Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Nowe pokolenie drzew.

Nowe pokolenie drzew.

Sadzimy dęby, sosny, świerki, brzozy...

Rozpoczęliśmy akcję sadzenia lasu. Posadzimy w tym roku ponad 750 tysięcy drzew. Nadleśnictwo Szczytno nie dysponuje własną szkółką leśną, dlatego liczymy na pomoc sąsiadów. Zwozimy materiał sadzeniowy z okolicznych nadleśnictw. Produkują one sadzonki drzew z przekazanych przez nas wcześniej nasion. Na odnawianych powierzchniach będą rosły m.in. sosny, świerki, dęby, brzozy, buki i różne gatunki biocenotyczne. Rolę tych ostatnich spełniają domieszki: lipy, kaliny, kruszyny, róży, jabłoni, gruszy i wielu innych.

Dbamy by sadzone drzewostany były różnorodne pod względem gatunkowym, jednak natura rządzi się swoimi prawami i często na odnawianych fragmentach lasu obsiewają się inne gatunki niż planowaliśmy. Dobre jakościowo odnowienia, które powstają siłami natury pozostawiamy i włączamy w skład młodego lasu.

Część powierzchni pozostawiamy naturze w całości i czekamy na obsiew naturalny, który odbywa się dzięki pozostawionym tzw. nasiennikom (drzewom pozostawionym na zrębach).

W sytuacji kiedy nie można liczyć na samosiew, siejemy las sztucznie siewnikami leśnymi.

Dzięki tym wszystkim zabiegom las odradza się szybciej i z większą udatnością, niż drzewostan pozostawiony do śmierci naturalnej.