Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Harcerskie klimaty

Harcerskie klimaty

Obóz ZHR nad jeziorem Warchały.

Nadleśnictwo Szczytno od wielu lat udostępnia swoje tereny na potrzeby harcerzy. Obozowiska harcerskie zlokalizowane są na terenie bardzo malowniczego obrębu leśnego - Szczytno, w okolicach jezior:  Klimek, Krzywek i Warchały. Mimo tegorocznych niesprzyjających "covidowych okoliczności", harcerze nie zrezygnowali i przyjechali na nasze obozowiska. 

W dniach 14-27 lipca nad jeziorem Warchały miał miejsce obóz harcerski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizowany przez 8 Olsztyńską Drużynę Harcerzy "Szperacze" i 6 Lubelską Drużynę Harcerek "Źródło". Łącznie w turnusie uczestniczyło ok. 49 osób w wieku 10-17 lat.

Jesteśmy zaskoczeni pomysłowością i przedsiębiorczością harcerzy. Poza tym nasze uznanie zdobyły różnego rodzaju ekologiczne rozwiązania techniczne związane z organizacją pobytu młodzieży.

Przed przyjazdem harcerzy kadra obozu przygotowała niezbędne urządzenia kuchenno-sanitarne: kuchnię, umywalnie, ambulatorium.

Na utrzymywanej na wodzie ekologicznej tratwie (do jej budowy wykorzystano plastikowe pojemniki po płynach) zamontowano dwie baterie słoneczne.  Zapewniały one oświetlenie w kuchni i działanie małej pompy elektrycznej, która pompowała wodę  do pryszniców i na potrzeby kuchni.

Posiłki przyrządzano na zbudowanym z cegieł szamotowych piecu opalanym drewnem. W tym roku konstrukcja pieca zapewniła nawet otwarty piekarnik, nad którym była płyta do ustawienia garnków. :) 

W namiotach każdy z uczestników samodzielnie wybudował sobie z żerdzi i linek prycze do spania i półki.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym i związanymi z tym ograniczeniami obóz trwał niestety tylko dwa tygodnie, a nie jak zawsze trzy. Jednak mimo to, jak ocenili to organizatorzy: "wysiłek organizacyjny się opłacił, a cele wychowawcze zostały zrealizowane".

Obóz dotowany był ze środków Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, a organizacyjnie harcerzy wsparła  4 W-M Brygada Obrony Terytorialnej.

Otrzymaliśmy takie oto podziękowania:

"Dziękujemy Nadleśnictwu Szczytno za udostępnienie miejsca obozowego, przychylność i pomoc w organizacji obozu.

 

Komenda obozu

phm. Bartosz Pietrzak HR - komendant

pwd. Paweł Pecio HR - zastępca komendanta"

 

Jesteśmy zadowoleni z sukcesu organizacyjnego ZHR i miło nam było gościć ich w lasach Nadleśnictwa Szczytno.

Zapraszamy za rok!!!