Widok zawartości stron
OCHRONA LASU
Ochrona lasu jest szerokim pojęciem obejmującym bardzo różnorodne działania w ramach działalności prowadzonej przez Lasy Państwowe.
Owady szkodliwe
Duży udział jednogatunkowych drzewostanów (81,5 % powierzchni drzewostanów Nadleśnictwa zajmują drzewostany sosnowe, występujące na siedliskach borowych) sprzyja rozwojowi szkodliwych owadów. Największe zagrożenie stanowią:
Szkodniki pierwotne (atakujące drzewa zdrowe): brudnica mniszka, strzygonia choinówka, boreczniki
Szkodniki wtórne (atakujące drzewa osłabione): kornik drukarz, przypłaszczek granatek, opiętek dwuplamkowy
Opiętek dwuplamkowy w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia gospodarczego w naszych lasach doprowadza, bowiem do zamierania drzewostanów dębowych, powodując ogromne straty.
Grzyby
Zagrożenie ze strony chorób grzybowych występuje zasadniczo w drzewostanach sosnowych na gruntach porolnych w południowo – zachodniej części Nadleśnictwa. Największe zagrożenie stwarza tu huba korzeniowa. Ograniczanie szkód powodowanych przez tego patogenu polega na smarowaniu pniaków preparatem Pg IBL po zabiegach pielęgnacyjnych.
W drzewostanach świerkowych i z udziałem świerka największe szkody wyrządza opieńka miodowa. Zwalczanie tego patogenu polega na usuwaniu drzewek przez niego opanowanych.
Inne istotne choroby grzybowe to: zamieranie pędów sosny, zamieranie jesionów, czyreń sosnowy, rdza kory sosny.
Zwierzyna
Głównymi sprawcami szkód od zwierzyny są jelenie i sarny. Szkody wyrządzane przez nie polegają na zgryzaniu pędów i pączków, spałowaniu kory drzew, łamaniu drzewek i osmykowaniu. Najbardziej uszkadzane są gatunki: sosna, świerk, modrzew, dąb, klon, jawor, jesion, buk, lipa.
Lokalnie szkody wyrządzają bobry, które piętrząc wodę powodują miejscowe podtapianie drzewostanów w leśnictwie Łuka oraz ścinają drzewka w młodniku w leśnictwie Nowiny.
Ochrona drzewostanów przed zwierzyną polega na chemicznym i mechanicznym zabezpieczaniu powierzchni najbardziej narażonych.
Czynniki abiotyczne
Największe zagrożenie ze strony czynników abiotycznych mogą stwarzać huraganowe wiatry, susze, wiosenne przymrozki, nadmierne opady śniegu oraz długotrwałe, wiosenne podtapianie terenów na siedliskach wilgotnych i bagiennych.
Panujące zachodnie wiatry często powodują szkody w drzewostanach w postaci złomów i wywrotów. Niedobór opadów charakterystyczny dla okresu wczesnowiosennego, stwarza na łatwo przepuszczalnych glebach niekorzystne warunki odnowieniowe, szczególnie dla rozwoju młodych upraw leśnych. Przymrozki późne (średnio 14 dni w roku) stanowią duże zagrożenie dla nowo zakładanych upraw, szczególnie na siedlisku Lw i LMw.
Najnowsze aktualności
Harcerskie klimaty
Harcerskie klimaty
Obóz ZHR nad jeziorem Warchały.
Nadleśnictwo Szczytno od wielu lat udostępnia swoje tereny na potrzeby harcerzy. Obozowiska harcerskie zlokalizowane są na terenie bardzo malowniczego obrębu leśnego - Szczytno, w okolicach jezior: Klimek, Krzywek i Warchały. Mimo tegorocznych niesprzyjających "covidowych okoliczności", harcerze nie zrezygnowali i przyjechali na nasze obozowiska.
W dniach 14-27 lipca nad jeziorem Warchały miał miejsce obóz harcerski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizowany przez 8 Olsztyńską Drużynę Harcerzy "Szperacze" i 6 Lubelską Drużynę Harcerek "Źródło". Łącznie w turnusie uczestniczyło ok. 49 osób w wieku 10-17 lat.
Jesteśmy zaskoczeni pomysłowością i przedsiębiorczością harcerzy. Poza tym nasze uznanie zdobyły różnego rodzaju ekologiczne rozwiązania techniczne związane z organizacją pobytu młodzieży.
Przed przyjazdem harcerzy kadra obozu przygotowała niezbędne urządzenia kuchenno-sanitarne: kuchnię, umywalnie, ambulatorium.
Na utrzymywanej na wodzie ekologicznej tratwie (do jej budowy wykorzystano plastikowe pojemniki po płynach) zamontowano dwie baterie słoneczne. Zapewniały one oświetlenie w kuchni i działanie małej pompy elektrycznej, która pompowała wodę do pryszniców i na potrzeby kuchni.
Posiłki przyrządzano na zbudowanym z cegieł szamotowych piecu opalanym drewnem. W tym roku konstrukcja pieca zapewniła nawet otwarty piekarnik, nad którym była płyta do ustawienia garnków. :)
W namiotach każdy z uczestników samodzielnie wybudował sobie z żerdzi i linek prycze do spania i półki.
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym i związanymi z tym ograniczeniami obóz trwał niestety tylko dwa tygodnie, a nie jak zawsze trzy. Jednak mimo to, jak ocenili to organizatorzy: "wysiłek organizacyjny się opłacił, a cele wychowawcze zostały zrealizowane".
Obóz dotowany był ze środków Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, a organizacyjnie harcerzy wsparła 4 W-M Brygada Obrony Terytorialnej.
Otrzymaliśmy takie oto podziękowania:
"Dziękujemy Nadleśnictwu Szczytno za udostępnienie miejsca obozowego, przychylność i pomoc w organizacji obozu.
Komenda obozu
phm. Bartosz Pietrzak HR - komendant
pwd. Paweł Pecio HR - zastępca komendanta"
Jesteśmy zadowoleni z sukcesu organizacyjnego ZHR i miło nam było gościć ich w lasach Nadleśnictwa Szczytno.
Zapraszamy za rok!!!