Web Content Display
OCHRONA LASU
Ochrona lasu jest szerokim pojęciem obejmującym bardzo różnorodne działania w ramach działalności prowadzonej przez Lasy Państwowe.
Owady szkodliwe
Duży udział jednogatunkowych drzewostanów (81,5 % powierzchni drzewostanów Nadleśnictwa zajmują drzewostany sosnowe, występujące na siedliskach borowych) sprzyja rozwojowi szkodliwych owadów. Największe zagrożenie stanowią:
Szkodniki pierwotne (atakujące drzewa zdrowe): brudnica mniszka, strzygonia choinówka, boreczniki
Szkodniki wtórne (atakujące drzewa osłabione): kornik drukarz, przypłaszczek granatek, opiętek dwuplamkowy
Opiętek dwuplamkowy w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia gospodarczego w naszych lasach doprowadza, bowiem do zamierania drzewostanów dębowych, powodując ogromne straty.
Grzyby
Zagrożenie ze strony chorób grzybowych występuje zasadniczo w drzewostanach sosnowych na gruntach porolnych w południowo – zachodniej części Nadleśnictwa. Największe zagrożenie stwarza tu huba korzeniowa. Ograniczanie szkód powodowanych przez tego patogenu polega na smarowaniu pniaków preparatem Pg IBL po zabiegach pielęgnacyjnych.
W drzewostanach świerkowych i z udziałem świerka największe szkody wyrządza opieńka miodowa. Zwalczanie tego patogenu polega na usuwaniu drzewek przez niego opanowanych.
Inne istotne choroby grzybowe to: zamieranie pędów sosny, zamieranie jesionów, czyreń sosnowy, rdza kory sosny.
Zwierzyna
Głównymi sprawcami szkód od zwierzyny są jelenie i sarny. Szkody wyrządzane przez nie polegają na zgryzaniu pędów i pączków, spałowaniu kory drzew, łamaniu drzewek i osmykowaniu. Najbardziej uszkadzane są gatunki: sosna, świerk, modrzew, dąb, klon, jawor, jesion, buk, lipa.
Lokalnie szkody wyrządzają bobry, które piętrząc wodę powodują miejscowe podtapianie drzewostanów w leśnictwie Łuka oraz ścinają drzewka w młodniku w leśnictwie Nowiny.
Ochrona drzewostanów przed zwierzyną polega na chemicznym i mechanicznym zabezpieczaniu powierzchni najbardziej narażonych.
Czynniki abiotyczne
Największe zagrożenie ze strony czynników abiotycznych mogą stwarzać huraganowe wiatry, susze, wiosenne przymrozki, nadmierne opady śniegu oraz długotrwałe, wiosenne podtapianie terenów na siedliskach wilgotnych i bagiennych.
Panujące zachodnie wiatry często powodują szkody w drzewostanach w postaci złomów i wywrotów. Niedobór opadów charakterystyczny dla okresu wczesnowiosennego, stwarza na łatwo przepuszczalnych glebach niekorzystne warunki odnowieniowe, szczególnie dla rozwoju młodych upraw leśnych. Przymrozki późne (średnio 14 dni w roku) stanowią duże zagrożenie dla nowo zakładanych upraw, szczególnie na siedlisku Lw i LMw.
Asset Publisher
Akcje sadzenia drzew.
Akcje sadzenia drzew.
W przeprowadzonych przez Nadleśnictwo Szczytno akcjach sadzenia drzew w ramach ogólnopolskiej akcji #lasynanowe100lecie wzięło udział ponad 200 osób. Odnowiliśmy powierzchnie w leśnictwach Gizewo, Lesiny, Łuka, Ciemna Dąbrowa. W odpowiedzi na zmiany klimatyczne preferowaliśmy gatunki liściaste, które szybciej adaptują się do nowych warunków: lipy, graby, dęby, sosny.
W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 ze Szczytna, Zespół Szkół nr 2, Przedszkolaki z Myszyńca, Pracownicy PUP Szczytno, załoga Cechu Rzemiosł Różnych ze Szczytna, firmy współpracujące z naszą jednostką, mieszkańcy miasta i okolic i nasi pracownicy.
Las w dobie panującej suszy walczy o przetrwanie. Gatunki iglaste, borealne wycofują się pomału z naszych terenów. Za 100lat kolejne pokolenia bedą oglądały zupełnie nowy obraz terenów zadrzewionych.
Sadzilismy las z sadzonek wyhodowanych w szkółkach leśnych, to tzw. metoda sztuczna odnowienia lasu. Przyśpiesza ona naturalnie występujące w przyrodzie procesy, gdyż sadzonki trafiają już odchowane na powierzchnie, które oczyściliśmy na jesieni z gałęzi i ze spulchnioną glebą.
Staramy się jednak wykorzystywać w jak najszerszym stopniu procesy naturalne i coraz większą część lasów odnawiamy wykorzystując obsiew. Nie wszędzie i nie wszystkie drzewa można w sposób naturalny odnowić. Dlatego w leśnictwie tak ważna jjest praca ludzka. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji odnowieniowej za pomoc.
Mamy nadzieję, że z wysadzonych sadzonek wyrosną odporne na negatywny wpływ środowiska, zmieniającego się klimatu wspaniałe, gęste mazurskie lasy. Darz Bór!