Asset Publisher Asset Publisher

HODOWLA

Hodowla lasu jest dziedziną leśnictwa określająca zasady prawidłowego kierowania procesami lasotwórczymi, tak aby były one zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego.

Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, jak również zalesiania powierzchni nieleśnych. Jest ona oparta na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.

Hodowla lasu, jako dziedzina nauki, zajmuje się badaniem biologicznych praw rządzących powstawaniem i rozwojem zespołów leśnych, ich wzajemnym powiązaniem i współdziałaniem ze środowiskiem przyrodniczym, wrażliwością na warunki klimatyczne, glebowe, a także oddziaływaniem zabiegów gospodarczych. Opierając się na doświadczeniach praktyki zawodowej i pracach badawczych, hodowla lasu określa zasady i techniki wspomagania procesów rozwoju drzewostanu, zapewnia trwałość i produkcyjność lasów oraz wzrost walorów ekologicznych i biologicznych.

Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących i kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych przez:

•stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych, tj. zgodności biocenozy leśnej z warunkami biotopów, 

•zapewnianie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej, 

•kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań lasów i gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zasadzie sprzężeń zwrotnych. 

Do głównych działów jakimi zajmuje się hodowla lasu zalicza się:

•nasiennictwo leśne, 

•szkółkarstwo leśne, 

•wymagania siedliskowe ważniejszych gatunków drzew i krzewów leśnych, 

•odnowienie lasu, 

•zalesienia, zadrzewienia, 

•pielęgnowanie lasu, 

•typologia leśna i rejonizacja nasienna, 

•zagospodarowanie lasu, 

•hodowla szczegółowa drzew i krzewów leśnych, 

•zasady projektowania i wykonywania leśnych prac hodowlanych w różnych warunkach siedliskowych. 

Pielęgnowanie lasu - całość czynności gospodarczych związanych z pielęgnowaniem siedliska i drzewostanu (od uprawy do drzewostanu dojrzałego) mających na celu utrzymanie lub poprawę sprawności siedliska oraz stabilności mechanicznej drzewostanu.

Pielęgnowanie siedliska polega na kształtowaniu dostosowanej do typu siedliskowego lasu struktury gatunkowej i warstwowej drzewostanu - możliwie bogatej. Obecnie preferuje się drzewostany wielogatunkowe o budowie wielopiętrowej.

Pielęgnowane drzewostanu obejmuje czynności związane z prowadzeniem cięć pielęgnacyjnych, poprawieniem formy drzew oraz wzbogaceniem różnorodności biologicznej.

Odnowienie ma na celu inicjowanie i kształtowanie młodego pokolenia lasu.

Odnowienie lasu prowadzi się zawsze na powierzchniach leśnych, uprzednio zajętych przez las w przeciwieństwie do zalesiania, które prowadzi się na powierzchniach nieleśnych np. nieużytkach porolnych, hałdach.

Odnowienie lasu wiąże się zawsze z procesem rozrodu drzew i krzewów leśnych.

Wyróżnia się rozmnażanie:

-generatywne tj. z nasion (siewem, samosiewem lub sadzeniem sadzonkami wyrosłymi z nasion),

-wegetatywne tj. z rozmnażanie z odrośli (rozmnażanie z pnia lub korzeni). 

Odnowienie odbywa się poprzez sadzenie, siew, samosiew lub z wykorzystaniem odrośli.

Odnowienie przebiegające samorzutnie, samosiewem lub z odnowienia odroślowego, następuje zwykle bez lub tylko z niewielkim udziałem człowieka. Działalność człowieka w tym procesie ograniczać się może do przygotowania gleby pod nasiona, oraz zapewnienia urodzaju nasion poprzez szereg cięć i stopniowe odsłanianie samosiewu cięciami odsłaniającymi. W przypadku odrośli człowiek stara się wyprowadzić jeden, główny pęd (prowadnik) stopniowo usuwając konkurentów. 

Odnowienie przebiegające przy pomocy siewu lub sadzenia, następuje przy udziale człowieka. Udział przyrody w procesie odnowienia ogranicza się do zapewnienia optymalnych warunków wzrostu. Cały proces przygotowania do sadzenia (zasiewu), jak i samo sadzenie (siew) odbywa się przy udziale człowieka w sposób mechaniczny, bądź ręczny. 

Z uwagi na właściwości powierzchni przeznaczonej, zaplanowanej do odnowienia, ze względu na wymagania siedliskowe ważniejszych gatunków drzew i krzewów leśnych stosuje się: odnowienie pod osłoną drzewostanu, odnowienie na powierzchni otwartej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wilcze ujęcie

Wilcze ujęcie

Mamy kolejny dowód na to, że wilków na Mazurach przybywa. Basiora spacerującego między stosami nagrała kamera monitoringu leśnego.

Mobilne kamery stosowane przez Straż Leśną sprawdzają się nie tylko w walce z kradzieżami i nielegalnymi wjazdami do lasu, ale także jest to świetny sposób na obserwacje dzikich zwierząt.

Tego wilka nagrała kamera zamontowana na terenie leśnictwa Witówko, jest on tam stałym bywalcem...

https://youtu.be/ddPnAA-0DXU