Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Terenowy Turniej Wiedzy o Lesie

Terenowy Turniej Wiedzy o Lesie

Lejący się z nieba żar nie zniechęcił uczestników do przybycia na Lipnik. W miniony piątek 3 czerwca 2016 roku na terenie obiektu edukacyjno-rekreacyjnego przy leśniczówce Lipnik odbył się V Terenowy Turniej Wiedzy o Lesie.

Turniej skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, utworzono dwie kategorie wiekowe – Szkoła Podstawowa (klasy IV-VI) oraz Gimnazjum. Udział wzięło 13 drużyn ze szkół ze Szczytna i okolic:

- Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczytnie

- Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Szczytnie

- Gimnazjum Sportowe przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

- Szkoła Podstawowa nr 3 w Szczytnie

- Zespół Szkół w Lipowcu

- Szkoła Podstawowa w Wawrochach

- Szkoła Podstawowa w Rudce

- Zespół Szkół w Szymanach

- Szkoła Podstawowa w Zabielach

- Zespół Szkół w Jedwabnie

Najlepsza spośród Szkół Podstawowych okazała się Szkoła Podstawowa w Rudce, natomiast I miejsce w kategorii wiekowej Gimnazjum zajęło Gimnazjum w Jedwabnie z Zespołu Szkół w Jedwabnie. Nad przebiegiem turnieju czuwała Komisja w składzie: Zastępca Nadleśniczego Pan Mariusz Karpiński, Przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Pani Małgorzata Gruca oraz Przedstawiciel Gminy Szczytno Pan Mariusz Drężek.

Konkurencje obejmowały tematykę z zakresu m.in. funkcjonowania ekosystemów leśnych, ochrony przyrody, różnorodności biologicznej oraz specyfiki pracy leśnika. Turniej przyjął formę podchodów, uczestnicy przemieszczali się po ścieżce dydaktycznej zmierzając tym samym do stanowisk konkursowych, gdzie zdobywali punkty. Dopełnieniem była konkurencja sportowa oraz plastyczna, w której drużyny oceniane były za przygotowanie pracy pt. „Moje drzewo".

Turniej zakończył pokaz pierwszej pomocy zaprezentowany przez grupę ratowniczą Autrimpus oraz pokaz żywicowania wykonany przez naszego wieloletniego współpracownika Pana Jana Janickiego.