Asset Publisher Asset Publisher

Monitoring przyrodniczy

W Nadleśnictwie Szczytno zinwentaryzowano nowe stanowiska ptaków objętych ochroną strefową.

Jesień to w Nadleśnictwie Szczytno czas podsumowań prac urządzeniowych jak i prac monitoringowych. W ramach wykonanych obserwacji sprawdziliśmy stan zasiedlenia zinwentaryzowanych wcześniej ptasich gniazd oraz zlokalizowaliśmy nowe miejsca występowania: orlików, bielików, kań oraz coraz rzadszego na naszym terenie bociana czarnego.

Prace zlecamy profesjonalistom – pracownikom Komitetu Ochrony Orłów. Są to przyrodnicy, ornitolodzy, którzy najlepiej orientują się w rozpoznawaniu gatunków ptaków oraz miejsc i śladów bytowania tych cennych okazów.

Wszystkie pozyskane informacje zostaną ujęte w planie działań gospodarczych na przyszłe dziesięciolecie.

Jeśli chodzi o dotychczasowe lokalizacje, ku naszej radości, para bocianów czarnych wyprowadziła z sukcesem lęg w leśnictwie Gizewo. Oprócz tego potomstwa doczekały się bieliki z leśnictwa Galwica.

Monitoring stanowisk, tj. obserwacje z punktów widokowych uzupełnione wyszukiwaniem gniazd, pozwoliły ornitologom na potwierdzenie w trakcie dwóch ostatnich  sezonów  istnienia na terenie naszej jednostki 18 nowych rewirów chronionych strefowo ptaków szponiastych i bociana czarnego.

Najwięcej takich rewirów, bo aż 9,  to stanowiska orlika krzykliwego. Ponadto potwierdzono 1 nowy rewir bociana czarnego, 1 kani czarnej, 5 kani rudej i 2 bielika. W 16 z 18 rewirów wykryto lub potwierdzono gniazda.

Cieszy nas ogromnie to bogactwo i różnorodność występujących gatunków. Ptaki szponiaste po prostu czują się dobrze w naszych lasach.

Kolejnym etapem prac będzie ustanowienie stref ochrony dla poszczególnych gatunków i dostosowanie naszych działań gospodarczych do ich potrzeb.

Na posumowanie działań związanych z monitoringiem i ochroną strefowców zorganizowano szkolenie dla służy leśnej połączone z wyjazdem w teren. Dzięki temu nauczyliśmy się, jak rozpoznawać rewiry poszczególnych gatunków oraz kiedy najlepiej przeprowadzać kontrole zasiedlenia gniazd.

Szczególne podziękowania za współpracę należą się ornitologowi Panu Sebastianowi Wrędze, który systematycznie penetrował lasy Nadleśnictwa Szczytno, informował nas na bieżąco o każdej nowej lokalizacji gniazd.  Dzięki jego eksperckiej wiedzy, zaangażowaniu i cennym uwagom leśnicy ze Szczytna mogą realizować nowe zamierzenia gospodarcze w zgodzie  zasadami ochrony różnorodności biologicznej i minimalizacją wpływu naszych działań na środowisko przyrodnicze lasów.


Narada Techniczno-Gospodarcza

Nowy Plan Urządzenia w Nadleśnictwie Szczytno.

Na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach oraz z ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, dla każdego Nadleśnictwa raz na 10 lat sporządza się  Plan Urządzenia Lasu (tzw. PUL) podlegający Strategicznej Ocenie Oddziaływania na Środowisko.

Jednym z etapów powstawania tego dokumentu jest Narada Techniczno-Gospodarcza, która jest zwoływana w poszczególnych jednostkach przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.

Zgodnie z harmonogram posiedzeń poszczególnych Komisji podsumowujących kolejne etapy sporządzania PUL oraz terminami zakończenia prac urządzeniowych, Narada Techniczno-Gospodarcza w Nadleśnictwie Szczytno odbyła się w dniu 24 października 2024.

Przedmiotem narady była:

  • analiza gospodarki leśnej poprzedniego dziesięciolecia wraz z oceną jej wpływu na stan lasu oraz sformułowanie wniosków na przyszły okres gospodarczy,
  • końcowe ustalenia dotyczące prac urządzeniowych,
  • omówienie projektu planu urządzenia lasu.

Z ustaleń narady powstał „Projekt Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Szczytno”, który wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został przekazany do ustawowych organów, z wnioskiem o wydanie opinii.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, przedstawiciele Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Olsztyna oraz zaproszeni goście ze współpracujących z naszą jednostką instytucji i firm. Narada ma charakter otwarty.

Nowy Plan Urządzenia Lasu będzie obowiązywał w Nadleśnictwie Szczytno w latach 2025-2034.

 

 


Staż dla absolwentów w jednostkach RDLP w Olsztynie - ogłoszenie

Informacja o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego w celu wyłonienia absolwentów szkół wyższych leśnych i średnich leśnych na roczny staż w jednostkach RDLP w Olsztynie.

 

Ukończyłeś szkołę leśną i chcesz kontynuować swoją karierę zawodową jako leśnik?

ZAPRASZAMY NA ROCZNY STAŻ W JEDNOSTKACH REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W OLSZTYNIE.

Szczegóły w załączonym ogłoszeniu.

Resources to get


Turniej piłkarski o Puchar Lata 2024

Osiem drużyn piłkarskich wystartowało w dorocznej edycji Turnieju o Puchar Lata zorganizowanej przez Nadleśnictwo Szczytno.

 Rozgrywki odbyły się na obiekcie rekreacyjno-sportowym w leśnictwie Lipnik. Na murawie spotkali się zawodnicy m.in. z Urzędu Miasta Szczytno, Nadleśnictwa Korpele, BUiGL z Olsztyna, Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury i E-EGGER Biskupiec. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna naszego kontrahenta - EEGGER. Turniej miał formę pikniku rodzinnego. Integracją i sportowymi zmaganiami w stylu fair play podsumowaliśmy mijający sezon letni. Nie obyło się bez małej porcji edukacji leśnej. Zorganizowaliśmy stoisko promocyjno-edukacyjne i myśliwskie. Zaproszenie goście mogli wziąć udział w konkursach i quizach leśnych oraz poznać kulturę łowiecką.
 

Dużą niespodzianką dla wszystkich była prezentacja modułu gaśniczego oraz umiejętności naprowadzania samolotu gaśniczego i wykonania tzw. zrzutu wody z powietrza.
 

Dziękujemy wszystkim przybyłym, w tym: sędziom, strażakom z OSP Szczytno, piłkarzom i ich rodzinom za udział i wspaniałe sportowe wrażenia.

 


Zmiany w Nadleśnictwie Szczytno

Okres wakacyjny to dla Nadleśnictwa Szczytno czas ważnych zmian kadrowych.

W dniu 16 maja w trakcie uroczystej narady gospodarczej podziękowaliśmy za długie lata pracy, odchodzącemu na zasłużoną emeryturę, Panu Nadleśniczemu Januszowi Kleszczewskiemu.  Na jego stanowisko powołano dotychczasowego zastępcę – Pana Mariusza Karpińskiego.

W międzyczasie powitaliśmy również nowego zastępcę nadleśniczego – Pana Adama Wiśniewskiego oraz pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę specjalistkę ds. kadrowych – Panią Annę Szoll.

To trudny moment dla naszej jednostki, szczególnie ze względów organizacyjnych. Pojawiło się wiele nowych wyzwań, musimy przeorganizować swoją pracę a jednocześnie to moment pożegnań i wzruszających chwil.  

Zmiana szefa to dla każdej załogi spore wyzwanie. Dlatego chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować i przypomnieć osobę naszego dotychczasowego nadleśniczego – Pana Janusza Kleszczewskiego. Pan Janusz Kleszczewski przepracował w Lasach Państwowych aż czterdzieści długich lat. Przez cały okres zatrudnienia był  związany z naszą jednostką. Przeszedł wszystkie szczeble leśnej kariery. Pracę rozpoczął po ukończeniu studiów leśnych w dniu 15 maja 1984 roku na stanowisku leśniczego w leśnictwie Wesoły Grunt. Siedziba tego leśnictwa nie zmieniła się do dnia dzisiejszego. Leśniczówka, w której zamieszkał ówczesny leśniczy Kleszczewski wraz z rodziną, usytuowana jest w miejscowości Łysak – Gmina Wielbark.

Po niespełna trzech latach były Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno awansował na stanowisko adiunkta, a następnie nadleśniczego terenowego ds. gospodarki drewnem. Siedziba biura Nadleśnictwa Szczytno mieściła się wówczas w Korpelach.

Kiedy podzielono naszą jednostkę na dwa niezależne nadleśnictwa – Nadleśnictwo Szczytno i Nadleśnictwo Korpele, Janusz Kleszczewski, objął w 1991roku stanowisko Nadleśniczego terenowego obrębu Szczytno.

Przez wiele lat Pan Janusz był typowym terenowcem, zafascynowanym przyrodą, lasem i łowiectwem. Przeszedł w tym czasie kolejne szczeble leśnej kariery poprzez starszego specjalistę, inżyniera nadzoru, aż po stanowisko Nadleśniczego, które objął w dniu 01.04.2004r. po swoim poprzedniku – Panu Jerzym Gałązce.

Nadleśniczy Kleszczewski to wspaniały, kompetentny, doświadczony leśnik, niezastąpiony współpracownik i dbający o dobro lasu oraz członków swojej załogi nadleśniczy.

Zdobył wiele wyróżnień i nagród za swoje osiągnięcia. Nasze Nadleśnictwo zostało m.in. wyróżnione statuetką EKO-LIDERA za realizację na szeroką skalę projektu związanego z zatrzymywaniem wody w lesie, czyli małą retencją nizinną. Nadleśniczego uhonorowano także najwyższym leśnym odznaczeniem – kordelasem leśniczego.

Nadleśniczy Kleszczewski zapisał się w naszej pamięci jako spokojna, bardzo skrupulatna, skromna osoba o wielkim sercu i niesamowicie błyskotliwym umyśle. Jego konikiem zawodowym było „nawigowanie” pozyskaniem surowca drzewnego oraz marketingiem. Jednocześnie wyróżniał się dużą wrażliwością na walory przyrodnicze lasu. Chętnie realizował projekty rozwojowe Lasów Państwowych i angażował w różne inicjatywy kulturalne.

Jeszcze raz pragniemy naszemu dotychczasowemu szefowi z całego serca gorąco podziękować. Był to dla nas ogromny  zaszczyt i wyróżnienie z Panem pracować.


Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Leśnicy ze Szczytna przekazali 1500 sadzonek drzew w szóstej edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY.

 12 kwietnia odbyła się szósta edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY, czyli wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych przygotowaliśmy aż milion sadzonek do przekazania tym, którzy chcą się zaangażować w sadzenie drzew.

Nadleśnictwo Szczytno rozdało ponad 1500 szt. sadzonek grabów, buków, sosen, świerków i innych gatunków drzew i krzewów roznących w naszych lasach.

Mamy nadzieję, że wasze drzewka zostały posadzone w przepieknych miejscach i wszystkie wyrosną na okazałe drzewa.

FILM - https://www.youtube.com/embed/lODsib-AFro?si=_MSzkCl89RtTNZ5o"

Pamietajcie, żeby zabezpieczyć korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed posadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

 


Ćwiczenia wojskowe DRAGON-24

W I połowie 2024 r. NATO prowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbywają się głównie w Europie Środkowej, uczestniczy ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Manewry można obserwować obecnie we wschodniej części kraju, w tym na terenach leśnych. Lasy Państwowe współpracują z wojskiem.

W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpoczęło się 26 lutego br.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku.

Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak DRAGON-24 czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie DEFENDER-24, stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry.

Ćwiczenie DR-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.

W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy  Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani  sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk
w cyberprzestrzeni.

Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydziela 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie są także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej
i obrony terytorialnej.

W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence). W DR-24 uczestniczą również elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej.

Zasadniczo ćwiczenie podzielone jest na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej −  w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w tzw. terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznaczać to będzie m.in.,  że zarówno kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą się przemieszczać także po drogach publicznych na całym terytorium RP.


Obozowiska harcerskie zarezerwowane

Mazurskie lasy Nadleśnictwa Szczytno cieszą się ogromną popularnością wśród środowisk harcerskich z całej Polski.

Miejsca udostępniane pod obozowiska na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Szczytno zostały już rozdysponowane pod koniec 2023 roku. Sezon wakacyjny jeszcze daleko, jednak przełom roku jest okresem intensywnych poszukiwań terenów, gdzie harcerze mogliby zorganizować swoje zgrupowania.

Od wielu lat współpracujemy ze środowiskami harcerskimi z całej Polski. Przyjeżdżają do nas druhowie i druhny z okolic Warszawy, Legionowa, Krakowa, Lublina, należący do różnych jednostek, m. in.  ZHP, ZHR, Skauci Europy. Nadleśnictwo Szczytno przygotowało cztery miejsca obozowe, ale zainteresowanie i potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. 

Harcerze interesują się szczególnie terminami lipcowymi, w terenie usytuowanym nad brzegiem zbiornika wodnego, z dala od osiedli ludzkich. 

Proponujemy im pobyt w lesie na terenie leśnictw: Narty i Galwica, nad jeziorami: Klimek Krzywek, Warchały i Średnie.

Są to niezwykle urokliwe obszary, gdzie wakacje spędzają grupy po sto młodych fanów letniej przygody.

Dzieciaki wracają do domów wypoczęte i pełne wrażeń. Szczycieńskie lasy, czyste powietrze i malowniczo usytuowane jeziora, sprawiają, że młodzież czuje się tu wspaniale i chętnie powraca na kolejne wakacje.


Powstaje zagroda pokazowa żubrów

W Nadleśnictwie Dwukoły zobaczycie żubry.

Trwają ostatnie prace przygotowawcze wokół pokazowej zagrody żubrów w Krajewie koło Mławy. Właśnie zamieszkali w niej nowi mieszkańcy - cztery żubry, jeden byk i trzy krowy. Wiosną zagroda zostanie udostępniona zwiedzającym.

Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wizytował kilka dni temu pokazową zagrodę żubrów w Krajewie koło Mławy. Inwestycja, która powstała na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, wchodzącego w skład RDLP w Olsztynie, przechodzi właśnie ostatnie szlify. Trwają jeszcze niektóre prace gospodarcze wokół zagrody. Wszystko z myślą o jak najszybszym udostępnieniu jej zwiedzającym. – Nie mam wątpliwości, że będzie prawdziwa atrakcja turystyczna północnego Mazowsza – podkreśla Dyrektor Roczniak.

W zagrodzie już mieszkają pierwsi lokatorzy – cztery żubry, wśród nich trzy krowy i jeden byk. Docelowo licząca prawie 9 hektarów zagroda pomieści 12 żubrów. Jej udostępnienie zwiedzającym planowane jest na wiosnę.


Turniej piłkarski z okazji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Drużyna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wystartuje w turnieju piłkarskim w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przedstawiciele służb mundurowych, urzędów, czy miejskich instytucji zmierzą się w najbliższą niedzielę w halowym turnieju piłki nożnej. To jeden z elementów obchodów olsztyńskiego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Turniej odbędzie się w hali V LO w Olsztynie przy ul. Krasickiego.

- Zapraszamy do kibicowania drużynie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i oczywiście wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zachęca Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.

Najnowsze aktualności


Leśnicy wesprą WOŚP

28 stycznia odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizację olsztyńskiej odsłony Finału wspiera w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie i podległe jej nadleśnictwa.

Organizatorem olsztyńskiego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzone przez Związek Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie".

9 stycznia w siedzibie RDLP  przedstawiciele „Razem w Olsztynie” podpisali umowy z nadleśnictwami RDLP w Olsztynie w sprawie finansowego wsparcia organizacji finału WOŚP.

– Cieszymy się, że możemy w ten sposób wesprzeć tę szlachetną inicjatywę – podkreśla Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Oprócz finansowego wsparcia olsztyńscy leśnicy wesprą także WOŚP organizacyjnie. W hali Urania, w której 28 stycznia br. odbędzie się olsztyńska odsłona 32. Finału WOŚP przygotujemy stoisko promocyjno-edukacyjne.


Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze przekazali leśnikom symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Otrzymaliśmy dziś od harcerzy z Hufca ZHP Mazurskiego Betlejemskie Światło Pokoju. Hasłem tegorocznej akcji BŚP jest zawołanie: „Czyńmy pokój”.

Historia światełka zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Dziś miejsce to ponownie stało się świadkiem działań wojennych. W Betlejem w Ziemi Świętej w związku z konfliktem palestyńsko-izraelskim odwołano praktycznie wszystkie uroczystości związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

To ciężki czas dla obu stron konfliktu.

Dziękujemy harcerzom za pamięć i ten wspaniały dar - symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Pragniemy by przyniosło nam ono nadzieję na spokojniejsze jutro i pokój na świecie.


Dar dla chorych dzieci

Leśnicy ufundowali specjalistyczny sprzęt szpitalowi dziecięcemu

Dzięki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i podległym jej Nadleśnictwom do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafił zestaw nowoczesnych endoskopów wraz z torami wizyjnymi, które są wykorzystywane do przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów laryngologicznych i pulmonologicznych.

Zakup sprzętu był możliwy po przekazaniu przez Lasy Państwowe kwoty prawie 430 tys. zł. Dziś w  szpitalu dziecięcym w Olsztynie w obecności dyrektora RDLP w Olsztynie Adama Roczniaka odbyła się uroczysta prezentacja zakupionej aparatury.

- Cieszymy się bardzo, że mogliśmy w ten sposób pomóc małym pacjentom – powiedział Dyrektor Roczniak.

Podarowane endoskopy już służą pacjentom. Z ich wykorzystaniem przeprowadzane są m.in. zabiegi bronchofiberoskopii, która jest metodą diagnostyczną i terapeutyczną stosowaną w wielu schorzeniach układu oddechowego. Urządzenie umożliwia m. in. pobieranie wycinków, a także usuwanie ciał obcych u dzieci.

Olsztyńscy leśnicy przynieśli też mikołajkowy prezent dla  podopiecznych szpitala – 100 pluszaków reprezentujących faunę polskich lasów.

 


Nabór zewnętrzny na stanowisko operatora harwestera

Nadleśniczy Nadleśnictwa Nidzica ogłasza nabór wewnętrzny na stanowisko operatora harwestera - 2 etaty. Szczegółowa treść ogłoszenia znajduje się w załączniku.


Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy

W związku z przystąpieniem do prac nad Planem Urządzenia Lasu w Nadleśnictwie Szczytno powstanie Zespół Lokalnej Współpracy.

 

ZAPROSZENIE

Osoby i organizacje lokalne zainteresowane problematyką zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej zapraszamy do aktywnej współpracy w charakterze członków wyżej wymienionego zespołu.

Zespół Lokalnej Współpracy (ZLW) jest organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z wyznaczaniem oraz zagospodarowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie nadleśnictwa.

Zadaniem Zespołu jest rozpoznanie potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności w zakresie pozaprodukcyjnych funkcji lasu, wyznaczenie zasięgu obszarów o zwiększonej funkcji społecznej, propagowanie informacji o zrównoważonej wielofunkcyjnej gospodarce leśnej oraz kształtowanie świadomości przyrodniczej (ekologicznej) społeczeństwa.

Informujemy, iż udział w pracach jest dobrowolny i ma charakter nieodpłatny.

Pierwsze spotkanie ZLW odbędzie się 16 listopada o godzinie 16:00 w  siedzibie Nadleśnictwa Szczytno przy ulicy Zbigniewa Sobieszczańskiego 4 w Szczytnie.

Wszystkich zainteresowanych pracą w Zespole Lokalnej Współpracy prosimy o zgłaszanie się do Nadleśnictwa Szczytna e-mail: szczytno@olsztyn.lasy.gov.pl lub pod numer telefonu 600123668 do 13 listopada  2023 r.


REGIONALNE OBCHODY 100-LECIA LASÓW PAŃSTWOWYCH

25 października br. zainaugurowano w Olsztynie regionalne obchody 100-lecia powstania Lasów Państwowych.

Uroczystości związane z inauguracją regionalnych obchodów 100-lecia Lasów Państwowych rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.  Odprawił ją Jego Ekscelencja Metropolita Warmiński Arcybiskup Józef Górzyński. – Dziękuję leśnikom za ich nieustanną troskę o polską przyrodę – mówił podczas mszy arcybiskup Józef Górzyński.

Ludzie z sercem dla lasu

Po mszy świętej odbyło się oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Ozdabia ona elewację siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Tablica poświęcona jest wszystkim ludziom z sercem dla lasu. – Mamy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie prawie 1900 pracowników. Wszyscy z nich mają serce dla lasu. Większość z nich, kiedy  uczestniczymy w dzisiejszej uroczystości, teraz ciężko pracuje w lesie – powiedział podczas uroczystego odsłonięcia tablicy Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Kompetentni ludzie

Po odsłonięciu tablicy, uczestnicy środowych wydarzeń udali się do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii, gdzie odbyła się uroczysta narada. Wzięli w niej udział liczni goście. Samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, czy też przedsiębiorcy z branży drzewnej. – To wielkie święto olsztyńskich leśników i całych Lasów Państwowych. Należą się Państwu wszystkim ogromne podziękowania za waszą codzienną pracę – mówił do zebranych Minister Edward Siarka, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa. Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych także dziękował pracownikom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Podkreślał, że zmieniający się klimat będzie oznaczał w kolejnych dziesięcioleciach wyzwania dla leśników. – Wiem, że im podołamy. W Lasach Państwowych pracują kompetentni ludzie – powiedział Dyrektor Kubica.

Lasy Państwowe to skarb narodowy

Żegnający się z funkcją Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby polski skarb narodowy, jakim są lasy, miał funkcjonować w strukturach innych niż Lasy Państwowe. – Z woli wyborców zostałem obdarzony zaufaniem społecznym i obejmuję mandat Senatora. Zawsze jednak wspierałem i będę wspierać działalność Lasów Państwowych – zapewniał Gustaw Marek Brzezin. Ta dobra współpraca między ustępującym Marszałkiem Województwa a olsztyńskimi leśnikami, została podczas środowych uroczystości oficjalnie podsumowana. Gustaw Marek Brzezin otrzymał z rąk Dyrektora RDLP w Olsztynie Adama Roczniaka Kordelas Leśnika Polskiego – najwyższe odznaczenie, jakim honoruje się osoby szczególnie zasłużone dla Lasów Państwowych.

 

Kordelas za krew

Kordelasy Leśnika Polskiego otrzymali także zasłużeni pracownicy jednostek RDLP w Olsztynie. Wśród nich Janusz Figurski, robotnik z Nadleśnictwa Dwukoły, który jako honorowy krwiodawca oddał już 80 litrów krwi. W gronie wyróżnionych znalazł się także starszy specjalista Służby Leśnej Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo – znawca wilków i propagator bushcraftu. Kordelasy Leśnika Polskiego otrzymali także podleśniczy Zbigniew Szaj (N. Wipsowo), leśniczy Piotr Zdanowicz (N. Wipsowo), leśniczy Michał Rutkowski (N.Kudypy), leśniczy Mirosław Myhan (N. Kudypy), a także Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo Jarosław Błyskun i Zastępca Dyrektora RDLP w Olsztynie ds. gospodarki leśnej Wojciech Matuszak.  Z kolei Minister Edward Siarka, pełnomocnik Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa wręczył odznaczenia państwowe dwóm emerytowanym pracownikom RDLP w Olsztynie. Leon Jarzembowski, emerytowany pracownik Nadleśnictwa Susz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został Henryk Salmanowicz, emerytowany pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Zwieńczeniem tego niezwykle udanego dnia był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.


OPONY W LESIE!!!

Olbrzymi zrzut starych opon w Leśnictwie Lesiny.

Już kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy dokonano zrzutu opon w lasach naszego nadleśnictwa. Mimo nagłośnienia sprawy w mediach społecznościowych, prasie lokalnej i regionalnej telewizji, sprawcy jak dotąd nie udało się ująć. 

W lipcu na terenie leśnictwa Gizewo w okolicach mostu na rzece Struga zlokalizowaliśmy olbrzymią hałdę zużytych opon. Były to opony pochodzące od pojazdów osobowych.  Sytuacja ta powtórzyła się w październiku, tym razem w leśnictwie Lesiny.  Sprawca wywozi również duże ilości starego ogumienia na tereny leśne należące do prywatnych właścicieli. 

Pracownicy leśni widywali białego busa, który przemieszczał się po lasach Nadleśnictwa Szczytno, być może zauważyli Państwo taki pojazd. Prosimy o każdą informację i pomoc w tej  sprawie. 

Stan pozostawionych odpadów wskazuje, że zanim wyrzucono je do lasu, musiały być składowane przez dłuższy czas (nawet szereg lat) w innym miejscu. 

Może ktoś z Państwa ma informację o takich miejscach, gdzie opony zalegały i nagle "zniknęły".

Leśnicy zmagają się nieustająco z problemem zaśmiecania i organizowania nielegalnych składowisk odpadów. 

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok.20 milionów złotych. Wywozimy z polskich lasów około 115 tyś. modpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami!

TEL. STRAŻ LEŚNA 89 623 18 80
KOM. 606 916 963
 

Leśnicy walczą o życie rysia

Ryś pochodzący z lasów Nadleśnictwa Szczytno trafił do prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku. Zwierzę jest bardzo osłabione, ale leśnicy walczą o jego zdrowie i życie.

Największy w Polsce dziki kot nie był nigdy dotąd pacjentem „leśnego szpitala” prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. Aż do teraz. Ryś, który trafił pod opiekę olsztyneckich leśników, przyjechał z okolic Wielbarka. Jest skrajnie osłabiony. – Zaczął przyjmować pokarm. Podajemy mu jedzenie w niewielkich porcjach co trzy godziny. Stan rysia jest nadal ciężki, ale robimy wraz z lekarzem weterynarii robimy wszystko, aby go wyleczyć. Mamy nadzieję, że ryś wróci do swojego naturalnego środowiska – relacjonują leśnicy z ośrodka w Napromku.


Pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie uczcili pamięć o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę.

17 września 1939 roku ZSRR napadł na Polskę. 84 lata później pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach uczcili symbolicznie Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W samym sercu Lasów Napiwodzko-Ramuckich, w pobliżu kościoła w Orzechowie, rośnie od kilku lat ponad sto dębów. Każdy z nich jest imiennie poświęcony leśnikom i drzewiarzom zamordowanym w Katyniu. I to właśnie w Orzechowie 17 września 2023 Wojewoda, Marszałek i Dyrektor RDLP w Olsztynie oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji.  – Naszym obowiązkiem jest po wsze czasy zachować pamięć o ludziach, którzy oddali życie za Polskę – powiedział Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki podkreślał z kolei: - To miejsce przypomina nam o tragedii, która była konsekwencją napaści ZSRR 17 września. Nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie naszej ojczyźnie. A Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypominał: - 17 września Związek Radziecki otworzył wiele czarnych kart naszej historii.


Sybiracy uhonorowali olsztyńskich leśników

Pomoc Sybirakom, upamiętnienie historii zesłań i integracja środowiska zesłańców – takie były zadania utworzonego w 1928 roku Związku Sybiraków. W tym roku stowarzyszenie kończy więc już 95 lat. Z tej okazji 19 września w Olsztynie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Sybiracy tego dnia postanowili uhonorować okolicznościowymi medalami ludzi i instytucji, szczególnie zaangażowane we współpracę ze Związkiem Sybiraków. W tym zaszczytnym gronie znalazła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Medal 95-lecia Związku Sybiraków odebrał podczas wtorkowych uroczystości Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Od wielu lat wspieramy działalność Związku Sybiraków. Jako leśnicy uważamy, że to nasz moralny obowiązek – powiedział odbierając medal Adam Roczniak, Dyrektor RDLP w Olsztynie.