Wydarzenia
Jesień w lesie
Jesień w lesie
Co jesienią dzieje się w lesie?
Nastał szary listopad, minęły Zaduszki, a za pasem zima. Aura za oknem nie napawa nas optymizmem, ale podobno dla leśnika nie ma złej pogody. Zanim w lesie zrobi się śnieżnie, biało i trochę bardziej optymistycznie, musi minąć jeszcze trochę czasu. Drzewostany zrzuciły swą wielobarwną szatę i przywdziały szarości. Wszystko zaczyna przysypiać i hibernować, jednak leśnicy nie mogą pozwolić sobie na „okres spoczynku".
Późna jesień to okres intensywnych przygotowań lasu na przyjęcie nowego pokolenia drzew. Służy temu wiele rozmaitych czynności. Na wiosnę nie będzie na nie czasu.
Bardzo ważne na tą chwilę jest oczyszczenie lasu z drzew uszkodzonych przez owady i inne czynniki chorobotwórcze. Mimo, iż wegetacja praktycznie ustała, szkodniki drzew takie jak: korniki, smoliki, przypłaszczki, żerują głęboko w drewnie. Leśnicy pozbywają się chorych drzew w ramach tzw. cięć sanitarnych.
Listopad jest tez odpowiednią porą na wykonanie „jesiennych poszukiwań szkodników liściożernych sosny": strzygoni, poprochów, barczatek, osnuj czy boreczników. stosujemy w tym celu metodę „10 ramek", która w skrócie polega na przeglądaniu gleby w wyznaczonych miejscach i przeszukaniu jej pod kątem obecności szkodników. Zebrany materiał (poczwarki, kokony, larwy, gąsienice), z każdej powierzchni w oddzielnym pudełeczku, odpowiednio opisanym przesyła się do zakładu ochrony lasu, gdzie jest poddawany szczegółowej analizie. Dzięki temu można ocenić stopień zagrożenia uprawy od tych owadów.
Leśnicy na jesieni kończą również dokonywanie oceny jakości posadzonych upraw leśnych. Sprawdzana jest ich jakość hodowlana i zdrowotność. Ma to na celu uwzględnienie w planach dokonania ewentualnych dosadzeń, czyli tzw. poprawek.
Chociaż ten jesienny czas nie sprzyja spędzaniu czasu na łonie natury, krótki dzień, chłód i częste opady deszczu, to leśnicy nie przestają działać i myśleć o kolejnym okresie wegetacyjnym.
Młode pokolenie drzew trafi ze szkółek leśnych na powierzchnie leśne już w kwietniu. Wszystko trzeba dokładnie przygotować na ten ważny moment. Sadzonki muszą trafić do gleby, zanim ta obeschnie po zejściu śniegów. Koniec roku to najlepszy moment na jej przygotowanie, tj. wykonanie orek. Na wiosnę będzie na to za późno
Mimo, iż listopad i grudzień to senne i spokojne miesiące, w lesie ciągle się coś dzieje. Leśnicy z dużą odpowiedzialnością i znacznym wyprzedzeniem muszą myśleć o swoich działaniach w kolejnym roku. Nie ma czasu na nudę... Życzymy Wszystkim również dużo aktywności i zdrowia w tym jesiennym okresie!