Asset Publisher
Monitoring przyrodniczy
W Nadleśnictwie Szczytno zinwentaryzowano nowe stanowiska ptaków objętych ochroną strefową.
Jesień to w Nadleśnictwie Szczytno czas podsumowań prac urządzeniowych jak i prac monitoringowych. W ramach wykonanych obserwacji sprawdziliśmy stan zasiedlenia zinwentaryzowanych wcześniej ptasich gniazd oraz zlokalizowaliśmy nowe miejsca występowania: orlików, bielików, kań oraz coraz rzadszego na naszym terenie bociana czarnego.
Prace zlecamy profesjonalistom – pracownikom Komitetu Ochrony Orłów. Są to przyrodnicy, ornitolodzy, którzy najlepiej orientują się w rozpoznawaniu gatunków ptaków oraz miejsc i śladów bytowania tych cennych okazów.
Wszystkie pozyskane informacje zostaną ujęte w planie działań gospodarczych na przyszłe dziesięciolecie.
Jeśli chodzi o dotychczasowe lokalizacje, ku naszej radości, para bocianów czarnych wyprowadziła z sukcesem lęg w leśnictwie Gizewo. Oprócz tego potomstwa doczekały się bieliki z leśnictwa Galwica.
Monitoring stanowisk, tj. obserwacje z punktów widokowych uzupełnione wyszukiwaniem gniazd, pozwoliły ornitologom na potwierdzenie w trakcie dwóch ostatnich sezonów istnienia na terenie naszej jednostki 18 nowych rewirów chronionych strefowo ptaków szponiastych i bociana czarnego.
Najwięcej takich rewirów, bo aż 9, to stanowiska orlika krzykliwego. Ponadto potwierdzono 1 nowy rewir bociana czarnego, 1 kani czarnej, 5 kani rudej i 2 bielika. W 16 z 18 rewirów wykryto lub potwierdzono gniazda.
Cieszy nas ogromnie to bogactwo i różnorodność występujących gatunków. Ptaki szponiaste po prostu czują się dobrze w naszych lasach.
Kolejnym etapem prac będzie ustanowienie stref ochrony dla poszczególnych gatunków i dostosowanie naszych działań gospodarczych do ich potrzeb.
Na posumowanie działań związanych z monitoringiem i ochroną strefowców zorganizowano szkolenie dla służy leśnej połączone z wyjazdem w teren. Dzięki temu nauczyliśmy się, jak rozpoznawać rewiry poszczególnych gatunków oraz kiedy najlepiej przeprowadzać kontrole zasiedlenia gniazd.
Szczególne podziękowania za współpracę należą się ornitologowi Panu Sebastianowi Wrędze, który systematycznie penetrował lasy Nadleśnictwa Szczytno, informował nas na bieżąco o każdej nowej lokalizacji gniazd. Dzięki jego eksperckiej wiedzy, zaangażowaniu i cennym uwagom leśnicy ze Szczytna mogą realizować nowe zamierzenia gospodarcze w zgodzie zasadami ochrony różnorodności biologicznej i minimalizacją wpływu naszych działań na środowisko przyrodnicze lasów.