Wydarzenia Wydarzenia

Powrót

Wsiedlamy cietrzewie

Wsiedlamy cietrzewie

Odtwrzamy populację kuraków leśnych.

Nadleśnictwo Szczytno od kilku lat przygotowywało swoje tereny by odtworzyć populację ginącego gatunku kuraków leśnych jakim jest cietrzew. Wycinaliśmy zakrzaczenia, walczyliśmy z sukcesją naturalną i  kosiliśmy obszary, gdzie ten zagrożony ptak będzie mógł bytować i dobrze się czuć.  Dosadzaliśmy również w tym celu podszyty i walczyliśmy z czeremchą amerykańską.  W ramach projektu „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce”, wybudowaliśmy specjalną wolierę i od wczoraj zaczęliśmy wsiedlać  ptaki. Trzy tygodniową aklimatyzację na naszym obszarze przejdzie 29 młodych kuraków. Po tym czasie cietrzewie będą wypuszczane na wolność.

Kurczęta przyjechały do nas z Ośrodka hodowli cietrzewi w Nadleśnictwie Spychowo. Działania te już od dłuższego czasu prowadzą również inne nadleśnictwa w Polsce, w tym sąsiadujące ze Szczytnem Nadleśnictwo Jedwabno. Zwiększa to szansę na sukces w tzw.  reintrodukcji tych  wspaniałych ptaków. Niestety jesteśmy w tej kwestii nowicjuszami, więc całe przedsięwzięcie to dla nas nie lada wyzwanie.

Młode cietrzewie są bardzo wrażliwe i płochliwe. Wymagają szczególnej ochrony m.in. ze względu na zagrożenie ze strony drapieżników, np. jastrzębi, lisów, kun. Przez cały okres adaptacji będą karmione przynajmniej dwa razy dziennie mącznikami, mniszkiem, owocami leśnymi i pojone wodą. Przez 24 h na dobę wyznaczone osoby będą czuwać nad ich bezpieczeństwem. Aby podnieść maluchom komfort bytowania w nowym miejscu przez pierwsze tygodnie towarzyszy im „wypożyczona” z ośrodka hodowli kwoka.  Po całkowitym usamodzielnieniu się kurcząt samiczka wróci do Spychowa, a nasza gromadka zaopatrzona w obrączki i nadajniki  GPS ruszy w świat.