Wydawca treści
Leśna edukacja
Wilczy Szaniec - uczymy się od najlepszych.
Pracownicy służby leśnej z Nadleśnictwa Szczytno odbyli w kwietniu wyjazd szkoleniowy z zakresu edukacji leśnej. Szkolili się u najlepszych - leśników z Nadleśnictwa Srokowo, którzy obsługują ruch turystyczny w Wilczym Szańcu. Koledzy po fachu poświęcili nam kilka intensywnych godzin, by zaprezentować metody swojej pracy. Łączą oni edukację leśną z historią. Wilczy Szaniec cieszy się dużą popularnością wśród turystów, rocznie wojenną siedzibę Hitlera odwiedza ok. 300 tysięcy osób.
Odkąd Wilczy Szaniec przeszedł w ręce Lasów Państwowych wykonano tu szereg niezbędnych prac modernizacyjnych, poprawiono infrastrukturę techniczną utwardzono ścieżki na trasie zwiedzania, ustawiono ławki i oświetlenie.
Wybudowano również nowy budynek obsługi turysty, powiększono parking i zaplecze gospodarcze. Obecnie trwa remont obiektu hotelowego i restauracji.
Byliśmy pod wrażeniem pełnego profesjonalizmu pracowników obsługujących ruch turystyczny, ich wiedzy, zaangażowania, znajomości tematu i sposobu przekazywania wiedzy.
Wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci. Polecamy wszystkim zainteresowanym lasem, przyrodą i historią tych terenów do odwiedzenia siedziby Hitlera w Gierłoży.
Akcja sadzenia lasu - Łączą nas drzewa
Posadziliśmy las Jana Pawła II
500 000 podpisów w obronie polskich lasów
Ponad pół miliona Polaków chce bronić polskich lasów. Listy z podpisami osób, które popierają nowelizację ustawy o lasach trafiły dziś do Sejmu. A to jeszcze nie koniec, bo zbieranie podpisów jeszcze się nie zakończyło.
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „W obronie polskich lasów” w ciągu tylko dwóch tygodni zebrał w całej Polsce pół miliona podpisów osób, które chcą bronić polskich lasów. Do tego sukcesu w dużej mierze dołożyli też mieszkańcy terenów położonych w zasięgu administracyjnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Dziś listy z podpisami trafiły do Sejmu.
Będziemy pomagać tak długo, jak pomoc będzie potrzebna
Olsztyńscy leśnicy po raz kolejny wsparli swoich ukraińskich kolegów. Tym razem podarowali im 20 agregatów prądotwórczych.
Od początku wojny pomagamy naszym ukraińskim kolegom – przypomina Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Wsłuchujemy się w ich aktualne potrzeby i staramy się reagować.
Tym razem leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przekazali leśnikom z Ukrainy dwadzieścia agregatów prądotwórczych. Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się tuż przy granicy polsko-ukraińskiej na terenie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. W uroczystości wzięli udział m.in. Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Dyrektor Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy Jurij Bołochowiec. Jednym z elementów spotkania, które odbyło się 17 marca br. było też złożenie kwiatów pod tablicę upamiętniającą zamordowanych i zesłanych polskich leśników. Przypomnijmy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od początku napadu Rosji na Ukrainę wspiera ukraińskich leśników. Olsztyńscy leśnicy przekazali swoim kolegom z Ukrainy m.in. samochody terenowe, 120 kompletnie wyposażonych plecaków, czy też środki czystości. – A to oczywiście nie koniec pomocy. Będzie pomagać, tak długo, jak będzie to potrzebne – zapowiada Dyrektor RDLP w Olsztynie Adam Roczniak.
Tekst: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie
Foto: Nadleśnictwo Tomaszów
W obronie polskich lasów
Na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynął wczoraj wniosek w sprawie rejestracji komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”.
Obrona kompetencji Polski w zakresie leśnictwa – to cel, który przyświeca założycielom komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”. Inicjatorzy akcji zapowiadają, że po formalnej rejestracji komitetu, rozpoczną zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma zapewnić, że to Polacy mają wyłączną kompetencję do tego, by decydować, jak prowadzona jest w Polsce gospodarka leśna. Pomysłodawcy chcą między innymi, aby jakiekolwiek zmiany, dotyczące ograniczenia kompetencji Polski w zakresie leśnictwa na rzecz UE, musiałaby być zatwierdzane przez polski Parlament. Zgoda taka musiałaby być udzielona przez 2/3 polskiego parlamentu przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Prace gospodarcze w leśnictwie Gizewo
Przecinki drzew przy ścieżce Nordic Walking
Nadleśnictwo Szczytno rozpoczęło okres wykonywania prac pielęgnacyjnych w okolicach ścieżki NORDIC WALKING na terenie leśnictwa Gizewo. Zima to odpowiedni moment na zrealizowanie w lesie niezbędnych robót związanych z pozyskaniem surowca drzewnego.
W leśnictwie Gizewo część drzewostanów potrzebuje pilnie przecięcia, by pozostające drzewa miały więcej przestrzeni, pokarmu i słońca.
Niestety nasze prace mogą utrudnić dostęp do pieszego szlaku turystycznego Nordic Walking. Prosimy o wyrozumiałość.
Apelujemy o zachowanie ostrożności i uwzględnienie zakazów wstępu w miejscach objętych robotami.
Przecinki będziemy prowadzić do wiosny, by zdążyć przed okresem wegetacyjnym i sezonem turystycznym.
318307646_636090914970089_1934935748843847153_n.jpg (Wersja 1.0)



Cietrzewie na wolności
Monitorujemy aktywność ptaków w terenie
Młode cietrzewie zostały pomyślnie wypuszczone na wolność. Spotykane są regurlarnie na terenie Nadleśnictwa Szczytno jak również w leśnictwach sąsiednich nadleśnictw. Leśnicy porządkują teren, rozbierają woliery, które zostana wykorzystane do adaptacji ptaków w przyszłym roku.
Obecnie ptaki są jeszcze dokarmiane przez pracowników nadleśnictwa.
Jeśli uda się Państwu zaobserwować cietrzewie w okolicy prosimy o podzielenie się tą informacją, gdyż prowadzimy stały monitoring ich obecności w rewirze.
Część z ptaków ma założone nadajniki telemetryczne, pozwala nam to na monitoring ich aktywności biologicznej.
Nowy Plan Urządzenia Lasu
Zapraszamy na obrady Komisji Założeń Planu
W Nadleśnictwie Szczytno rozpoczęto prace nad PUL (Pan Urządzenia Lasu) kolejnej rewizji na lata 2025-2034.
Posiedzenie Komisji Założeń Planu odbędzie się w dniu 10.11.2022 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Nadleśnictwa Szczytno.
Wszystkich chętnych zapraszamy do osobistego udziału w posiedzeniu Komisji Założeń Planu.
Młode cietrzewie ponownie w Nadleśnictwie Szczytno
PROGRAM "ZANOCUJ W LESIE"
"DZIEWIĘĆ JEZIOR"
Zapraszamy do nocowania w lasach Nadleśnictwa Szczytno.
Wyznaczony przez nas teren pn.: „Dziewięć jezior” to najpiękniejsze dziewicze zakątki położone w bardzo urozmaiconym terenie nad dziewięcioma malowniczymi śródleśnymi jeziorami obrębu Szczytno. Amatorzy biwakowania na dziko odnajdą u nas to, co w sercu Mazur najpiękniejsze: puszczańskie lasy, czyste jeziora a przede wszystkim spokój i ciszę. Tereny przeznaczone na potrzeby programu „Zanocuj w lesie” położone są w dogodnej lokalizacji między drogą krajową DK 58 z miejscowości Dzieżki do miejscowości Narty a drogą wojewódzką nr 508 z miejscowości Piduń do Miejscowości Rekownica. Zapraszamy do pozostawienia pojazdów przy drogach asfaltowych lub na wyznaczonych miejscach postoju pojazdów, zabrania ekwipunku i przeniesienia się w świat natury.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl ANDROID lub IOS, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
-
informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
-
Nadleśnictwo Szczytno dopuszcza rozpalenie ogniska w miejscach przeznaczonych pod obozowiska harcerskie po uprzednim uzyskaniu zgody nadleśniczego poza okresem, kiedy tereny te są najmowane przez harcerzy.
-
-
mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
-
z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnich tych obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
-
w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
-
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 600123668
Nadleśnictwo Szczytno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
PROGRAM "ZANOCUJ W LESIE"
"DZIEWIĘĆ JEZIOR"
Zapraszamy do nocowania w lasach Nadleśnictwa Szczytno.
Wyznaczony przez nas teren pn.: „Dziewięć jezior” to najpiękniejsze dziewicze zakątki położone w bardzo urozmaiconym terenie nad dziewięcioma malowniczymi śródleśnymi jeziorami obrębu Szczytno. Amatorzy biwakowania na dziko odnajdą u nas to, co w sercu Mazur najpiękniejsze: puszczańskie lasy, czyste jeziora a przede wszystkim spokój i ciszę. Tereny przeznaczone na potrzeby programu „Zanocuj w lesie” położone są w dogodnej lokalizacji między drogą krajową DK 58 z miejscowości Dzieżki do miejscowości Narty a drogą wojewódzką nr 508 z miejscowości Piduń do Miejscowości Rekownica. Zapraszamy do pozostawienia pojazdów przy drogach asfaltowych lub na wyznaczonych miejscach postoju pojazdów, zabrania ekwipunku i przeniesienia się w świat natury.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl ANDROID lub IOS, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
-
regulaminem korzystania z obszaru
-
informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
-
Nadleśnictwo Szczytno dopuszcza rozpalenie ogniska w miejscach przeznaczonych pod obozowiska harcerskie po uprzednim uzyskaniu zgody nadleśniczego poza okresem, kiedy tereny te są najmowane przez harcerzy.
-
-
mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
-
z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnich tych obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
-
w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
-
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 600123668
Nadleśnictwo Szczytno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Szczytno
Zgłoszone przez leśniczego leśnictwa Wesoły Grunt drzewa - pomnikami przyrody!
Zgłoszenia drzew dokonał Leśniczy leśnictwa Wesoły Grunt- Sławomir Jędrzejczyk. Pomniki przeszły pozytywną weryfikację Rady Gminy Szczytno i uzyskały status drzew chronionych.
Dąb szypułkowy nazwany imieniem Karol i wiąz szypułkowy – Marcin rosną w okolicach Lipowca.
„Karol” usytuowany jest przy drodze pożarowej nr 1 oraz przy drodze powiatowej Lipowiec - Zabiele. Jego lokalizacja sprawia, że jest dobrze widoczny i łatwo dostępny dla turystów. Wpływa decydująco na walory krajobrazowe okolicy, gdyż rośnie otoczony młodnikami i pięknie prezentuje się na tle młodszego pokolenia drzew.
Wiąz szypułkowy - Marcin to jedynym wiąz o pomnikowych rozmiarach usytuowany w Nadleśnictwie Szczytno. Cechuje go nietypowy pokrój, masywny pień o obwodzie równym 320cm i regularna, nisko osadzona korona. Wiąz mierzy 26m wysokości. Jest drzewem dojrzałym i w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej.
Czekamy na cietrzewie
Już w krótce młode cietrzewie ze Spychowa zasilą populację tych cennych kuraków na terenie Nadleśnictwa Szczytno.
Już za kilka tygodni w Nadleśnictwie Szczytno ponownie pojawią się młode cietrzewie. Na razie przygotowujemy tzw. biotop, tj. kosimy okoliczne łąki, usuwamy zakrzaczenia terenów otwartych i usuwamy czeremchę. Kolejnym etapem będzie budowa wolier przystosowawczych.
Cietrzew w Polsce został objęty ścisłą ochroną gatunkową a jego tokowiska ochroną strefową. Obecnie kurak ten jest wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” jako gatunek zagrożony (EN) oraz wymieniony jest w I, II i III załączniku Dyrektywy Ptasiej.
Nasze działania mają na celu zwiększenie liczebności cietrzewi na naszym terenie.
Realizujemy je w oparciu o ogólnopolski projekt pod nazwą: Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce.
Projekt został zaplanowany na lata 2017–22. Na jego realizację przewidziano budżet w wysokości 32 mln zł z funduszu leśnego. Bierze w nim udział 17 nadleśnictw z pięciu RDLP: Białystok (Drygały, Krynki, Waliły), Lublin (Sobibór, Włodawa), Olsztyn (Jedwabno, Spychowo, Szczytno), Radom (Barycz) oraz Wrocław (Chocianów, Kamienna Góra, Przemków, Ruszów, Szklarska Poręba, Śnieżka, Świeradów i Świętoszów).
W Nadleśnictwie Szczytno czynną ochronę biotopu cietrzewia, finansowaną z EFRR oraz NFOŚiGW, rozpoczęliśmy już w 2010 roku. Nasze działania sprowadzały się wówczas do powstrzymywania procesów sukcesyjnych. Szczęśliwym trafem konieczne dla realizacji zadania finansowe wsparcie zapewniła także spółka budująca Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach. Środki na kompensację przyrodniczą inwestycji zostały skierowane na kształtowanie siedliska cietrzewi.
Teren został przygotowany do wsiedleń, które zaczęliśmy realizować w zeszłym roku.
W 2021 roku wypuściliśmy do środowiska 29 młodych cietrzewi. Są one spotykane na dość rozległym obszarze graniczącym z nadleśnictwem.
Posadziliśmy las z harcerzami
Odnowienia w leśnictwie Gizewo wsparła ekipa szczycieńskich harcerzy
Harcerze z #ZHPSZCZYTNO odnowili fragment lasu w leśnictwie Gizewo. Akcja była sporym wyzwaniem szczególnie dla świeżo upieczonych zuchów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczytnie.
Młodzież już wczesnym rankiem wyruszyła piechotą ze Szczytna do miejscowości Sędańsk. Po przybyciu na miejsce sadzenia i odbyciu krótkiego instruktażu, harcerze ruszyli dziarsko do pracy. Większość uczestników sadzenia po raz pierwszy w życiu sadziła drzewa w lesie. Byli zaskoczeni tym jak ważne jest przy odnawianiu lasu wykonanie otworu o odpowiedniej głębokości, odpowiednie rozmieszczenie korzeni sadzonego drzewka oraz staranne udeptanie ziemi wokół sadzonki. Mimo początkowych trudności poradzili sobie świetnie z zadaniem i obsadzili całą wytyczoną przez leśniczego lipową kwaterę. Spotkanie zakończyło się integracyjnym spotkaniem wszystkich drużyn przy ognisku. Jesteśmy dumni i wdzięczni harcerzom za pomoc!!!
Dzień Mokradeł
2 luty świętem terenów podmokłych
W lutym obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest hasło: „Tereny podmokłe na rzecz ludzi i przyrody” (ang. Wetlands Action for People and Nature).
Na terenie Polski w mokradłach retencjonowane jest 14 460,14 mln metrów sześciennych wody. Rola mokradeł w ograniczaniu skutków powodzi i suszy, kształtowaniu odpowiednich warunków klimatycznych, czy magazynowaniu węgla np. przez torfowiska jest bezcenna.
Nadleśnictwo Szczytno od 2011 r. w ramach projektu "Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" wybudowało 339 urządzeń retencyjnych i piętrzących takich jak: progi, zastawki, bystrotoki, groble, oczka wodne, których wartości stanowi blisko 11 milionów złotych. Budowa sytemu urządzeń retencyjnych umożliwiła szczycieńskim leśnikom zgromadzenie 7 mln m3 wody oraz podniesienie poziomu wód gruntowych na obszarach leśnych przyległych do cieków wodnych na cennych przyrodniczo terenach Puszcza Piskiej i Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.
Prace gospodarcze na ścieżce MTB
Do końca lutego będą utrudnienia na ścieżce rowerowej
Konieczność realizowania bieżących prac gospodarczych powoduje, że jesteśmy zmuszeni ruszyć z cięciami trzebieżowymi w okolicach ścieżki rowerowej MTB (oddział leśny 31 h, Leśnictwo Gizewo). Będzie to przecinka, która zahacza częściowo o "Sznoder" w jego wschodniej części. Wszystkich rowerzystów prosimy o rozwagę i zastosowanie się do czasowego ZAKAZU WSTĘPU. Już w marcu będzie można ponownie jeździć po obu pętlach ścieżki. Na chwilę obecną można korzystać z trasy alternatywnej zaznaczonej na mapie kolorem różowym.
Cietrzewie czują się dobrze
Wsiedlone ptaki zaaklimatyzowały się w lasach Nadleśnictwa Szczytno.
Dzięki zainstalowanej w lesie kamerze, możemy monitorować zachowanie wypuszczonych na wolność cietrzewi.
Przywróciliśmy te wspaniałe ptaki naturze realizując projektowe działania, które trwają w naszym nadleśnictwie już od kilku lat.
Młode cietrzewie wracają w okolice wybudowanej woliery, bo są nadal podkarmiane, poza tym do niedawna przebywała tu jeszcze ich mama. Kwoka uczyła kurczęta czujności wydawanymi przez siebie dźwiękami i zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.
Ale tzw. woliera adaptacyjna została już uprzątnięta, a kura-matka powróciła do Ośrodka Hodowli Cietrzewi w Spychowie. Nasi wspaniali podopieczni ruszyli w świat.
Wsiedlone przez szczycieńskich leśników cietrzewie widywane są ostatnio w sąsiednich nadleśnictwach. Ptaki pokazują się m.in. w okolicach Wesołowa, tj. teren Nadleśnictwa Wielbark. Kamery regularnie rejestrują też ich obecność przy karmnikach w leśnictwie Piduń. Cietrzewiowe nadajniki telemetryczne wysyłają sygnały z odległych zakątków nadleśnictwa.
Cieszy nas fakt, że te rzadkie chronione kuraki odnalazły się w naszych lasach.