Webcontent-Anzeige
OCHRONA LASU
Ochrona lasu jest szerokim pojęciem obejmującym bardzo różnorodne działania w ramach działalności prowadzonej przez Lasy Państwowe.
Owady szkodliwe
Duży udział jednogatunkowych drzewostanów (81,5 % powierzchni drzewostanów Nadleśnictwa zajmują drzewostany sosnowe, występujące na siedliskach borowych) sprzyja rozwojowi szkodliwych owadów. Największe zagrożenie stanowią:
Szkodniki pierwotne (atakujące drzewa zdrowe): brudnica mniszka, strzygonia choinówka, boreczniki
Szkodniki wtórne (atakujące drzewa osłabione): kornik drukarz, przypłaszczek granatek, opiętek dwuplamkowy
Opiętek dwuplamkowy w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia gospodarczego w naszych lasach doprowadza, bowiem do zamierania drzewostanów dębowych, powodując ogromne straty.
Grzyby
Zagrożenie ze strony chorób grzybowych występuje zasadniczo w drzewostanach sosnowych na gruntach porolnych w południowo – zachodniej części Nadleśnictwa. Największe zagrożenie stwarza tu huba korzeniowa. Ograniczanie szkód powodowanych przez tego patogenu polega na smarowaniu pniaków preparatem Pg IBL po zabiegach pielęgnacyjnych.
W drzewostanach świerkowych i z udziałem świerka największe szkody wyrządza opieńka miodowa. Zwalczanie tego patogenu polega na usuwaniu drzewek przez niego opanowanych.
Inne istotne choroby grzybowe to: zamieranie pędów sosny, zamieranie jesionów, czyreń sosnowy, rdza kory sosny.
Zwierzyna
Głównymi sprawcami szkód od zwierzyny są jelenie i sarny. Szkody wyrządzane przez nie polegają na zgryzaniu pędów i pączków, spałowaniu kory drzew, łamaniu drzewek i osmykowaniu. Najbardziej uszkadzane są gatunki: sosna, świerk, modrzew, dąb, klon, jawor, jesion, buk, lipa.
Lokalnie szkody wyrządzają bobry, które piętrząc wodę powodują miejscowe podtapianie drzewostanów w leśnictwie Łuka oraz ścinają drzewka w młodniku w leśnictwie Nowiny.
Ochrona drzewostanów przed zwierzyną polega na chemicznym i mechanicznym zabezpieczaniu powierzchni najbardziej narażonych.
Czynniki abiotyczne
Największe zagrożenie ze strony czynników abiotycznych mogą stwarzać huraganowe wiatry, susze, wiosenne przymrozki, nadmierne opady śniegu oraz długotrwałe, wiosenne podtapianie terenów na siedliskach wilgotnych i bagiennych.
Panujące zachodnie wiatry często powodują szkody w drzewostanach w postaci złomów i wywrotów. Niedobór opadów charakterystyczny dla okresu wczesnowiosennego, stwarza na łatwo przepuszczalnych glebach niekorzystne warunki odnowieniowe, szczególnie dla rozwoju młodych upraw leśnych. Przymrozki późne (średnio 14 dni w roku) stanowią duże zagrożenie dla nowo zakładanych upraw, szczególnie na siedlisku Lw i LMw.
Asset Publisher
Martwy wilk
Martwy wilk
W okolicach miejscowości Czarkowy Grąd znaleziono martwego młodego wilka.
W godzinach wieczornych wczorajszego dnia straż leśna z naszej jednostki otrzymała zgłoszenie o marwym wilku, którego znaleziono w okolicach miejscowości Czarkowy Grąd. Był to najprawdopodobniej młody szczeniak z zeszłorocznego miotu. Zwierzę znajdowało się w rowie melioracyjnym dopływającym do rzeki Wałpuszy.
Na miejsce przyjechał specalista ds. wilków - Adam Gełdon, leśnik z Nadleśnictwa Spychowo. Dokonał on szczegółowych oględzin padłego osobnika. Powiadomiono również policję, gdyż zaistniało podejrzenie o postrzeleniu wilka z broni palnej. Policjanci wraz ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Szczytno zabezpieczyli tuszę zwierzęcia w celu wyjaśnienia przyczyn jego śmierci. Zgodnie z funkcjonującymi procedurami o całym zdarzeniu poinformowano Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Dalszymi czynnościami dochodzeniowymi zajmie się policja.
Pamiętajmy, że wilki w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową, a wszelkie przypadki znalezienia martwych, rannych czy schwytanych osobników należy zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W sytuacji gdy, że zwierzę padło ofiarą łamania prawa (np. kłusownictwo, celowe zabicie) należy niezwłocznie powiadomić policję.