Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa Szczytno
W obecnym kształcie Nadleśnictwo istnieje od 1 lipca 1991 roku i składa się z dwóch obrębów leśnych Małdaniec i Szczytno a pod względem administracyjnym podzielone jest na 12 leśnictw.
Rejon Prus Wschodnich, w obrębie którego leży dzisiejsze Nadleśnictwo Szczytno opanowany był przez Zakon Krzyżacki. Charakteryzował się występowaniem olbrzymich obszarów dzikich puszcz. W wyniku kolonizacji, wiążącej się z karczowaniem i wypalaniem lasów powierzchnia puszczy systematycznie malała. Wraz ze zmianą powierzchni lasów zmieniała się także ich struktura. Zniknęły pierwotne puszcze, a od końca XVIII wieku zaczęto wprowadzać monokultury sosnowe i świerkowe. Gatunki liściaste dąb i buk zostały prawie zupełnie wyparte.
Pierwsze wzmianki o działalności leśnej na terenie Nadleśnictwa Szczytno odnotowano już w 1868 roku (odnoszą się do dzisiejszego obrębu Małdaniec) oraz 1894 roku (dotyczą dzisiejszego obrębu Szczytno).
Lasy tworzące obręb Szczytno były od dawna lasami państwowymi do roku 1915 i wchodziły w skład Nadleśnictwa „ Korpellen "
Od 1915 roku z lasów wschodniej części obrębu wyodrębniona została samodzielna jednostka administracyjna o nazwie „ Gruneberge "a zachodnia część leśnictwa Narty i Piduń należała do majątku „ Lanfenwelle " i była użytkowana rolniczo. W 1945 roku po wyzwoleniu w znacznie zmienionych granicach utworzone zostało Nadleśnictwo Szczytno, w skład którego weszły lasy państwowe dawnego Nadleśnictwa Gruneberge , części Nadleśnictwa Korpellen oraz lasy i słabe grunty porolne byłego majątku Lanfenweller i przyległych wsi. W 1968 roku do Nadleśnictwa przyłączono dwa leśnictwa ze zlikwidowanego Nadleśnictwa Wesołowo oraz grunty i lasy PFZ. W 1968 roku do nowo utworzonego Nadleśnictwa Wielbark przekazano leśnictwa Sasek Mały I Wesołowo. W 1973 roku w skład Nadleśnictwa Szczytno weszły samodzielne Nadleśnictwa Małdaniec i Korpele. W tym czasie powierzchnia Nadleśnictwa Szczytno wynosiła 29 714,49 ha. W obecnym kształcie Nadleśnictwo istnieje od 1 lipca 1991 roku i składa się z dwóch obrębów leśnych Małdaniec i Szczytno a pod względem administracyjnym podzielone jest na 12 leśnictw.
Najnowsze aktualności
Diamenty FORBESA
Diamenty FORBESA
Na Warmii i Mazurach 37 przedsiębiorstw zdobyło tytuł w rankingu "Diamenty Forbesa"
Nadleśnictwo Szczytno ma przyjemność współpracować w ramach realizacji umów na wykonanie usług z zakresu gospodarki leśnej ze zwycięzcą rankingu gazety "Forbes" w grupie średnich przedsiębiorstw - firmą: "Żubr Zakład Usług Leśnych Trzcińscy & Koźmiński" Sp. j. ze Szczytna. Bracia Trzcińscy, którzy wspólnie prowadzą firmę, pracują na rzecz naszego Nadleśnictwa już od kilku lat. Dali się poznać jako solidni, odpowiedzialni partnerzy. Oprócz podstawowych zadań gospodarczych odnaleźli się również jako wykonawcy prac realizowanych w ramach projektu środowiskowego związanego z ochroną biotopów cietrzewia. Laureatom serdecznie gratulujemy!