Wydarzenia Wydarzenia

Powrót

Troszczymy się o polską przyrodę

Troszczymy się o polską przyrodę

Działania ochronne w lasach Nadleśnictwa Szczytno

Leśnictwo to nie tylko produkcja drewna. Można powiedzieć, że Lasy Państwowe są firmą strategiczną. Pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu drzewnego i mieszkańców naszego kraju na drewno. Daje to Polakom niezależność i poczucie bezpieczeństwa. Trudno by nam przecież było obyć się bez drewna lub kupować je za granicą.

Jednak misja polskich leśników jest o wiele poważniejsza.  Surowiec drzewny to nie wszystko. Nasz nadrzędny cel to dążenie do stałego powiększenia zasobów leśnych i wzmacnianie ich pozytywnego wpływu na środowisko życia człowieka i funkcjonowanie całej przyrody.

Aby go realizować prowadzimy szereg działań nastawionych na ochronę cennych gatunków i siedlisk.

Wszystkie fragmenty lasu po wycince skutecznie odnawiamy, a dodatkowo zalesiamy grunty, na których lasu nigdy nie było.

W Nadleśnictwie Szczytno działamy wielopłaszczyznowo. Dbamy o stałe dostawy drewna dla przedsiębiorców i mieszkańców naszego powiatu i jego okolic, ale również realizujemy szereg działań nastawionych na ochronę środowiska. W lasach zarządzanych szczycieńskich leśników przyroda chroniona jest na wiele sposobów. Mamy rezerwat, obszar chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne, obszary natura 2000 czy pomniki przyrody.

Od kilku lat powadzimy działania związane z tzw. małą retencją nizinną. Chcemy zatrzymać jak najwięcej wody w lesie. Podniesienie i ustabilizowanie poziomu wód gruntowych poprawia uwilgotnienie siedlisk, co w konsekwencji zwiększa biologiczną stabilność drzewostanów i przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności.  

O najcenniejsze siedliska nieleśne w naszym Nadleśnictwie troszczy się obecnie RDOŚ W Olsztynie, który wykonuje m.in. koszenia i wycinanie odrostów nalotów drzew i krzewów czy obrączkowanie drzewek na terenach otwartych w ramach tzw. planu zadań ochronnych opracowanego dla obszaru Natura 2000 Ostoja Napiwodzko - Ramucka.

Od wielu lat staramy się tworzyć w Nadleśnictwie Szczytno odpowiednie warunki do życia dla cennych gatunków ptaków. Wyznaczamy dla nich między innymi strefy ochrony, budujemy specjalne platformy z gniazdami oraz przygotowujemy tereny pod reintrodukuję. Dotyczy to np. takich gatunków jak bielik, kania ruda, orlik krzykliwy, bocian czarny, rybołów i cietrzew.

Pracujemy stale nad systemem organizacji naszej pracy tak by jak najmniej ingerować w środowisko.  Dostosowujemy się do wymogów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

Co roku monitorujemy stan unikatowych naturowych siedlisk leśnych, lasów HCVF i drzewostanów referencyjnych. Sprawdzamy i dbamy też o występowanie i  liczebność chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Robimy co w naszej mocy by stać na straży polskich lasów i zarządzać nimi w imieniu całego społeczeństwa zgodnie z zasadami zrównoważonej i proekologicznej gospodarki leśnej. Potwierdzają to m.in. certyfikaty: FSC i PEFC.

Wspierajcie nas Państwo w tych działaniach. Dbajcie o czystość i bezpieczeństwo naszego skarbu narodowego jakim są lasy.

                                                                                                                              Darz Bór!