zakaz palenia. Miejsce wyznaczone dla palaczy znajduje się przed budynkiem.
  17. Każdorazowo opuszczając pokój należy pamiętać o zamknięciu drzwi zewnętrznych, okien, wyłączeniu urządzeń AGD w aneksie kuchennym i łazience.
  18. Zwalniając wynajęty pokój, gość jest zobowiązany zdać klucze i pilota do bramy wjazdowej jeśli był udostępniony, pozostawiając pomieszczenia w należytym stanie.
  19. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia, utratę samochodu lub innego pojazdu należącego do gościa oraz rzeczy wartościowych bądź pieniędzy, pozostawionych przez gościa w pokoju.
  20. Gość przebywający w pokoju wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla celów związanych z pobytem w pokoju gościnnym nadleśnictwa zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018, poz. 1000 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. ws. ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
  21. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne na stronie internetowej Nadleśnictwa Szczytno http://www.szczytno.olsztyn.lasy.gov.pl/rodo.

 

  • Telefony alarmowe: 112

 

  • Telefony kontaktowe w godzinach pracy biura:

- Nadleśniczy-89 624 34 93

- Z-ca Nadleśniczego-89 624 07 99

- Sekretariat -89 624 32 68

- Sekretarz Nadleśnictwa-89 624 13 72

 

  • Tel. komórkowe:

- Nadleśniczy-+48 600 292 767

- Z-ca Nadleśniczego-+48 600 292 770

- Sekretarz Nadleśnictwa-+48 660 712 985

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

 

REGULAMIN

KORZYSTANIA Z MIEJSC POSTOJU POJAZDÓW (MPP) W NADLEŚNICTWIE SZCZYTNO

  1. Osoby korzystające z Miejsc Postoju Pojazdów (MPP) wyrażają zgodą na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązują się do jego przestrzegania.
  2. MPP są dostępne przez wszystkie dni w roku.
  3. MMP nie są strzeżone, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty pojazdu
    lub jego wyposażenia, a także utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe lub na terenie obiektu ponosi osoba korzystające z obiektu.
  4. Podczas wykonywania manewrów pojazdem na terenie MPP należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością  nie większą niż  10 km/h, a także należy bezwzględnie przestrzegać przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo
    o ruchu drogowym (Dz. U. 2019 poz. 60).
  5. W przypadku kolizji lub wypadku na terenie MMP obowiązują zasady i przepisy Ustawy
    z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2019 poz. 60).
  6. Osoby korzystające z MPP zobowiązane są do podporządkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.
  7. Osobom korzystającym z MPP zabrania się na jego terenie:
  1. mycia, sprzątania, nie awaryjnej naprawy pojazdu,
  2. zaśmiecania,
  3. wyrzucania odpadów komunalnych do koszy na śmieci znajdujących się na terenie MPP,
  4. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z MPP innym użytkownikom,
  5. pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z dróg pożarowych,
  6. prowadzenia działalności usługowej lub handlowej,
  7. puszczania luzem zwierząt domowych,
  8. rozstawiania namiotów,
  9. pozostawiania przyczep kempingowych lub pojazdów turystycznych na czas dłuższy niż 24 godziny,
  10. rozpalania ognisk lub korzystania z otwartego ognia.
  1. Należy korzystać z wyposażenia MPP w sposób zgodny z przeznaczeniem.
  2. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody materialne lub powstałe
    na zdrowiu użytkowników wynikające z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
  3. Wszelkie uwagi użytkowników o MPP przyjmuje miejscowy leśniczy lub pracownicy biura Nadleśnictwa  Szczytno pod nr tel. 89 624 32 68 lub adresem: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl.

NADLEŚNICZY

Janusz Kleszczewski

 

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z MIEJSC OBOZOWYCH NA TERENIE NADLEŚNICTWA SZCZYTNO

 

  1. Nadleśnictwo Szczytno nie jest organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży w rozumieniu przepisów prawa, a jedynie wynajmuje teren, na którym obóz może się odbyć.
  2. Niniejszy regulamin wraz ze stosowną umową najmu zawieraną z Organizatorem obozu określa warunki korzystania z terenu, na którym zorganizowane zostało obozowisko na nieruchomości zarządzanej przez Nadleśnictwo Szczytno:
  • Leśnictwo Narty – Obozowisko KRZYWEK
  • Leśnictwo Narty – Obozowisko WARCHAŁY
  • Leśnictwo Galwica – Obozowisko KLIMEK
  • Leśnictwo Galwica – Obozowisko ŚREDNIE
  1. Każda osoba przebywająca na terenie obozu akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do jego przestrzegania oraz do podporządkowania się ewentualnym poleceniom Służby Leśnej.
  2. Obozy są organizowane na terenie nadleśnictwa w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia, a za zgodą Nadleśniczego także w innych terminach.
  3. Za bezpieczeństwo (zdrowie i życie) uczestników obozu oraz osób przebywających na terenie obozowiska odpowiada organizator obozu.
  4. Nadleśnictwo nie odpowiada za mienie ruchome, które jest przywiezione i zgromadzone przez organizatorów i uczestników obozu wypoczynkowego dzieci i młodzieży na terenie obozowiska.
  5. Teren na którym jest organizowany obóz nie jest strzeżony, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub kradzieży mienia uczestników obozu ponoszą organizatorzy oraz jego uczestnicy.
  6. Osobom przebywającym na terenie, na którym zorganizowany został obóz zabrania się:
  • zaśmiecania terenu;
  • zastawiania dróg dojazdowych do obozowiska służących do ewakuacji ludzi oraz bezpiecznego i szybkiego dojazdu służb ratowniczych;
  • hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcie alarmu;
  • korzystania z otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi;
  • wnoszenia lub spożywania na terenie obozu jakichkolwiek środków odurzających lub alkoholu;
  • niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin.
  1. Organizator wypoczynku jest zobowiązany do podpisania stosownej umowy na wywóz odpadów komunalnych oraz zapewnienia sanitariatów ekologicznych.
  2. Gospodarkę odpadami płynnymi i stałymi obozu należy zorganizować w sposób określony          w porozumieniu z wydziałem ochrony środowiska urzędu gminy.
  3.  Nieczystości odprowadzane do dołów chłonnych mają być odkażane odpowiednimi środkami ulegającymi biodegradacji i zasypywane ziemią.
  4. W sytuacji kryzysowej, nadzwyczajnej, wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych prosimy o niezwłoczny kontakt z powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, służbami ratowniczymi lub Nadleśnictwem Szczytno.
  5. Zezwolenie na palenie ogniska wydaje Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno, a miejscowy leśniczy wyznacza odpowiednie miejsce na terenie obozu.
  6. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie skutki wypadków na osobach lub mieniu jakie mogą powstać u osób korzystających z gruntów leśnych (w tym za szkody powstałe na skutek pożaru lasu, wiatrołomów, wywrotów drzew oraz oddziaływania flory i fauny leśnej).
  7. Nadleśnictwo Szczytno nie ponosi odpowiedzialności za negatywne zdarzenia, które mogą zaistnieć w przypadku nieostrożności osób korzystających z terenu obozu harcerskiego lub nieprzestrzegania niniejszego regulaminu oraz zasad ogólnych BHP.
  8. Wjazd na teren obozowiska dozwolony jest tylko pojazdami niezbędnymi do obsługi obozowiska, na które uzyskano zezwolenie nadleśnictwa.
  9. Podczas odwiedzin parkowanie samochodów osób odwiedzających dopuszczone jest tylko w wyznaczonych przez nadleśnictwo miejscach.
  10. W uzasadnionych przypadkach Nadleśnictwo Szczytno może wyłączyć teren obozu z użytkowania, w szczególności gdy wystąpią czynniki, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu jego uczestników.
  11. Po zakończeniu użytkowania terenu, na którym znajdował się obóz, najemca ma obowiązek jego uporządkowania i przedstawiania do odbioru miejscowemu leśniczemu.
  12. Szczegółowe zasady korzystania z obozowiska przez uczestników obozu reguluje odrębny regulamin - Regulamin organizatora obozowiska. Znajduje się on w centralnym miejscu obozowiska i nie może on być sprzeczny z niniejszym Regulaminem Nadleśnictwa.
  13. W zakresie spraw nieunormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno.

 

Wykaz ważnych telefonów:

Telefon ratunkowy 112

Nadleśnictwo Szczytno, tel. 89 6243268 lub 698610192

Straż Leśna Nadleśnictwa Szczytno tel. 606916963 lub 606916964

PAD 662697201